Jak robić lepsze zdjęcia rodzinne?

Chcesz robić piękne rodzinne zdjęcia podczas wakacyjnych wyjazdów, okolicznościowych imprez, czy wspólnych spotkań? Poniżej podzielimy się kilkoma wskazówkami, które z pewnością pomogą Ci uzyskać lepszy efekt na Twoich fotografiach.

Używaj odpowiedniego aparatu, nie smartfona.

Pierwszym krokiem do robienia doskonałych zdjęć jest używanie odpowiedniego aparatu, który zapewni wysoką jakość fotek. Oczywiście w dzisiejszych czasach smartfonem można zrobić dobre fotografie, ale nawet przeciętny, standardowy aparat zapewni znacznie większą kontrolę nad procesem tworzenia zdjęć. 

Kolejną wadą telefonów jest to, że możesz łatwo rozpraszać się wiadomościami i przychodzącymi połączeniami. Natomiast lustrzanka cyfrowa lub wysokiej jakości aparat kompaktowy pozwalają wyłącznie skupić się na procesie fotografowania. Większość aparatów gwarantuje również uzyskanie plików wyższej jakości, co jest szczególnie ważne, jeśli zamierzasz później wywołać zdjęcia w jednym z fotolabów.

Przy tej okazji warto wspomnieć, aby aparat  umieścić w domu w łatwo dostępnym miejscu, gdzie zawsze będzie pod ręką. Dzięki temu nie przegapisz okazji na uzyskanie doskonałego ujęcia.

Uchwyć Bożonarodzeniowe spotkanie rodzinne.

Boże Narodzenie to świetny pomysł na wspólne uwiecznienie całej rodziny. Przykładowo, jeśli wszyscy otwierają swoje prezenty, trzymaj aparat pod ręką, aby uchwycić wyrazy szczęścia na twarzach bliskich. Możesz także zrobić serię ciekawych zdjęć podczas przygotowań do wigilii. 

Jeżeli pogoda na to pozwala, wyjdź na zewnątrz, będzie to świetna okazja na uchwycenie ciekawych ujęć. Dlaczego nie zabrać całej rodziny na spacer? Zajęcia te dają szerokie możliwości stworzenia najbardziej naturalnie wyglądających zdjęć rodzinnych.

Zaplanuj sesję zdjęciową na wczesne godziny.

Dzieci najlepiej sfotografować wcześnie rano, kiedy są wypoczęte i zjadły dobre śniadanie. Im bliżej wieczora, tym są bardziej zmęczone i trudniej utrzymać ich skupienie. Wtedy dobry nastrój może łatwo się ulotnić i znacznie trudniej się z nimi porozumieć. Dlatego postaraj się robić rano zdjęcia najmłodszych, nie martwiąc się, czy maluch będzie się uśmiechał do aparatu. Rób dużo zdjęć, dzięki czemu na koniec sezonu będziesz mógł stworzyć piękną fotoksiążkę, lub wypełnisz rodzinny album świetnymi zdjęciami.

Nie zapomnij uwzględnić siebie w kadrze.

Prawie w każdej rodzinie jest osoba, która robiąc zdjęcia, sama zawsze pozostaje za kulisami. Dlatego pamiętaj, aby uwiecznić na zdjęciach wszystkich członków rodziny, ponieważ te fotki staną się częścią rodzinnej historii i będą bardzo ważne dla dzieci, gdy dorosną. Aby uzyskać pełny portret rodzinny, zamontuj aparat na statywie (lub na stabilnej, równej powierzchni, takiej jak stół) i użyj samowyzwalacza. Aby uzyskać nowy, inny kąt, spróbuj przekazać aparat swojemu dziecku i poproś je o zrobienie Ci zdjęcia. Dodatkowym atutem jest możliwość zainteresowania dziecka fotografią.

Skoncentruj się na swoim codziennym życiu.

Dawno minęły czasy, kiedy aparat był używany tylko na specjalne okazje i święta. Dziś możemy bez problemu robić mnóstwo zdjęć podczas codziennych aktywności. Zrób zdjęcia swojej rodzinie tulącej się na kanapie,spędzającej razem czas pod koniec długiego dnia. Uchwyć radość, z jaką dzieci wskakują do Twojego łóżka o świcie, gotowe do zabawy od 5 rano. Użyj dłuższego obiektywu lub funkcji zoomu w aparacie, aby robić zdjęcia bawiących się dzieci, i uzyskać urocze, naturalnie wyglądające obrazy.

Wykorzystaj otoczenie, aby opowiedzieć historię.

Na niektórych ujęciach postaraj się uwzględnić otoczenie i różne przedmioty. Przykładowo. zrób zdjęcie dziecka w jego sypialni z zabawkami, lub nadaj swoim fotografiom wrażenie skali, wybierając się na spacer do parku lub lasu, i zrób zdjęcia w pionowej orientacji, aby uchwycić wysokość drzew. Wykaż się kreatywnością, szukaj kształtów cieni, aby Twoje zdjęcia były wyjątkowe.

Zejdź na poziom dziecka.

Zejdź na poziom oczu swojego dziecka, aby zobaczyć świat jego oczami. Spróbuj usiąść lub położyć się na podłodze. Wypełnij tło niebem, drzewami lub ścianą zamiast sterty zabawek leżących u twoich stóp.

Szukaj interesujących kątów kamery i kompozycji.

Czasami możesz przekazać naturę osoby bez pokazywania jej twarzy. Spróbuj zrobić zdjęcia malutkim rączkom swojego dziecka na przykład, kiedy zakłada but na niewłaściwą stopę. Poeksperymentuj także z ustawieniami aparatu. Użyj krótkiego czasu otwarcia migawki, aby uchwycić wszystkie szczegóły ruchu, albo odwrotnie, uchwyć ruch dziecka z towarzyszącym mu  rozmyciem, używając dłuższych czasów naświetlania.