Inne imprezy

Fot. Archiwum

SPOTKANIA

Pokaz rzemiosła
KOLBUSZOWA. W niedzielę w godz. 13-18 skansen zaprasza na spotkanie z twórcą ludowym, Janem Jurkiem z Pogwizdowa (garncarstwo, nauka toczenia naczyń na kole) i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Miłocinie (bibułkarstwo). Zaglądając do zagrody z Huty Przedborskiej, będzie można spotkać panie z KGW w Huty Przedborskiej, które nie pozwolą nam odczuć głodu i będą serwować świeżutkie regionalne kulinaria. W zagrodzie z Brzózy Stadnickiej będzie można zwiedzić wnętrze chałupy, a dzieci w specjalnie zaaranżowanym kąciku starych zabawek będą miały okazję m.in. pobujać się na koniku na biegunach, wprawić w ruch ptaszki klepaczki, pobawić drewnianym wózkiem czy terkotką. Wstęp 6 i 9 zł, rodzinny – 25 zł, Dzieci do 7 lat wchodzą za darmo.

Spotkanie z Tomaszem Sommerem
MIELEC. W sobotę o godz. 15.30 w I L.O. odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sommerem, redaktorem naczelnym tygodnika „Najwyższy Czas!” i wiceprezesem Instytutu Globalizacji. Wstęp wolny.

Posłuchaj amerykańskiego pisarza
RZESZÓW. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Richardem Paulem Evansem, amerykańskim pisarzem, autorem książek takich jak m.in.: “Stokrotki w śniegu”, “Bliżej słońca”, “Szukając Noel”, “Kolory tamtego lata”, “Doskonały dzień”. Spotkanie odbędzie się 5 lipca w sali widowiskowej WDK (ul. Okrzei 7) o godz. 17. Wstęp wolny.

Wieczór Podróżnika
RZESZÓW. Remont Pub zaprasza w piątek o godz. 20 na azjatycki Wieczór Podróżnika. O swoich przygodach opowiedzą Magdalena i Marcin z Rzeszowa. Wstęp 5 zł.

WYSTAWY

Z historii miasta
DĘBICA. Muzeum Regionalne przy ul. Ratuszowej 4 można podziwiać ekspozycje zatytułowane: „Historia garnizony dębickiego”, „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ziemi Dębickiej”, „Dębica i jej mieszkańcy w latach 1358-1939”, „Ziemia Dębicka w latach 1939-1944”, „Dębicki salon muzyczny”, „Śladami rodzin Bergerów, Kantorów i Pendereckich” i „Historia kolei żelaznej w Dębicy” (czynna do końca b.r.). Wystawy otwarte wtorek-piątek w godz. 8-16, soboty 10-12, niedziele 14-16. Wstęp wolny.

Pamiątki po kardynale
HUTA KOMOROWSKA. W Muzeum ks. kardynała Adama Kozłowieckiego otwarta jest wystawa pamiątek po tym wybitnym kapłanie. Są to m.in. zdjęcia z opisami, dokumenty, rzeczy osobiste, kserokopie listów, stuła oświęcimska i książki. Wystawa otwarta jest w godz. 10 – 16. Wstęp wolny.

Przyjdź na wernisaż
MIELEC. W czwartek (5 lipca), o godz. 18 w Muzeum Regionalnym „Jadernówka” odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć „Akty” autorstwa krakowskiego fotografika Wacława Wantucha. Ekspozycję będzie można oglądać do 18 sierpnia b. r.

Wystawa malarstwa
MIELEC. W galerii Samorządowego Centrum Kultury można oglądać wystawę prac malarki Iwony Jankowskiej-Kozak. Ekspozycja można będzie oglądać do 31 lipca b.r.

Lalki w muzeum i plenerze
PILZNO/LIPINY. Muzeum Lalek zaprasza na wystawy „Lalki teatralne”, „Lalki polskie”, „Zabawki babci, mamy i moje” i „Żydowskie obyczaje” Ekspozycję są otwarte od poniedziałku do soboty, w godz. 8-15.30. Wstęp 10 zł, dzieci – 7 zł, bilet rodzinny – 20 zł. W filii Muzeum w Lipinach k. Pilzna można podziwiać ekspozycje plenerowe pt. „Baśnie braci Grimm”, „Lalki Japońskie” i „Lipce Lipińskie”. Wstęp 10 zł, dzieci – 7 zł, bilet rodzinny – 30 zł.

Witraż w herbie Ropczyc
ROPCZYCE. W sali konferencyjno-wystawowej Centrum Kultury można oglądać ekspozycję prac konkursu plastycznego im. Józefa Mehoffera „Witraż w herbie Ropczyc”. Wystawa czynna będzie do 2 lipca b.r. Wstęp wolny.

Arcydzieła kowali
ROPCZYCE. Na poddaszu starej części Centrum Kultury można oglądać wystawę prac artystów-kowali podczas Jarmarków Kowalskich w latach 1995-2010. Wstęp wolny.

Prace Rosińskiego i warsztaty z mistrzem
STALOWA WOLA. Począwszy od ostatniego dnia czerwca, czyli soboty do 18. sierpnia można podziwiać prace wybitnego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Muzeum Regionalne zaprosiło stalowowolanina mieszkającego w Szwajcarii do Zamku Lubomirskich. Na retrospektywnej wystawie znajdują się prace z każdego etapu twórczości artysty. W głównej siedzibie MR spotkamy się oko w oko z legendarnym kpt. Żbikiem i najsłynniejszym dziś bohaterem świata komiksu – Thorgalem. Do tego plakaty, okładki do płyt i książek, rysunki satyryczne i wspaniałe ilustracje do podręczników szkolnych, na których wielu z czytelników się wychowało. Głównej ekspozycji towarzyszy wystawa plenerowa wielkich formatów, obok kina „Ballada”. Mistrz ilustracji poprowadzi też w sobotę warsztaty (wstęp wolny) dla uczestników konkursu „Miasto komiksów”. Początek „Sztukobrania” o godz. 16; miejsce Galeria „Warsztat”, obok szkoły przy ul. Hutniczej.

Zwiedź Izbę Pamięci
TRZĘSÓWKA. W Zespole Szkół w Trzęsówce można zwiedzić Izbę Pamięci, gdzie znajdziemy zabytkowe przedmioty użytku codziennego dawnej polskiej wsi. Są tam również stare zdjęcia, hełmy wojskowe, zagraniczne pocztówki i dokumenty z czasów wojny, czy znaczki pocztowe. Wstęp wolny.

INNE IMPREZY

Dni żonglerki
JAROSŁAW. Zaraz po niedzieli, 2 i 3 lipca odbędą się I Jarosławskie Warsztaty Kuglarskie, w czasie których młodzież będzie miała okazję nauczyć się żonglować, sprawdzić się w chodzeniu na szczudłach oraz spróbować jazdy na monocyklu. Pokaz finałowy z udziałem uczestników warsztatów odbędzie się 3 lipca o godz. 20. na Rynku przy placu Św. Michała. hk

Warsztaty ratownicze
KIELNAROWA. Od piątku do niedzieli odbędą się II już Warsztaty pożarniczo – ratownicze „PAW” zorganizowane przez 45 Drużynę Wędrowniczą „SFORA”. Dla grup ratowniczych oraz osób biorących udział w warsztatach przygotowano zajęcia m.in. z wypadków masowych, technik psychologicznych, a także ratownictwa drogowego. Przy współudziale OSP odbędą się liczne symulacje wypadków, podczas których wszyscy uczestnicy będą mogli wykazać się zdobytymi dotychczas umiejętnościami oraz nabyć nowej wiedzy i praktyki zarówno w udzielaniu pomocy przedlekarskiej jak również poszukiwaniu zaginionych osób. anja

Gotuj z panią Janiną
KOLBUSZOWA. W sobotę o godz. 12 w kolbuszowskim skansenie odbędą się warsztaty kulinarne, które poprowadzi Janina Olszowy, znawczyni lokalnego jadła. Tym razem „babcia Janina” pokaże, jak przygotować potrawy i przysmaki kuchni polskiej i żydowskiej. Tematem przewodnim będą potrawy przednówkowe. W menu znajdą się: zupa żydowską, „hamajtanki” (inaczej „kikle”), czyli nadziewane ciastka drożdżowe, mieloki z kapustą oraz fałszywe ogórki małosolne „naprędce”. Chętni proszeni są o kontakt pod nr tel. 017 22-71-296 lub 017 22-71-071. Wstęp 20 zł od osoby.

Festiwal Tańca
KROSNO. W Sobotę o godz.18 w RCKP odbędzie się koncert galowy w ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca INTERMEDIUM.

Kontrowersyjny spektakl
PRZEMYŚL. W piątek i sobotę o godz. 19  w sali widowiskowej dawnego Klubu Kolejarza zostanie wystawiony spektakl w reż. Marka Rębacza pt. „Podkarpacka … Piłą mechaniczną”. Jest to opowieść o przygodzie grupy młodych ludzi, którym z dala od cywilizacji zespół się samochód. Bilety 20 zł.

“Muzealny wehikuł czasu”
RZESZÓW. W niedzielę w godz. 12 – 18 w ramach cyklu “Muzealny wehikuł czasu” w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19) będzie okazja wziąć udział w warsztatach poświęconych technikom wytwarzania garnków z gliny. Dzieci dowiedzą się , kto był twórcą koła garncarskiego oraz jak wyglądał prastary piec garncarskie, będą też mogły wcielić się w rolę prahistorycznych garncarzy. Będzie okazja wykonać własne naczynie, figurkę, ozdoby. Wszystkie prace zabierane są do domu. Istnieje możliwość wypalenia prac, odbiór po około dwóch tygodniach.

Pomysł na wakacje
RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat na wypoczynek letni organizowany w 11 filiach na terenie miasta. Zajęcia w formie półkolonii odbywać się będą od 2 lipca do 17 sierpnia 2012 roku, w dniach poniedziałek-piątek, w godzinach 9-14. Zabawy i zajęcia artystyczne, sportowe oraz inne planowane są w wielu filiach (m.in. Biała, Klub Country, Wilkowyja, Staromieście, Załęże). Ponadto Rzeszowski Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na dodatkowe zajęcia popołudniowe. Więcej informacji na www.rdk.rzeszow.pl

Konkursy z nagrodami
RZESZÓW. Muzyka na żywo, pokaz zumby i konkursy z cennymi nagrodami to tylko niektóre atrakcje, z jakich będzie można doświadczyć już w sobotę przy okazji otwarcia nowego obiektu AGROHURT-u (ul. Lubelska 46). Początek o godz. 9.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments