Gdzie można się bezpiecznie kąpać?

Jednym z bezpiecznych miejsc do kąpieli jest m.in. rzeszowskie kąpielisko przy ul. Kwiatkowskiego, czyli popularna Żwirownia. Fot. Wit Hadło

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała najnowszy raport o przydatności wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Na liście nie ma basenów krytych i otwartych oraz aquaparków.
W tym regionalnym zestawieniu zabrakło dwóch znanych kąpielisk.

Do bezpiecznych kąpielisk na terenie Podkarpacia zaliczono następujące akweny: Podwolina w Nisku, Kąpielisko Miejskie przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie (popularna Żwirownia), „ZEK” w Radymnie – pow. jarosławski, „Czyste” w Grodzisku Dolnym – pow. leżajski, Plaża Ostrów
-pow. przemyski, Zielona Plaża w Wołkowyi, Cypel w Polańczyku, Patelnia w Polańczyku, Biała Flota – góra Jawor w Solinie oraz Zielona Plaża w Zawozie – pow. leski, Zalew Wilcza Wola – pow. kolbuszowski, Wędrowiec – Nowe Sioło – pow. lubaczowski, Bratkowice – pow. rzeszowski, Rybakówka I i Rybakówka II- Kłyżów pow. stalowowolski, Zalew I i Zalew II w Zaklikowie – pow. stalowowolski, Nasze Piaski I i Nasze Piaski II w Pysznicy – pow. stalowowolski.
Nie można z kolei korzystać z kąpieliska w Łopuszce Małej koło Kańczugi w powiecie przeworskim. Wprawdzie obiekt otwarto bardzo szybko, bo już 5 czerwca i wyznaczono termin zakończenia sezonu na 12 września, ale sanepid stwierdził na podstawie badań, że woda jest tam niezdatna do kąpieli. Mimo że infrastruktura jest dobrze przygotowana i można tam dojechać kolejką wąskotorową.
Drugi obiekt niezdatny do kąpieli, to Jezioro Tarnobrzeskie. Na liście określono, że woda ma pierwszą klasę czystości, ale… sanepid w tym akwenie nie mógł badać wody, bo nie są to wody powierzchniowe w rozumieniu prawa wodnego. Nie można tam wyznaczyć linii brzegowej, tym samym również kąpieliska, ani miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor przypomina jednocześnie, że nie należy korzystać z kąpieli w czasie silnych zakwitów sinic, ze względu na możliwość wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych. Należy też pamiętać, żeby nie pływać w akwenach w czasie burzy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów, ani gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy do wody, gdy jesteśmy rozgrzani. Przed wejściem do wody zmoczmy klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi. Dzięki temu unikniemy wstrząsu termicznego. Nie powinno się pływać na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Oczywiście zabronione jest kąpanie się pod wpływem alkoholu.
Informacje o przydatności akwenów do kąpieli można znaleźć na stronie WSSE w Rzeszowie – www.wsse.rzeszow.pl.

and

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sentimz
8 dni temu

Google Emini S&P Secret to know the best futures trading system there is.