Jak odebrać i sprawdzić wyniki badań krwi?

Wykonywanie różnego rodzaju badań profilaktycznych ma głęboki sens. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, np. czy nasz organizm prawidłowo reaguje na leki albo czy nie rozwija się w nim jakaś choroba, itp. Im więcej czynników jesteśmy w ten sposób w stanie sprawdzić, tym lepiej dla nas. Jednym z podstawowych badań, na które warto zwrócić uwagę, jest badanie krwi, gdyż może nam ono sporo powiedzieć o stanie naszego organizmu. Z wykonaniem takich badań nie powinno być obecnie żadnych problemów. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele. Diagnostyka chorób tarczycy, badania genetyczne, itp., sporo zawdzięczają zwykłym badaniom krwi. Z pewnością więc warto sięgnąć po te podstawowe analizy, by uchronić się, przynajmniej częściowo, przed poważniejszymi problemami. Nie wszystko da się wyeliminować, ale wielu rzeczom możemy zapobiec – warto o tym pamiętać.

 

Badania, które trzeba zrobić – badania krwi

Do wykonania podstawowych badań krwi nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Pobranie krwi nie jest czynnością bolesną. Jest ono każdorazowo dokonywane w specjalnych punktach laboratoryjnych, przez przeszkolony personel pięlęgniarski. Badania podstawowe, w tym np. badanie krwi, czy też próby wątrobowe, itp., warto wykonywać raz w roku. Pobieranie krwi jest dokonywane w warunkach sterylnych, przy użyciu jednorazowego sprzętu, a więc nie wiąże się ono z żadnym ryzykiem. Jednym z najważniejszych badań jest morfologia krwi. Sprawdza się ona w takich przypadkach jak: diagnostyka infekcji, diagnostyka osteoporozy, diagnostyka anemii, cukrzycy, itp. Innym badaniem, które warto przeprowadzić jest badanie OB (Odczyn Biernackiego). Pomaga ono wykryć zmiany stężenia białek we krwi, co może się przyczynić do wykrycia poważnych stanów zapalnych, czy też chorób zakaźnych, a także schorzeń nerek, czy też chorób nowotworowych. Warto także wykonać badania krwi w takich przypadkach, jak zaburzenia miesiączkowania. Jeśli więc interesują nas badania krwi, to koniecznie powinniśmy zajrzeć na stronę: https://badaniakrwi.pl/ oraz dokładnie zgłębić ten temat.

 

Podstawowe badania krwi na pewno nam nie zaszkodzą

Istotnym badaniem na które warto zwrócić uwagę, jest pomiar glukozy we krwi. Może on być dokonywany na czczo albo w trakcie dnia (glikemia przygodna). Oczywiście to, jaką glikemię zastosujemy w danym przypadku, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Ważnym badaniem będzie także profil lipidowy, dzięki któremu dokładnie określimy poziom cholesterolu a także trójglicerydów w naszej krwi. Substancje te mają bardzo istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego ciała, a zmiany ich poziomu mogą być informacją, na którą z pewnością trzeba będzie zwrócić uwagę. Informacje o poziomie płytek krwi w naszym osoczu, które uzyskamy z morfologii, pozwolą np. na wczesne wykrycie przewlekłych zakażeń, czy też poważnych zaburzeń pracy szpiku kostnego, który odpowiada za produkcję białych krwinek. Warto także sięgnąć po próby wątrobowe, które określą stan, w jakim znajduje się ten organ. Jest to bardzo istotne badanie, zwłaszcza jeśli przyjmujemy leki mocno obciążające wątrobę albo nadużywamy alkoholu lub narkotyków. To badanie jest popularne zwłaszcza w przypadku mężczyzn, co nie znaczy że i kobiety nie powinny się jemu poddawać. Jest ono bardzo przydatne w diagnostyce kamicy pęcherzykowej, czy też w sytuacji mechanicznego uszkodzenia narządu. Jak więc widzimy kompleksowe badania krwi mają wielkie znaczenie. Warto więc się pojawić w punkcie pobrań, których adresy znajdziemy na wyżej wymienionej stronie i skorzystać z całego pakietu takich badań. Wizytę taką powinna poprzedzić konsultacja lekarska, a kompleksowe wyniki badań krwi odbierzemy po kilku dniach. W ich interpretacji pomoże nam każdy lekarz.