Historyczny budynek popada w ruinę

Właścicielem budynku byłego kina „Wisła” jest przedsiębiorca obcokrajowiec, ale od czasu, gdy nabył lokal, niespecjalnie się interesuje jego stanem. Fot. Bogdan Myśliwiec
Właścicielem budynku byłego kina „Wisła” jest przedsiębiorca obcokrajowiec, ale od czasu, gdy nabył lokal, niespecjalnie się interesuje jego stanem. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Miejska komisja chce, by prezydent miasta wystąpił o wpis do rejestru zabytku budynku byłego kina „Wisła”. Obiekt jednak należy do osoby prywatnej.

Ponad 100 lat temu hrabia Zdzisław Tarnowski darował działkę przy ul. Sokolej w Tarnobrzegu Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. W miejscu tym stanął budynek, który służył mieszkańcom miasta. Po wojnie otwarto w nim kino „Wisła”. Od 9 lat obiekt stoi pusty i niszczeje.

Sprawę starego kina przywołano ostatnio podczas spotkania komisji oświaty, kultury i sportu tarnobrzeskiej Rady Miasta. Radni sugerują, by prezydent wystąpił o wpisanie na listę zabytków budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie mieściło się kino.

Procedura taka nie jest ani szybka, ani łatwa i wydaje się, że bez udziału w postępowaniu właściciela obiektu trudno będzie ją przeprowadzić. Radna Anna Pekar liczy, że jest to jedyny sposób, by wymóc na właścicielu obiektu obowiązek dbania o obiekt. Ten jednak jedynie ulokował w nim pieniądze i to mu wystarcza.

Zastępca prezydenta Wojciech Brzezowski zapowiada, że prośba radnej i komisji będzie potraktowana poważnie, ale dobrego sposobu na zmuszenie właściciela do dbania o niszczejące mury nie ma. Czy jednak prezydent ma prawo wystąpić o taki wpis?

Według obowiązujących przepisów, wpis do rejestru zabytków następuje na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jej wydanie poprzedza przeprowadzone postępowanie administracyjne, w trakcie którego gromadzony jest materiał dowodowy mający istotne znaczenie dla sprawy (dokumentacje i opracowania, materiały archiwalne, wyniki badań, opinie, ekspertyzy).

Indywidualne wpisanie domu do rejestru zabytków zwalnia jego właściciela od obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości pod warunkiem utrzymania i konserwacji domu zgodnie z przepisami o ochronie zabytków. Zwolnienie nie dotyczy części budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

mrok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments