Jak dostać się do dobrego psychiatry?

Psychiatra jest lekarzem, który pomaga pacjentom w wielu dolegliwościach psychicznych. Zobacz, kiedy wskazana jest konsultacja z psychiatrą oraz jak wybrać dobrego specjalistę w tej dziedzinie.

 

Czym zajmuje się psychiatria?

Dziedzina medycyny określana jako psychiatria zajmuje się ludzką psychiką. Bada jej funkcjonowanie, zaburzenia, pomaga w ich leczeniu. Lekarz psychiatra specjalizuje się w diagnozowaniu zaburzeń psychicznych swoich pacjentów oraz w ich leczeniu z wykorzystaniem odpowiednio dobranych metod. Głównie stosuje się obecnie leczenie farmakologiczne, natomiast w wybranych przypadkach konieczne może być leczenie w szpitalu. Dodatkowo jako wsparcie stosuje się często psychoterapię.

 

Wizyta u psychiatry – kiedy jest wskazana?

Skorzystanie z pomocy psychiatry wskazane jest głównie wtedy, gdy doświadcza się zaburzeń psychicznych, z którymi nie można poradzić sobie samodzielnie. Mogą mieć one zróżnicowany przebieg, a w skrajnych przypadkach mogą też zagrażać życiu i zdrowiu osoby chorej oraz jej otoczenia.

Do wizyty u psychiatry powinny skłonić przede wszystkim poniższe objawy:

  • zaburzenia nastroju
  • obniżony nastrój przez dłuższy czas
  • zaburzenia osobowościowe
  • narastające lęki, fobie
  • nerwica
  • trudności z rzuceniem nałogów
  • zaburzenia odżywiania
  • poważne problemy ze snem

Oczywiście, lista ta nie jest pełna, ponieważ również inne objawy mogą być wskazaniem do wizyty u psychiatry. Warto jednak wiedzieć, na jakie z nich należy uważać.

 

Gdzie przyjmują psychiatrzy?

Obecnie pomoc psychiatry można uzyskać w placówkach finansowanych przez NFZ oraz prywatnie. Niestety, wielu pacjentów spotyka się z problemem bardzo długiego oczekiwania na wizytę na NFZ, więc częstszym rozwiązaniem bywa wizyta prywatna, zwłaszcza wtedy, gdy objawy są nasilone i wsparcie potrzebne jest jak najszybciej. Gdy poszukiwany jest wtedy dobry psychiatra Poznań prywatnie z ofertami gabinetów można łatwo zapoznać się w internecie. W sieci można też znaleźć opinie na temat lekarzy, co również jest pomocne w wybraniu odpowiedniego gabinetu.

 

Dobry psychiatra – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Gdy poszukiwany jest sprawdzony lekarz psychiatra, zawsze warto wcześniej poświęcić swój czas na wyszukanie polecanego gabinetu. Teraz, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to możliwe przez internet, a w sieci również można sprawdzić aktualne informacje dotyczące polecanych specjalistów. Gdy zatem konkretny psychiatra ma pozytywne opinie od klientów, warto uwzględnić właśnie jego ofertę. Można też poprosić o opinie w internecie, na przykład w mediach społecznościowych, na forach.

 

Artykuł partnera