Holenderska szkoła rehabilitacji w Rzeszowie

W basenie będą mogły ćwiczyć nawet głęboko upośledzone dzieci. Wyposażony jest bowiem w podnośniki z nosidełkami.

RZESZÓW. Regionalne Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 nawiązało współpracę z Holendrami.

– Nawet w Holandii, która jest kolebką rehabilitacji dziecięcej mogliby być dumni z takiego ośrodka jak wasz – mówiła prezes holenderskiej fundacji Stiching Wanda Hulp aan Poolse Spastische Kinderen, która współpracuje ze szpitalem w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi na czwartkowym spotkaniu w Rzeszowie.

Największa inwestycja w służbie zdrowia na Podkarpaciu dobiega końca. – Trwają ostatnie prace odbiorcze, przetargi na zakup sprzętu i mebli, kończymy nabór personelu – mówi z dumą Janusz Solarz, dyrektor placówki.

Będą rehabilitować nawet ciężko upośledzone dzieci
Mamy jedyny w południowo-wschodniej Polsce basen rehabilitacyjny spełniający wszystkie wymogi. Mogą w nim ćwiczyć nawet głęboko upośledzone dzieci. Wyposażony jest bowiem w podnośniki z nosidełkami od szatni przez łazienkę aż po zejścia do basenu i tor do nauki chodzenia w wodzie (bez przeciążeń stawów) – mówi dr Mariusz Drużycki, specjalista fizjoterapii ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. – Basen napełniony będzie ozonowaną wodą (dla bezpieczeństwa alergików) i wyposażony w tor dla terapeutów, którzy mogą obserwować zachowanie niepełnosprawnych dzieci pod wodą.

Będą szkolili siebie i innych
W ramach współpracy z holenderską fundacją w listopadzie odbędą się pierwsze warsztaty rehabilitacyjne, na których wykładowcami i uczniami jednocześnie będą rzeszowscy lekarze rehabilitanci i fizykoterapeuci i ich holenderscy koledzy. Warsztaty będą propagować szkołę rehabilitacji stworzoną przez profesora Julesa Bechera z Kliniki Rehabilitacji Centrum Medycznego Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
8 lat temu

Bardzo fajna inicjatywa, tylko popierać. Choć na efekty pewnie trochę poczekamy. Sam chodzę na rehabilitację do Bogusława Mazura i mogę potwierdzić, że odpowiednio wykonane zabiegi potrafią zdziałać cuda. Także pozostaje jedynie trzymać kciuki.

Anna
Anna
9 lat temu

Holenderska szkoła rehabilitacji w Rzeszowieto tylko popierac .Brawo dla Dyr.Szpitala i Ordynatora wydziału ze dba o swoja Placowke. Całe zycie to dokształcanie sie, wymiana doswiadczen.by stac sie lepszym pracownikiem i słuzyc drugiemu.Stanie w miejscu bez kontaktu i rozwoju to inwalidztwo ktore sie nabywa i wytraca sie z szeregu specjalistow w tym zakresie.

Z powazaniem Malec