Internetowa galeria zdjęć Jerzego Wygody

Jerzy Wygoda. Fot. Adma Kus
Jerzy Wygoda. Fot. Adam Kus

RZESZÓW. Na internetowej podstronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej można znaleźć wirtualną galerię zdjęć wybitnego rzeszowskiego artysty Jerzego Wygody.

Zdjęcia zostały wykonane różną techniką, klasyczną i cyfrową. Wśród prac artysty na szczególną uwagę zasługują fotografie przedstawiające podkarpacką rzeczywistość.

Pomysłodawcą internetowej galerii jest Barbara Balicka, kierownik Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która organizowała w wypożyczalni kilka wystaw zdjęć Jerzego Wygody. Jedna z nich poświęcona była cmentarzom wojennym z I wojny światowej. Artysta w ciągu kilku lat wykonał ponad 400 zdjęć cmentarzy własnym sumptem i staraniem.

Publikacja on-line fotografii Jerzego Wygody ma unikatowy charakter. – Biblioteka dostała zgodę od artysty na digitalizację jego ponad 650 fotografii – mówi Bożena Janda, współautorka projektu. – Rzadko się zdarza, by biblioteki podejmowały takie inicjatywy. Najczęściej publikują zbiory pisane pochodzące z domeny publicznej, które już nie podlegają ochronie praw autorskich. My tym razem publikujemy fotografię artystyczną objętą prawami autorskimi. Zależało nam na tym, gdyż zdjęcia Jerzego Wygody mają dużą wartość artystyczną i regionalną – wyjaśnia Bożena Janda i dodaje, że biblioteka ma nadzieję powiększyć jeszcze internetowy zbiór zdjęć Wygody.

Jerzy Wygoda jest uznanym twórcą fotografii krajobrazowej, dokumentacyjnej i fotoreportażowej, utytułowany licznymi nagrodami, autor wielu wystaw w Polsce i za granicą.

WiMBP publikuje kilka kolekcji fotografii artysty. Zdjęcia z kolekcji „Wielkanoc z Turkami” prezentują m.in. tradycję wielkanocnych straży grobowych, tzw. turków, sięgającą XVII wieku. Zwyczaj, który przetrwał w niektórych kościołach w powiecie przeworskim, kultywowany jest do dnia dzisiejszego.

Niezwykłą kolekcję stanowią zdjęcia cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej z terenu Galicji Zachodniej m.in.: Jasła, Żmigrodu, Pilzna, Tarnowa i Gorlic.
Osobny zbiór pod nazwą „Kirkuty – macewy jak ludzie” prezentuje fotografie żydowskich cmentarzy z okolic Leska, Sieniawy, Rymanowa, Leżajska i innych miejscowości.

Galeria zdjęć autorstwa Jerzego Wygody z różnych okresów twórzczości

[print_gllr id=101090]

Piotr Samolewicz

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
stefan
stefan
8 lat temu

Beznadziejne podejście autora artykułu do czytelnika jak i artysty – ani zdjęcia, ani odnośnika…
Dla zainteresowanych: http://projekty.wimbp.rzeszow.pl/wygoda/

Henry
Henry
8 lat temu

A może tak z jedno zdjęcie !

Ala
Ala
8 lat temu
Reply to  Henry

Zdjęcia i więcej informacji na stronie projektu: http://projekty.wimbp.rzeszow.pl/wygoda/