Innowacyjne zabiegi pozwalają na powrót do normalności

Zabieg osseointegracji to nowatorska metoda protezowania, polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu, który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy.
Fot. Archiwum RZO

Dziś w krakowskim szpitalu na Klinach przeprowadzone zostanie pierwsze w Polsce wszczepienie implantu
w kość piszczelową. Pacjentem będzie Iza, która na na zabieg do Polski przylatuje aż z USA, ponieważ to właśnie w naszym kraju zabieg wykonuje prekursor tej metody w Europie, prof. Horst Aschoff z Niemiec. Tego samego dnia na konsultacje medyczne przyjedzie Patryk, który przygotowuje się do wszczepienia implantu w kość ramieniową. Stworzy to możliwość przełomowego „odtworzenia” jego ręki, przy użyciu dłoni mioelektrycznej.

Dotychczas prof. Aschoff przeprowadził już kilka zabiegów osseointegracji, najnowocześniejszej na świecie formy usprawniania pacjenta po amputacji kończyny, która pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania. Dotyczyły one jednak tylko kości udowej. Wszczepienie implantu w cieńszą kość piszczelową i ramienną to kolejny milowy krok dla osób po amputacjach. – Kilkanaście dni później (7 – 8 lutego) w Rzeszowie w siedzibie naszego zakładu nasi technicy ortopedzi będą zakładać – montować protezy do implantów wszczepionych w Krakowie, m.in. dla Izy i Filipa. Będzie to przełomowe wydarzenie ponieważ ww. pacjenci mieli wykonywane wszczepienie implantu jednorazowo – mówi Mariusz Grela, szef RZO.

Na czym polega?

Zabieg osseointegracji to nowatorska metoda protezowania, polega na śródkostnym wszczepieniu implantu, który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy. O innowacyjności osseointegracji świadczy fakt, że Polska jest w pierwszej „10” krajów Europy, gdzie takie zabiegi zaczęto wykonywać. Dla rzeszowskich techników ortopedów to także wciąż nowe doświadczenie, bo pierwsze zabiegi osseointegracji, a co za tym idzie – montaż protez do wszczepów zaczęli wykonywać dopiero w II połowie ubiegłego roku. Są jednak przekonani, że to przyszłość dla ich pacjentów. Osseointegracja to największa rewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiająca pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności. Jest rekomendowana pacjentom po amputacji kończyn dolnych i górnych, szczególnie aktywnym, oraz tym, którzy chcą wrócić do pracy wiążącej się z wykonywaniem aktywności fizycznej.

Anna Moraniec

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments