Inauguracja 22 września

Fot. Alfred Frater

22 września (taką datę podaje portal sportowefakty.wp.pl) rozpoczną się rozgrywki Energa Basket Ligi, w których po raz pierwszy w historii zagra Rawlplug Sokół Łańcut. Po raz ostatni w najwyższej klasie rozgrywkowej przedstawiciel Podkarpacia – Miasto Szkła Krosno – grał w sezonie 2018/2019.

W Łańcucie trwają przygotowania do debiutanckiego sezonu w Energa Basket Lidze. Wizytowana była przez przedstawicieli PLK hala MOSiR, która musi przejść drobny remont, aby sprostać wymogom licencyjnym. W tym tygodniu w Łańcucie ma odbyć się konferencja prasowa, podczas któryej przedstawione zostaną konkrety na temat występów Rawlplug Sokoła na najwyższym szczeblu rozgrywek, na którym wystąpi szesnaście zespołów. Dzień przed inauguracją Energa Basket Ligi – 21 września – ma zostać rozegrany mecz o Suzuki Superpuchar Polski (mistrz Polski WKS Śląsk Wrocław – zdobywca Pucharu Polski Arged BM Stal Ostrów Wlkp. W trakcie sezonu obędą się dwa turnieje LOTTO 3×3 Basket Liga (kluby z PLK mają wystawić swoje zespoły), a rozgrywki te będą odbywać się w trakcie przerwy na „okienka” reprezentacji Polski w listopadzie i lutym
Od sezonu 2022/2023 w Energa Basket Lidze będą obowiązywać nowe przepisy. Przez zaledwie trzy sezony trenerzy klubów koszykarskiej ekstraklasy nie musieli się martwić o obywatelstwo posiadane przez zawodników przebywających na parkiecie. W 2019 roku władze rozgrywek zniosły przepis mówiący, że na boisku przez cały mecz musi być co najmniej dwóch miejscowych zawodników. Teraz podobne rozwiązanie wraca, choć w nieco zmienionej formie.
Od najbliższego sezonu konieczne będzie korzystanie od początku do końca z co najmniej jednego Polaka mającego prawo występować w reprezentacji (posiadający podwójne obywatelstwo kadrowicze z innych krajów nie mogą) albo zawodnika wychowanego w Polsce (czyli grającego przez co najmniej 3 sezony w wieku 12 – 20 lat). Oprócz ww. przepisu nadal kluby będą zobowiązane do umieszczenia w składzie co najmniej siedmiu miejscowych i tylko pięciu obcokrajowców. Uczestnicy europejskich pucharów za dopłatą będą mogli zmienić te proporcje na 6-6. Do rewolucyjnych zmian dojdzie też w Suzuki 1. Lidze, gdzie jedynym przedstawicielem Podkarpacia jest Miasto Szkła Krosno. Na zapleczu ekstraklasy będzie można skorzystać z graczy zagranicznych (jeden na zespół), ale dochodzi też nowy obowiązek – gracz do 23. roku życia przez cały mecz na boisku.

rm