Jaki podnośniki samochodowy wybrać?

Jaki podnośniki samochodowy wybrać?

Różnorodność podnośników samochodowych oferowanych obecnie na rynku jest bardzo duża. Aby podnośnik został właściwie dobrany, należy wiedzieć jakie czynności będą wykonywane na unoszonych pojazdach oraz jakie są warunki w warsztacie, serwisie lub garażu, w którym ma zostać zamontowany podnośnik. Słowo garaż nie jest tutaj przypadkowe, ponieważ coraz większa grupa osób hobbistycznie zajmująca się mechaniką dokonuje właśnie takich inwestycji

Jaki podnośnik warsztatowy wybrać?

Różnorodność podnośników samochodowych oferowanych obecnie na rynku jest bardzo duża. Aby podnośnik został właściwie dobrany, należy wiedzieć jakie czynności będą wykonywane na unoszonych pojazdach oraz jakie są warunki w warsztacie, serwisie lub garażu, w którym ma zostać zamontowany podnośnik. Słowo garaż nie jest tutaj przypadkowe, ponieważ coraz większa grupa osób hobbistycznie zajmująca się mechaniką dokonuje właśnie takich inwestycji

Aby przybliżyć ogólną charakterystykę podnośników warsztatowych, warto wskazać ich najważniejszy podział:

  • Podnośniki dwukolumnowe – są to podnośniki warsztatowe spotykane najczęściej w warsztatach mechanicznych, ponieważ charakteryzuje je bardzo swobodny dostęp do podwozia pojazdu. W zależności od konkretnych parametrów pozwalają obsłużyć samochody osobowe, SUV, ale nawet długie samochody dostawcze. Warto dodać, że kolumny tych podnośników mogą być łączone górą lub dołem, a zazwyczaj występują w nich napędy elektrohydrauliczne lub elektromechaniczne.
  • Podnośnik nożycowy – jest to podnośnik samochodowy hydrauliczny, a przekrój oferty takich podnośników jest bardzo duży. Podstawowy typ to podnośniki niskiego unoszenia, które podnoszą pojazdy zazwyczaj na wysokość 1 metra i idealnie sprawdzają się w warsztatach wulkanizacyjnych, dodatkowo są mobilne, dzięki czemu można je szybko przestawić w inne miejsce jeżeli zajdzie taka potrzeba. Drugim typem są podnośniki nożycowe unoszące pojazdy na wysokość około 2 metrów, które sprawdzają się idealnie w warsztatach, o ograniczonej ilości miejsca dając wiele możliwości pracy z samochodem, a dodatkowo oferowane są jako wersja naposadzkowa lub montowany w posadzce co pozwala na obsługę bardzo niskich samochodów. Największe podnośniki samochodowe typu nożycowe dają bardzo wiele możliwości, ale jednocześnie wymagają sporej ilości przestrzeni, często nazywane są diagnostycznymi, ponieważ przeznaczone są do geometrii. Takie podnośniki oferowane są z wbudowanymi szarpakami oraz podnośnikami podprogowymi.
  • Podnośniki czterokolumnowe – ten rodzaj podnośnika również wymaga dużej ilości miejsca w warsztacie, spełnia funkcje naprawcze, a dokupienie najazdów umożliwia wykonanie na nim czynności diagnostycznych. Spory udźwig i długie najazdy w tego typu podnośnikach umożliwia obsługę zarówno małych samochodów osobowych oraz dużych samochodów dostawczych nawet z dodatkowym wyposażeniem zwiększającym ich masę.
  • Podnośniki płytowe – obecnie mniej popularne ze względu na małą uniwersalność, są stosowane głównie w serwisach wulkanizacyjnych i posiadają pneumatyczny napęd.
  • Podnośniki punktowe – jak sama nazwa wskazuje, działają punktowo, czyli unoszą tylko określoną część pojazdu. Są bardzo praktyczne, zapewniają pełną mobilność, dojazd do klienta oraz są w pełni wystarczające w kwestii obsługi ogumienia.
  • Kolumny przestawne – to przede wszystkim podnośniki przeznaczone do unoszenia pojazdów ciężarowych, rolniczych czy autobusów. Obecnie dostępne są w wersjach przewodowych oraz bezprzewodowych co oznacza, że kolumny komunikują się ze sobą za pomocą kabla lub radiowo. Kolumny przestawne można konfigurować jako 4, 6 lub nawet 8 kolumn.

Przedstawiona charakterystyka podnośników warsztatowych pozwala na lepsze zrozumienie, czym dane urządzanie się charakteryzuje oraz sprawniejsze dobrania podnośnika samochodowego do pracy, którą będzie on wykonywał.

Co dobrze wiedzieć przed zakupem podnośnika samochodowego?

Każdy typ podnośnika, a nawet marka może mieć inne warunki montażu. Należy się bezwzględnie zapoznać z nimi przez zakupem, aby uniknąć trudnej sytuacji, kiedy podnośnik zostanie przetransportowany do warsztatu, w którym nie będzie można do zamontować, na przykład ze względu na zbyt małą grubość posadzki.

Ze względu na dużą różnorodność podnośników samochodowych zaleca się skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych doradców techniczno-handlowych. Nie tylko bezpłatnie odwiedzą oni miejsce montaży, sprawdzą dostępne przyłącza oraz upewnią się co do grubości posadzki, na której będzie montowany np. podnośnik samochodowy hydrauliczny, ale doradzą wybór konkretnej marki i modelu.

Ponieważ koszt podnośnika warsztatowego jest dość znaczny, warto sprawdzić możliwość zakupu na leasing. Dzięki takiej formie finansowania koszt rozłoży się na znaczny koszt na raty. Warto rozważyć taką opcję i skupić się na mocy urządzenia, renomy jego marki i świadomości łatwego serwisu niż koncentrować uwagę przy wyborze podnośnika samochodowego jedynie na cenie. W dłuższej perspektywie może okazać się to znacznie korzystniejsze, ponieważ zakupiony dobry podnośnik posłuży po prostu dłużej.