Jak dbać o sadzonki pomidorów? Przygotuj się – etapy, których nie możesz pominąć, jeśli chcesz mieć duże zbiory.

Zamiast chemicznych owoców, w tym roku zjedz własne pomidory prosto z grządki. Nie wiesz, jak się za to zabrać i przerasta Cię ogrom informacji w internecie? Spokojnie, nasz artykuł wyjaśni Ci najważniejsze kwestie i pozwoli z odwagą rozpocząć nowe przedsięwzięcie. Zobacz, jak mimo małego doświadczenia samodzielnie poprowadzić uprawę – już od umieszczenia sadzonek pomidorów w ziemi – i zyskać plony, które przejdą najśmielsze oczekiwania. 

 

Sadzonki pomidorów przechowuj w bezpiecznym miejscu i hartuj

Nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, na pewno słyszałeś o zimnej Zośce. 15.05. to dzień, w którym po cieplejszym okresie mogą pojawić się nocne przymrozki. Wówczas chłodne powietrze polarne przesuwa się nad Polską, szkodząc uprawom. Nie spiesz się więc z sadzeniem i przeczekaj ten czas, aż temperatury staną się bardziej przyjazne. 

Masz za to kilka tygodni, żeby zacząć przyzwyczajać rozsady do nowych warunków. Młode rośliny wystawiaj na działanie niższych temperatur niż ta, która panuje w domu. Umieszczaj je przy oknie i na balkonie, unikając przeciągów. Dzięki temu później lepiej przyjmą się w gruncie.

 

Wybierz stanowisko o odpowiednich warunkach

Pomidory bardzo potrzebują światła słonecznego, nie mogą więc rosnąć w półcieniu. Dodatkowo wybierz dla nich zaciszne miejsce w swoim ogródku – źle się czują, kiedy poddane są podmuchom wiatru. Jeśli na otwartej przestrzeni nadal jest dla nich zbyt wietrznie, wykonaj ogrodzenie z plecionki albo folii, które zapewni im spokój z wszystkich 4 stron świata.

 

Sprawdź odczyn gleby – musi być lekko kwaśny

Sadzonki pomidorów najlepiej rozwijają się na podłożu przepuszczalnym, o charakterze próchniczym. Jeśli grunt ma zbyt niskie pH, zastosuj bazalt, dolomit albo wapń, żeby podwyższyć go i zapewnić roślinom optymalne warunki dla rozwoju korzeni. Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe – odczyn sprawdzasz samodzielnie, dzięki niewielkiemu urządzeniu elektronicznemu – nie musisz od razu oddawać próbek do laboratorium.

 

Substancje odżywcze i woda – pielęgnuj rośliny od samego początku

Rozsady potrzebują regularnego podlewania, żeby mogły dobrze się przyjąć w gruncie. Potem również rób to systematycznie, nie dopuszczając do wyschnięcia korzeni (jeśli sadzisz pomidory w doniczce na balkonie, pilnuj tego szczególnie). Na podłożu rozrzuć ściółkę z siana lub kory, dzięki czemu zapobiegniesz utracie wody. 

Wzbogać glebę o azot, potas i fosfor – najlepiej w sezonie jesiennym, poprzedzającym wiosenne sadzenie. Również w okresie wzrostu nawoź rośliny składnikami odżywczymi. A kiedy podlewasz, strumień kieruj prosto do korzenia, dzięki temu Twoje krzaczki zaczerpną z ziemi wszystko, co pomoże im osiągnąć prawidłowy wzrost.

 

Przygotuj pomidorom dobre towarzystwo w ogrodzie

Żeby ochronić uprawy przed szkodnikami, zacznij wykorzystywać naturalne sposoby. Ziołowe opryski i gnojówki z pokrzywy to podstawa. Warto wiedzieć jednak, że również umiejscowienie pomidorów ma znaczenie. Obecność ziemniaków, papryki i bakłażanów może okazać się dla nich zbyt ryzykowna. Wszystkie te rośliny zapadają na podobne choroby, które przez zbytnią bliskość zaczną się szybko rozprzestrzeniać, kładąc pokotem całą uprawę

Dla sadzonek pomidorów najlepiej wybrać warzywa krzyżowe, takie jak kapusta, brokuł czy brukselka, a także seler i pietruszkę. Obok posadź zioła – np. bazylię i oregano. Nie tylko wspomożesz naturalną ochronę przed szkodnikami, ale chcąc zrobić prostą sałatkę z pomidorów i ziół nie będziesz musiał chodzić na koniec ogrodu.

 

Własne uprawy – skąd wziąć sadzonki pomidorów różnych odmian?

Najlepiej zamów je w jednym miejscu, dzięki czemu zaoszczędzisz na czasie i przesyłce. W Sadzonkionline.pl prowadzimy sprzedaż wielu odmian. Wśród nich znajdziesz pomidory czerwone, żółte, zielone i czarne. W sklepie dostępne są także inne owoce oraz zioła, które samodzielnie uprawiamy z nasion. 

Dzielimy się z Tobą ogrodniczą wiedzą, dlatego przy każdej roślinie znajduje się informacja o jej potrzebach. Zależy nam, żeby nasze sadzonki rosły zdrowo w Twoim ogrodzie, szklarni, tarasie czy balkonie i dbamy o nie już od samego początku. Wysyłamy wyłącznie w kartonach przeznaczonych do transportu delikatnych roślin.

 

Artykuł partnera