Jak walczyć ze zmarszczkami

Fot. Archiwum

W zależności od kondycji naszej skóry oraz od efektów jakie chcemy osiągnąć możemy zastosować różne metody w dziedzinie pielęgnacji domowej, medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej

Zmarszczki to sprawa nieunikniona. Pojawiają się na naszej skórze prędzej czy później bez względu na to jak bardzo ich nie chcemy. Czy można jednak spowolnić ten proces i jak tego dokonać? Nasi eksperci mają kilka rad.

Na proces starzenia się skóry wpływa głównie wiek biologiczny, ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne oraz palenie papierosów. Kiedy poziom nawilżenia skóry zmniejsza się, traci ona swoją jędrność i elastyczność, a na twarzy pojawiają się delikatne linie i zmarszczki. Także malejąca aktywność gruczołów łojowych sprawia, że skóra staje się bardziej sucha. A za sprawą obniżenia warstwy tkanki tłuszczowej, traci ona pulchność, gładkość oraz młodzieńczy koloryt i blask. Nie bez znaczenia dla kondycji naszej skóry jest też zjawisko grawitacji, które odpowiada za jej obwisanie.

Woda i kremy to podstawa
W zależności od kondycji naszej skóry oraz od efektów jakie chcemy osiągnąć możemy zastosować różne metody w dziedzinie pielęgnacji domowej, medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Aby jak najdłużej wyglądać młodo należy regularnie pić wodę. To zapewni skórze odpowiednie nawilżenie. Niezastąpione w profilaktyce przeciwzmarszczkowej są również wyspecjalizowane kremy, różnego rodzaju żele, maski czy serum. Bezwzględnie należy też pamiętać o stałej ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto od czasu do czasu pomyśleć o profesjonalnym zabiegu pielęgnacyjnym. Niezależnie od stosowanej pielęgnacji, prędzej czy później domowe sposoby przestaną wystarczać. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalisty z zakresu medycyny estetycznej.

Medycyna estetyczna
Procesowi starzenia się towarzyszy powstawanie dwóch typów zmarszczek: zmarszczek dynamicznych, za które odpowiada nadmierna aktywność mięśni (kurze łapki, lwie zmarszczki) i zmarszczki statyczne, które są wynikiem utraty objętości (np. bruzdy nosowo-wargowe czyli półokrągłe linie podkreślające granicę pomiędzy policzkiem a okolicą ust). Zrównoważona terapia obydwu powyższych czynników, zapewnia zachowanie naturalnego, młodzieńczego wyglądu na dłużej. W zakładach kosmetycznych można wykonać następujące rodzaje zabiegów:

Botulina
W przypadku zmarszczek mimicznych liderem w ich usuwaniu jest toksyna botulinowa typu A, jednak pełne wygładzenie może dać tym osobom, u których zmarszczki nie są jeszcze utrwalone. Botulina wprowadzana jest w niewielkich ilościach do mięśnia, gdzie następuje proces jego relaksacji. Skóra przez kilka miesięcy po zabiegu nie jest narażona na zaginanie i jej wygląd znacznie się poprawia, a efekt ten utrzymuje się nawet wtedy, gdy preparat przestaje działać. Toksyna botulinowa odpowiednio podana jest bardzo precyzyjnym i bezpiecznym preparatem, który na okres 4-6 miesięcy wygładza zmarszczki mimiczne. Najczęściej stosuje się ją w celu redukcji tzw. kurzych łapek.

Kwas hialuronowy
Oprócz toksyny botulinowej typu A dostępne są również inne metody niwelowania zmarszczek. Jeżeli zmarszczki są utrwalone, wówczas można skorzystać z preparatów wypełniających kwasu hialuronowego. Do modelowania twarzy stosuje się kwas hialuronowy wysoko usieciowany, który ma silne właściwości podtrzymujące oraz jest odporny na rozkład enzymatyczny i działanie wolnych rodników. Bezpośrednio po wstrzyknięciu wypełniacza w miejscu podania preparatu skóra wygładza się i delikatnie unosi. Wchłaniający się wypełniacz zapewnia również nawilżenie okolicznych tkanek, dając efekt wypoczętej, jędrnej i zdrowej skóry. Zabieg trwa około 30 minut, nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani żadnego okresu rekonwalescencji.

Pierwsze efekty widać bezpośrednio po podaniu preparatu, a po kilku dniach uzyskujemy pełne efekty, które utrzymują się nawet do roku. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego stosowane są głównie do przywrócenia objętości w okolicy policzków, wypełnienia bruzd nosowo-wargowych oraz uwidocznienia konturów ust. Redukuje się nim również tzw. dolinę łez.

Fotoodmładzanie
Poza bezpośrednią walką ze zmarszczkami możemy poddać się zabiegom ogólnie poprawiającym stan skóry jej jakość i gęstość, a tym samym opóźnić proces starzenia. Do takich zabiegów należy zabieg fotoodmładzanie, który w sposób kompleksowy poprawia kondycję skóry. Za sprawą pulsacyjnego światła IPL włókna kolagenowe skóry ulegają skróceniu, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza oraz bardziej elastyczna. Co więcej, zmniejszają się rozszerzone pory i wygładzają drobne zmarszczki.

Thermolifting Zaffiro
W przypadku bardzo wiotkiej skóry stosuje się thermolifting Zaffiro. Urządzenie Zaffiro wytwarza promieniowanie podczerwone IR, które powoduje jednolite i stopniowe rozgrzanie głębokich warstw skóry właściwej. Efekt termiczny, zachodzący w dolnych warstwach skóry, powoduje podgrzanie i podrażnienie włókien kolagenowych, co skutkuje ich gwałtownym skurczeniem się do pierwotnej długości. W efekcie skóra zostaje zagęszczona i ściągnięta, zwiększa się jej napięcie oraz elastyczność, zmianom ulega również jej struktura, zmarszczki zostają wygładzone, co widać już po paru chwilach od rozpoczęcia zabiegu. Poprawę stanu skóry można uzyskać także stosując laser frakcyjny, który wywołuje zmianę struktury skóry głęboko pod naskórkiem co warunkuje trwałą regenerację kolagenu i elastyny.

Nasz ekspert, Agnieszka Koczynasz, kosmetyczka

Najlepsze efekty osiąga się poprzez łączenie wielu technik nowoczesnego odmładzania. Metody łączone, indywidualnie dobierane dla danego pacjenta, pozwalają koncentrować się na holistycznym efekcie anti-aginge. Tak więc wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego warto i należy wspomagać stosowaniem toksyny botulinowej, peelingów chemicznych czy mezoterapii. Stymulująco na kolagen i elastynę zadziała natomiast laser frakcyjny, pulsacyjne światło IPL oraz lifting termiczny Zaffiro.

Katarzyna Lewandowska

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lili
Lili
3 lat temu

Warto sprawdzić zabiegi w Prime Medic w Krakowie, bo po kosultacjach dobierają najbardziej odpowiednie opcje.

Janka
Janka
6 lat temu

Ja ze zmarszczkami walczyłam długo, aż w końcu postanowiłam wybrać się do Studia Kameleon w Katowicach.Od tamtej pory o zmarszczkach nie ma mowy.

Alicja
Alicja
9 lat temu

Wszystko super, chętnie wiele kobiet by z tego skorzystało , ale niestety nie stać nas na te zabiegi. A wiec pozostaje nam woda i ewentualnie droższy krem na który oszczedzalysmy pare miesięcy.