Gminy muszą zwrócić mieszkańcom miliony złotych

W wielu podkarpackich gminach od mieszkańców pobierano bezprawnie pieniądze, za które budowano kanalizację. Teraz samorządy muszą zwrócić im te środki.

PODKARPACIE. Nie można żądać od właścicieli domów ponoszenia kosztów budowy kanalizacji.

Tylko na Podkarpaciu gminy muszą zwrócić mieszkańcom miliony złotych. Pobierały od nich bowiem bezprawnie opłaty z tytułu udziału w kosztach budowy kanalizacji. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że samorządów nie uprawniał do tego żaden przepis.

Niedawno głośny był przypadek gminy Siepraw (woj. małopolskie), gdzie Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że tamtejsza Rada Gminy podjęła nieważną uchwałę zezwalającą na pobieranie opłat od mieszkańców na budowę kanalizacji. Teraz gmina musi każdemu właścicielowi domu zwrócić po 1,5 tysiąca złotych. Również i na Podkarpaciu gminy z tego samego powodu będą musiały oddać pieniądze mieszkańcom.

Pieniądze tylko z budżetu lub z Unii
Według NSA, gmina nie może prowadzać obowiązkowej opłaty dla mieszkańców z tytułu udziału w kosztach budowy kanalizacji. Właściciele domów nie powinni łożyć na taką inwestycję. Samorząd środki na ten cel powinien szukać wyłącznie w swoim budżecie, albo w funduszach unijnych. Okazuje się, że co najmniej kilkanaście podkarpackich gmin przy budowie kanalizacji obciążało kosztami mieszkańców i teraz zmuszone są oddać im pieniądze. Są to różne kwoty na jeden dom, od kilkuset do ponad tysiąca złotych, a czasem to nawet kilka tysięcy złotych.

W jednej gminie milion do zwrotu
W gminie Miejsce Piastowe jeszcze w latach 90. budowano kanalizację dla wszystkich mieszkańców. Od 2006 roku po orzeczeniu NSA, gmina rozpoczęła oddawać im należne pieniądze.  W sumie wszyscy posiadacze domów, których przyłączono do kanalizacji, mają otrzymać milion złotych. Niektórzy mieszkańcy domagają się odsetek, bo środki im są wypłacane z opóźnieniem i w tej sprawie wystąpili do sądu. Ostateczna kwota do zwrotu może być więc wyższa.

– Jeszcze za poprzedniego wójta, gmina pobierała opłaty od mieszkańców, jako udział w kosztach budowy kanalizacji – poinformował Marek Klara, wójt gminy Miejsce Piastowe. – Kilka lat temu władze gminne wpisywały do własnego budżetu  środki na ten cel, otrzymane od osób fizycznych. Pozwalały na to zapisy (jeszcze z lat 90) ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jednak w 2001 roku ustawę znowelizowano i okazało się, że nie można było pobierać od mieszkańców pieniędzy na budowę takiej inwestycji.

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
7 lat temu

W GMINIE FREDROPOL TEZ CHCA ZBIERAC PIENIADZE ZA BUDOWE KANALIZACJI ZA CO PRZECIEZ SPONSOROWALA UNIA ?

n
n
9 lat temu

GMINA DYDNIA RÓWNIEŻ ŻĄDA PIENIĘDZY OD MIESZKAŃCÓW !!!!!!
MIESZKAŃCY PROSZĄ O POMOC !!!!!
Proszę pilnie o odpowiedź !!!
ponieważ do końca października maja być dokonane ostateczne wpłaty na rzecz kanalizacji …
a moi rodzice nie wiedza co robić ???? proszę o kantak ;)

n
n
9 lat temu

mam ten sam problem w swojej gminie wójt domaga się nie małych pieniędzy za tak zwaną
”przyłacz”…. straszy że jeżeli nie zapłacimy to nie zostaniemy podłączeni… co mam robić zapłacić czy nie ???? pomocy ???

m
m
10 lat temu

no to gmina kuryłówka też powinna oddać pieniądze bo pobierała opłaty od każdego mieszkańca kuryłówki!!!

M
M
10 lat temu

Wójt Jeżowego zrobił kanalizacje z środków własnych lub unijnych, tego nie wiem lecz mi wiadomo że od mieszkańców Jeżowego nie wziął ani grosza .A w kamieniu wójt Rysek robi podobno bardzo dużo lecz z korzyścią chyba tylko dla siebie i malej grupie mieszkańców,którzy są mu bezwzględnie podporządkowani ,przekształca własność serwitutową która należy do mieszkańców jaką są pastwiska na podlesiu w działki z zamiarem sprzedaży kto ma na tym skorzystać chyba nie właściciele serwitutu ? Kamieniacy otwórzcie oczy

www
www
10 lat temu

a może ktoś wie jak przedstawia sie sytuacja w gminie Sedziszów Małopolski i Iwierzyce???
Tam pieniądze wpłacało sie na konto gminy(w regulaminie pisało,że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Urzedu Gminy,wpłat ludności i innych źródeł finansowania/dotacje,fundacje/

M
M
10 lat temu

Gmina Kamień Wójt otrzymał środki unijne na kanalizacje co zostało opisane w artykule super nowości KAMIEŃ DOBRZE WYSZEDŁ NA UNII ,ale mieszkańcy musieli wpłacić po 1000 zł czy pieniądze ma TERAZ ZWRÓCIĆ MIESZKAŃCOM ? proszę o odpowiedz znam tego człowieka i jeżeli należy zwrócić to na pewno nie uczyni tego z własnej woli.

mmmmmm
mmmmmm
10 lat temu

W gminie Tyczyn zbierali środki na kanalizacje,
ale zbudowali tylko na terenie Biała i Budziwój
reszta gminy poniosła koszty i obeszła sie
smakiem,albo smrodem raczej.

Lola
Lola
8 lat temu
Reply to  mmmmmm

W Gminie Tyczyn zbierali po 3,500tys. zl od kazdego.Jazli kogos nie stac mozna bylo wykupic mapki i zrobic na wlasna reke co wiele osob zrobilo. A teraz od tych osob zazadali wpisowego na 3,500!!!!!!!!

J
J
6 lat temu
Reply to  Lola

To gmina chyba powinna to oddac, a teraz trzeba jej wplacac darowizne w takiej wysokosci na ten cel…

Rafael
Rafael
10 lat temu

W gminie Domaradz „W dniu 20 grudnia br. w Domaradzu odbyło się zebranie wiejskie którego głównym tematem były sprawy związane z budową kanalizacji. Wójt Gminy Domaradz, Jan Pilch, poinformował, że budowa sieci kanalizacyjnej jest zadaniem gminy, zaś budowa przyłączy jest zadaniem każdego z mieszkańców. Budowę przyłączy można jednak wykonać zbiorowo albo z pomocą Komitetu lub wspólnie z Gminą. ” „Na zebraniu poruszano również kwestie związane z rozliczeniem działającego od lat Społecznego Komitetu Budowy Kanalizacji. Przedstawiciele Komitetu poinformowali, że szacunkowy koszt wykonania dokumentacji jednego przyłącza wyniósł 350 zł. Po długich dyskusjach ustalono następujący sposób rozliczenia z Komitetem: Do 25 stycznia 2010… Czytaj więcej »

Chłopek roztropek
Chłopek roztropek
10 lat temu
Reply to  Rafael

Skoro : „Pieniądze tylko z budżetu lub z Unii Według NSA, gmina nie może prowadzać obowiązkowej opłaty dla mieszkańców z tytułu udziału w kosztach budowy kanalizacji. Właściciele domów nie powinni łożyć na taką inwestycję. Samorząd środki na ten cel powinien szukać wyłącznie w swoim budżecie, albo w funduszach unijnych. Okazuje się, że co najmniej kilkanaście podkarpackich gmin przy budowie kanalizacji obciążało kosztami mieszkańców i teraz zmuszone są oddać im pieniądze. Są to różne kwoty na jeden dom, od kilkuset do ponad tysiąca złotych, a czasem to nawet kilka tysięcy złotych.” To jak piszesz: „Do 25 stycznia 2010 r. każdy członek… Czytaj więcej »

zgrzyt
zgrzyt
10 lat temu

Jeśli robiłeś sam przyłącz od domu do kolektora, to ci zwrócą. Jeśli robi to Gmina, to trzeba bulić.

Lola
Lola
8 lat temu
Reply to  zgrzyt

W Gminie Tyczyn dla tych, ktorzy zrobili na wlasna reke teraz chce 3,500tys.wpisowego!!!!!!!!

Agnieszka
Agnieszka
10 lat temu

Czy może ktoś wie, w jaki sposób te pieniądze maja być zwracane? Gminy zrobią to „automatycznie same” czy trzeba pisać jakieś pisma?

Lolek
Lolek
10 lat temu

Podobnie jest w gminie Jasło w miejscowości Trzcinica ! Chcący było się podłączyć trzeba było wpłacić 1,5 zł i to bez pośrednio na konto wykonawcy. Także gmina dorobiła się kroci .

hehehehe
hehehehe
10 lat temu

W Brzostku jest to samo, Bieniek wie jak interesy robic! A ludzie dali sie naciągnąc… tyle, że układy siegają do Rzeszowa i nikt sie niczego nie boi…

eooo
eooo
10 lat temu

Bardzo prosze o odpowiedź- ile lat wstecz można sie domagac zwrotu kosztów za przyłączenie kanalizacji?????

Mariusz
Mariusz
10 lat temu
Reply to  eooo

Nawet z lat 90. ale tylko wtedy, gdy pieniądze wpłacone na budowę kanalizacji przez mieszkańców zostały wpisane do budżetu gminy. Jeżeli środki przekazał społeczny komitet i nie zostały one ujęte w budżecie samorządu to nie można starać się o zwrot pieniędzy.
Mariusz Andres

eooo
eooo
10 lat temu

a ile lat wstecz można sie domagac zwrotu kosztów za przyłączenie kanalizacji?????

zofia
zofia
10 lat temu

W gminie Chmielnik (podkarpackie ) płaciliśmy po 3 tysiące zł czy zwróca oto jest pytanie (beda sie odwoływac )

zgrzyt
zgrzyt
10 lat temu
Reply to  zofia

Zosiu – podobno mają odwołać Twoje świadectwo ukończenia podstawówki. Kiepsko piszesz..

zofia
zofia
10 lat temu
Reply to  zgrzyt

zgrzyt-chyba jestes jednym z tych POcyndolonych………………………..!!!!!

jeremi
jeremi
10 lat temu
Reply to  zgrzyt

zgrzyt- ale z ciebie jest BURAK

jeremi
jeremi
10 lat temu
Reply to  zgrzyt

tobie nie odbiorą bo go NIEMASZ!!!!!

zofia
zofia
10 lat temu

W gminie Chmielnik (podkarpackie ) płaciliśmy po 3 tysiące zł czy zwróca oto jest pytanie (beda sie odwoływac )tak jak za odszkodowania gróntów zajetych pod drogi gminne walcze z nimi od 2005 r