Jak przetrwać burze i nawałnice?

Pioruny na niebie są piękne, ale jednocześnie niezwykle groźne. Dlatego warto je podziwiać na zdjęciach, a nie wychodzić na zewnątrz budynków i narażać się na ich trafienie. Fot. Paweł Bialic
Pioruny na niebie są piękne, ale jednocześnie niezwykle groźne. Dlatego warto je podziwiać na zdjęciach, a nie wychodzić na zewnątrz budynków i narażać się na ich trafienie. Fot. Paweł Bialic

Człowiek trafiony bezpośrednio przez piorun praktycznie nie ma szans na przeżycie.

Od pewnego czasu nad Europą, a także Podkarpaciem szaleją burze i nawałnice. Wspomnieć można choćby tę z ostatniego piątku, kiedy zostało zalane centrum Rzeszowa, a pioruny uderzały z tak wielki hukiem i częstotliwością, że można było odnieść wrażenie, iż znaleźliśmy się na froncie wschodnim w 1943 roku. Wiele osób zapomina, że pięknie rozświetlające niebo pioruny i ściana deszczu jest bardzo, ale to bardzo groźna dla ludzi. I to, że burza jest daleko od nas, nie oznacza, że za chwile nas nie dosięgnie. Pamiętajmy, żywioł jest zawsze niebezpieczny! Z naszego poradnika dowiesz się co wolno, a czego nie wolno robić podczas burzy.

Strażacy ostrzegają, że porażonym piorunem może zostać każdy, kto podczas nawałnicy znajduje się na zewnątrz. Oczywiście są miejsca, w których prawdopodobieństwo uderzenia piorunem jest większe niż w pozostałych. Chodzi o otwartą przestrzeń, a więc np. łąki, pola, a nawet boisko, na którym dzieci grają w piłkę. Piorun ma tak ogromną moc, że potrafi zniszczyć drzewa, ściany i przedmioty ważące kilkadziesiąt kilogramów. Dlatego też nie może dziwić, że bliskie spotkanie z nim kończy się zwykle śmiercią. Choć trzeba przyznać, że takich wypadków nie jest zbyt dużo.

Dużo natomiast jest przypadków, gdy przez ciało człowieka przejdzie tylko część prądu pioruna, np. uderzając bezpośrednio w drzewo, pod którym stoi człowiek. Niby prąd spływa przez pień do ziemi, ale nawet jego niewielkie ilości potrafią zabić. A wszystko przez to, że prąd powoduje szok w organizmie, a to z kolei doprowadza do nieregularnego i szybkiego drgania mięśnia sercowego. W rezultacie przestaje pracować serce i jeżeli nie przywróci się jego akcji bardzo szybko, to osoba rażona piorunem ginie.

Nie podchodź do okien
Co więcej, wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń, np. telewizora, komputera itp.

Jak się przygotować do burzy? Strażacy radzą: należy usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla osób postronnych np. spadając komuś na głowę. Nie należy obserwować burzy otwierając okna lub drzwi. Nie należy także w czasie burzy podchodzić nawet do zamkniętych okien. Jeżeli można, trzeba wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Należy pozostać w domu, bo nawet wyjście do sklepu może okazać się tragiczne w skutkach.

Grzegorz Anton

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
yamalo
yamalo
8 lat temu

Tłumaczycie jak dzieciom.
No, ale dlaczego nie należy podchodzić do okien ?