Jacek Bieda wicemistrzem świata

Jacek Bieda, modelarz z Rzeszowa został wicemistrzem świata w zawodach modelarskich prezentując żaglowiec “Generał Zaruski”.

RZESZÓW. Sędziowie dobrze ocenili model żaglowca “Generał Zaruski”.

W rozegranych w miejscowości Bank (Węgry) Mistrzostwach Świata klasy NS Naviga (zawody modelarskie) Jacek Bieda z Rzeszowa wywalczył modelem żaglowego kecza “Generał Zaruski” srebrny medal i tytuł wicemistrza świata. Był jedynym reprezentantem Polski.

Impreza odbyła się w ubiegłym tygodniu. Złoty medal zdobył Rosjanin Mikhavil Kharlamov za żaglowiec Atlantic, a brązowy wręczono Manfredowi Magnusowi (Niemcy) za jacht Karina. Rzeszowianin na węgierskim jeziorze wystartował dwoma modelami: jachtem “Rzeszowiak” w klasie NSS-a (modele sterowane) oraz gaflowym keczem “Generał Zaruski”. Tym drugim modelem po raz drugi w karierze zawodniczej zdobył srebrny medal i tytuł wicemistrza świata. “Rzeszowiak” w konkurencji z regatowymi jachtami nie miał szans na większy sukces. Jednak walka Jacka Biedy została zauważona i doceniona przez Komisję Sędziowską Mistrzostw i otrzymał on nagrodę “fair play” za “Rzeszowiaka”.

– Mój model żaglowca dostał najwyższe oceny – powiedział Jacek Bieda, modelarz z Rzeszowa, reprezentujący Podkarpacki Klub Modelarzy Redukcyjnych i członek kadry narodowej grupy modelarzy. – Brano po uwagę, w jakim stopniu jest on wierny oryginałowi. Musiał być wykonany zgodnie z dokumentacją prawdziwego żaglowca.
Model “Generał Zaruski” ma 1 metr i 14 cm długości, powierzchnia jego ożaglowania to 0,45 m kw. i waży 7 kilogramów. Żaglowiec jest 25 razy mniejszy od oryginału. Pan Jacek wykonał go z laminatu, a nadbudowę z drzewa mahoniowego, deski zaś pokładowe z sosny. “Generał Zaruski” ma ożaglowanie gaflowe (czworokątne), a “Rzeszowiak” – bermudzkie (trójkątne). Zarówno jacht, jak i żaglowiec, miały do przepłynięcia na jeziorze trójkąt o powierzchni 80 metrów na 60 metrów na 60 metrów. Pływały przez godzinę i miały do opłynięcia określoną liczbę okrążeń.
and

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments