Jak się nie dać złapać fotoradarom

Warto pamiętać, że jammer, zakłócając pracę policyjnego miernika sam sygnalizuje swoją obecność i zaprasza policjantów do przeprowadzenia kontroli. Jego używanie w Polsce jest nielegalne. Fot. Archiwum
Warto pamiętać, że jammer, zakłócając pracę policyjnego miernika sam sygnalizuje swoją obecność i zaprasza policjantów do przeprowadzenia kontroli. Jego używanie w Polsce jest nielegalne. Fot. Archiwum

Jammery – nowa broń kierowców w walce z fotoradarową mafią? A może jednak warto kupić Yanosika?

Nikt nie chce zasilać budżetu płaceniem mandatów za przekroczenie prędkości. W fotoradarowej wojnie kierowcy sięgają po różne rodzaje broni. Od jakiegoś czasu kierowcy w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa w walce z fotoradarami instalują w swoich samochodach urządzenia zwane jammerami. Jammery to zagłuszacze, które po wykryciu radaru lub lasera wysyłają sygnał zakłócający. Wtedy policyjny miernik lub fotoradar albo nie zmierzy prędkości w ogóle, albo poda zaniżony wynik. Jammer kosztuje od około 2 do ponad 6 tys. zł. Droższe modele mają po dwie głowice. Chronią samochód z przodu i z tyłu. Według reklam producentów, najnowsze modele jammerów mają być skuteczne nawet wobec mierników laserowych, których jeszcze nie wyprodukowano.

Niektórzy kierowcy instalują też antyradary, które wykrywają wiązkę fal wysyłanych przez urządzenie pomiarowe i sygnalizują to kierowcy dźwiękiem oraz migającą czerwoną diodą. W Polsce wolno posiadać w samochodzie antyradar lub jammer, lecz nie wolno tych urządzeń używać. Jeżeli policjant stwierdzi, że pomiar “suszarką” się nie udał, to zatrzymuje auto do kontroli. Bez problemów znajdzie nawet przemyślnie zainstalowany jammer. Skonfiskuje urządzenie i skieruje sprawę do sądu o ukaranie kierowcy. Grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł.

Czy to się opłaca?
Warto pamiętać, że jammer, zakłócając pracę policyjnego miernika, sam sygnalizuje swoją obecność i zaprasza policjantów do przeprowadzenia kontroli. Skutek?

Koszt skonfiskowanego urządzenia plus grzywna, to około 10 tys. zł, czyli równowartość 20 mandatów za znaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Eksperci podkreślają, że skuteczność jammerów nie jest stuprocentowa, a niektóre testy wykazały nawet bardzo niską skuteczność tych urządzeń.

Wysoka cena jest główną barierą ograniczającą używanie jammerów. Także antyradary są kilkakrotnie droższe od CB radia czy Yanosika. Rośnie jednak grupa kierowców, którzy wydają pieniądze na te nielegalne urządzenia.

– Ich popularność jest związana ze strukturą społeczną, jaka panuje w naszym kraju – wyjaśnia Andrzej Markowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce. – Im bardziej zhierarchizowane jest społeczeństwo, tym większa potrzeba wyróżnienia się, zademonstrowania swojej wyższości. Kierowca korzystający z jammerów nie używa go tylko po to, by uniknąć mandatu, lecz także w celu pokazania swojej wyższości, jaki jest “wyjątkowy”. Podobnie sytuacja wygląda w krajach Europy Wschodniej. Jammery oraz antyradary tam również cieszą się popularnością wśród kierowców – kończy Markowski.

Tyle tylko, że za wschodnią granicą Polski nie ma regulacji prawnych o używaniu antyradarów czy jammerów. Z kolei na Węgrzech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii urządzenia te można stosować legalnie. Odwrotnie w innych krajach Europy Zachodniej. W Niemczech już samo posiadanie w samochodzie, nawet oryginalnie zapakowanego jammera jest zabronione. We Francji można za to stracić nie tylko urządzenie, ale i samochód, a w Luksemburgu za posiadanie jammera kara wynosi od 3 dni do 8 lat więzienia!

Nikt nie chce być ofiarą polowania na pieniądze
Czy wiceprzewodniczący Markowski rzeczywiście ma rację? Według psycholog Francine Corman, z francuskiego School Psychologist w Lille montowanie w samochodach nawet nielegalnych urządzeń to przede wszystkim bunt przeciwko bezprawnemu ich zdaniem stosowania dotkliwych kar za szybką jazdą samochodem. – Bo przecież wystarczy chwila nieuwagi za kierownicą lub konieczne przyspieszenie przy wyprzedzaniu, i prędkość samochodu rośnie ponad dozwoloną na danym odcinku. I niestety, coraz częściej kończy się to otrzymaniem mandatu i punktów karnych – mówi Corman.

Sieć stacjonarnych fotoradarów jest coraz gęstsza, a uzupełniają ją fotoradary mobilne i patrole policyjne z ręcznymi miernikami prędkości lub wideorejestratorami w nieoznakowanych radiowozach. Co więc robić, by nie być ofiarą tego polowania na pieniądze?

Są też legalne urządzenia
Być może jammery zdobędą większą popularność niż dotychczas. Na razie bowiem wydaje się, że ich cena jest zaporowa. Na szczęście istnieje inny, dość bogaty, arsenał broni dla kierowców, który systematycznie powiększa się o nowe modele urządzeń. Według zgodnej opinii kierowców walczących z drogowymi pułapkami w postaci fotoradarów, radarów, korków i innych uciążliwości najskuteczniejszym urządzeniem w Polsce jest Yanosik. Jest to urządzenie, które w najprostszy i najskuteczniejszy sposób ostrzega przed wszystkimi zagrożeniami. Yanosik za pomocą komunikatu głosowego informuje o zbliżaniu się do: fotoradaru , kontroli drogowej, „suszarki”, patrolu oznakowanego, nieoznakowanego radiowozu na pokonywanej trasie, inspekcji transportu drogowego, wypadku czy korka. Przykładowe komunikaty to: policja – 500 metrów!, korek – tysiąc metrów!, fotoradar – 300 metrów!, itp. I co najważniejsze – Yanosik jest w 100 procentach legalny!!! System działa dzięki informacjom wymienianym z centralną bazą danych oraz pomiędzy użytkownikami systemu. Urządzenie nie wymaga żadnej konfiguracji, żadnych dodatkowych akcesoriów (anten, nadajników itp), jest banalnie proste w montażu.

Bardzo popularne są też nawigacje GPS z mapami fotoradarów, i CB radia. Nawigacje GPS ostrzegają co prawda, jedynie o zbliżaniu się do stacjonarnych fotoradarów, a CB radia przekazują informacje od innych kierowców i dzięki nim kierowca może zostać ostrzeżony przed radiowozem z wideorejestratorm, ale – co najważniejsze – używanie tych urządzeń, podobnie jak Yanosika, jest legalne.

Krzysztof Propolski

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
abc
abc
8 lat temu

miałem yanosika na telefonie, straszny badziew o niczym nie ostrzega – artykół sponsorowany jak by się ktoś nie spostrzegł przez yanosika

Konrad
Konrad
8 lat temu
Reply to  abc

To ciekawe, bo ja mam Yanosika i ostrzega bardzo często. Uważam, że korzystanie z tego typu aplikacji jest pozytywne, bo chodzi przecież o to żeby kierowca ściągnął nogę z gazu, a Yanosik ostrzega po prostu o miejscach gdzie trzeba zwolnić.

rogol
rogol
8 lat temu

Tylko idiota lub przestepca kupujetakie urzadzenia aby oszukac-bo to jest oszukiwanie.
Karac wiezieniem oszustow ale odsiadka na koszt odsiadujacego kare..ja taki posiedzi miesiac I jeszcze zaplaci za to 2400 bo tyle kosztuje w Polsce utrzymanie wieznia miesiecznie,to bedzie jezdzil jak mu nakazano a nie dlaszpanu.

blokers
blokers
8 lat temu

podobno skutecznym antyradarem jest dyndający na sznurku za szybą medalik ze św.krzysztofem

Wojtek
Wojtek
8 lat temu

Zamiast wydawać kasę na takie drogie i nielegalne zabawki lepiej sobie pobrać darmową aplikacje na telefon – ostrzega o kontrolach i fotoradarach, a nazywa się Yanosik

Łukasz
Łukasz
8 lat temu

Napiszcie artykuł jak unikać kar za inne wykroczenia, może jak wymigać się za jazdę po pijaku.

marian
marian
8 lat temu
Reply to  Łukasz

Daj w łapę proste każdy wezmie

GOŚĆ
GOŚĆ
8 lat temu

Panowie zainstalujcie sobie aplikację Yanosik na telefon.To jest lepsze od CB Radia.

GoldFinger
GoldFinger
8 lat temu

Promujmy omijanie ograniczeń prędkości, będziemy mieli więcej tragedii na drodze. Obyś, drogi czytelniku nie musiał płakać nad trumną własnego dziecka potrąconego przez pojazd poruszający się zbyt szybko.

maruda
maruda
8 lat temu

Szanowny Pani Autorze Prosze zadac sobie troche trudu i poczytac, zanim napisze Pan ponownie podobne bzdury. Po pierwsze, nie na czegos takiego, jak antyradary. Sa detektory i jammery. Pierwsze wykrywaja, drugie zaklucaja. Po drugie, jammery radarow to pic na wode – nie dzialaja i generalnie wszyscy ludzie “z branzy” o tym wiedza (a poza tym sa nielegalne). Po trzecie, laserowe mierniki predkosci emituja fale 904nm – I TA DLUGOSC FALI NIE JEST ZASTRZEZONA. Urzadzenia typu: zdalne otwieranie bramy albo czujniki parkowania emitujace fale 904nm sa legalne, a “przy okazji” zalatwiaja NIEKTORE laserowe mierniki predkosci. Niektore, bo specjalisci pracuja nad tym,… Czytaj więcej »

maruda
maruda
8 lat temu
Reply to  maruda

Mialo byc: analizatorem widma radarowego – przepraszam.

leon
leon
8 lat temu

Na fotografii jest jammer ale telefonów GSM