Fiskus nie może “po cichu” wszcząć postępowania przeciw podatnikowi

Dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego przedsiębiorcy nie będą poddawani szykanom ze strony bezprawnie działających urzędników skarbówki. Fot. Archiwum

Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ukróci bezprawne działania urzędników skarbówki.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że działania jakie do tej pory Urząd Skarbowy prowadził, są niezgodne z konstytucją. Nie będzie już mógł wszczynać przeciw podatnikowi postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe bez jego wiedzy. Zwykle działanie takie miało na celu odsunięcie w czasie terminu przedawnienia jego zobowiązania podatkowego.

Obecnie termin przedawnienia zobowiązania podatkowego to 5 lat, jeśliby liczyć od końca roku, w którym minął termin płatności. Żeby nie dopuścić do przedawnienia, fiskus wszczynał przeciw podatnikowi postępowanie, które zawieszało bieg terminu tego przedawnienia. Podatnik licząc na to, że jego zobowiązanie jest już przedawnione, był w wielkim błędzie, bo urząd skarbowy wcale nie musiał go informować o wszczęciu takiego postępowania.

Trybunał Konstytucyjny, po otrzymaniu pytania w tej sprawie, przyjrzał się temu zagadnieniu i uznał, że jeden z przepisów łamie konstytucję. Według przepisów w niej zawartych, nie można wszczynać postępowania bez równoczesnego poinformowania o tym podatnika. Fiskus łamał więc tym samym prawo. We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł co następuje: “niepoinformowanie podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku ze wszczęciem postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, w sytuacji gdy podatnik nie wiedział o wszczęciu takiego postępowania i mógł przyjąć, że zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu, jest naruszeniem zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa”.

Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą, bo w końcu zostanie zmieniony niekorzystny dla nich przepis, o co walczyli od dawna. W 2009 r. fiskus zawiesił bieg terminu przedawnienia w 4974 sprawach. Rok później tych spraw było już 6753.

bsz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments