Harcerzom kryzys nie straszny

Tradycyjnie największym organizatorem wakacyjnego wypoczynku jest Związek Harcerstwa Polskiego. Z Podkarpacia na obozy wyjedzie ok. 4,5 tysiąca druhen i druhów. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W tym roku dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży jest minimalnie większe niż w poprzednim. Na obozy i kolonie nie każdego będzie stać

Mniej dzieci niż w zeszłym roku skorzysta w czasie tegorocznych wakacji z pełnego lub częściowego dofinansowania wypoczynku z budżetu państwa. Oznacza to, że wielu młodych będzie musiało zostać w domach. Kryzys najwyraźniej omija jednak największego organizatora wyjazdowych i miejscowych form wypoczynku – Związek Harcerstwa Polskiego.

Podkarpackie kuratorium oświaty rozdzieliło ostatnio pieniądze na dofinansowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Nie było ich wiele. Prawie milion dwieście tysięcy zł. pójdzie na sfinansowanie wyjazdów dla ponad 1400 osób z rodzin, gdzie dochód nie przekracza 351 złotych na osobę.

Prawie 2,5 tysiąca dzieci skorzysta z częściowego dofinansowania, na co przeznaczono prawie pół miliona złotych. To dwa razy mniej osób niż w zeszłym roku. Ale jak twierdzą pracownicy kuratorium, kwota dofinansowania w tym roku na jeden dzień pobytu jest dwa razy większa niż w zeszłym.

Niestety na więcej nie starczy już pieniędzy. Zabezpieczone w tym roku w budżecie pieniądze są minimalnie większe niż w zeszłym roku, praktycznie nie równoważą inflacji i realnego wzrostu cen.

Z dotacji skorzysta ogółem 30 różnych organizacji z Podkarpacia. Tradycyjnie największym beneficjentem będzie Związek Harcerstwa Polskiego, jeden z nielicznych organizatorów, który od lat nie notuje spadku zainteresowania swą ofertą.

– Z ponad 7 tysięcy członków ZHP praktycznie każdy będzie mógł skorzystać z różnych form wypoczynku. Szacujemy, że 4,5 tysiąca wyjedzie na obozy, pozostali wezmą udział w imprezach w miejscu zamieszkania – mówi harcmistrzyni Mariola Lentyńska, zastępczyni komendantki Podkarpackiej Chorągwi ZHP. W harcerskich obozach i półkoloniach wezmą udział również dzieci niezrzeszone. Druhny i druhowie wypoczywać będą m.in. z Bieszczadach, na Pomorzu i na Mazurach. Tradycyjnie w okresie wakacyjnym, zarówno w komendzie chorągwi, jak i kuratorium zostaną uruchomione dyżury telefoniczne, gdzie rodzice będą mogli zasięgnąć informacji lub zgłaszać interwencje.

Szymon Jakubowski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments