Jak wyciskanie pryszczy może wpłynąć na stan cery?

Wyciskanie pryszczy to dla wielu osób najszybszy sposób na pozbycie się widocznej niedoskonałości szczególnie wtedy, gdy zależy nam na czasie. Wiele kobiet z pewnością znalazło się w sytuacji, gdy w dniu ważnego wydarzenia, kiedy zależało im na tym, aby skóra prezentowała się w sposób nieskazitelny, pojawił się na niej widoczny pryszcz, a najlepszym rozwiązaniem wydawało się jego wyciśnięcie. Niestety wyciskanie pryszczy tylko z pozoru stanowi dobre rozwiązanie. Okazuje się, że ten nałóg może mieć dla nas poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Wyciskanie pryszczy – dlaczego to robimy?

Znaczna część osób jest przekonanych, że tylko poprzez wyciśnięcie pryszcza będzie w stanie się go skutecznie pozbyć. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Pryszcze powstają na naszej twarzy w wyniku rozwijania się stanu zapalnego lub zakażenia bakteryjnego, które przede wszystkim odpowiada za rozwój niedoskonałości na naszej skórze. Wyciskając pryszcz, liczymy na to, że stanie się on mniej widoczny lub łatwiej będzie nam go zakamuflować makijażem. Niestety są to tylko pozory.

 

Dla innych osób wyciskanie pryszczy to sposób na odstresowanie się, który niestety może stać się bardzo niekorzystny dla naszej skóry, jak i psychiki nałogiem. Obsesyjne wręcz wyciskanie pryszczy określa się jako trądzik neuropatyczny, który jest rodzajem zaburzenia psychicznego z pogranicza psychologii i dermatologii. Taki sposób wyciskania pryszczy w dużej mierze spowodowany jest brakiem akceptacji swojego wyglądu, jak i dążeniem do doskonałości. Trądzik neuropatyczny dotyczy przede wszystkim nastoletnich dziewcząt oraz młodych kobiet.

 

Wyciskanie pryszczy – konsekwencje dla zdrowia

Wyciskanie pryszczy może mieć bardzo złe skutki nie tylko dla kondycji naszej skóry, ale i ogólnego stanu zdrowia. Wyciskając niedoskonałości i tym samym dotykając swojej twarzy, sprawiamy, że pojawia się na niej jeszcze więcej bakterii, a także może dojść do nadkażenia zmiany przez brud i bakterie, które choć niewidoczne gołym okiem, mogą znajdować się na naszych dłoniach. Dlatego też należy pamiętać, aby nigdy nie dotykać swojej twarzy nieumytymi dłońmi. 

 

Oprócz tego, wyciskając pryszcze mechanicznie, ryzykujesz, że bakterie rozniosą się po większej powierzchni twarzy, a co za tym idzie, pojawi się na niej znacznie więcej niedoskonałości.

Ponadto wyciskając pryszcz w tzw. trójkącie śmierci (obszar twarzy od kącików ust do nasady nosa), możesz sprawić, że dojdzie do bardzo poważnej infekcji skórnej, która może być wyjątkowo trudna w leczeniu. Dzieje się tak ze względu na duże unaczynienie tego obszaru.

 

Czy można wyciskać wągry na nosie?

Częstymi niedoskonałościami skóry są wągry na nosie. To nic innego jak zaskórniki zamknięte, czyli pory skóry zatkane wydzieliną gruczołów łojowych, a także resztkami martwego naskórka. Wągry na nosie, jak i na pozostałych częściach twarzy (brodzie, czole, policzkach) to tzw. wykwity pierwotne, czyli pierwsze objawy trądziku. Są to zmiany o charakterze niezapalnym, jednak w łatwy sposób mogą ulec nadkażeniom i przekształcić się w trudne do wyleczenia zmiany o charakterze zapalnym. Najczęściej ma to miejsce w wyniku próby ich wyciśnięcia.

 

Aby pozbyć się wągrów na nosie, zdecydowanie lepiej sięgnąć po odpowiednią pielęgnację oraz zacząć stosować zbilansowaną dietę.