Jeden udawał księdza, a drugi to filmował

Mężczyźni uszkodzili snycerskie aplikacje stanowiące dekorację nadstawki ołtarza bocznego od strony południowej, wierzchnią dekorację antepedium mensy ołtarza głównego oraz drewniane ławy kościelne, powodując szkodę w kwocie 10 tys. zł. Ponadto wybili szyby i zniszczyli krzesła. Fot. autor

Ta impreza z pewnością na długo zapadnie im w pamięć, szczególnie ze względu na jej konsekwencje. W marcu ubiegłego roku Paweł S. i Mikołaj K. włamali się do zabytkowego kościoła przy ul. Podleśnej, gdzie urządzili sobie libację, demolując przy tym świątynię. Pierwszy udawał, że jest księdzem, popijając przy tym alkohol. Drugi nagrał to na Snapchacie. Gdy zabawę przerwał im prawdziwy proboszcz parafii, poturbowali duchownego i grozili mu śmiercią. Niebawem staną przed sądem.

Do zdarzenia, które zbulwersowało mieszkańców naszego regionu, doszło 3 marca 2021 r. 20-letni Paweł S. oraz 18-letni Mikołaj K., wybili szybę w oknie świątyni, a następnie wdarli się do środka. Okoliczni mieszkańcy opowiadali, że urządzili sobie w środku libację. Śpiewali kolędy, dzwonili starymi dzwonkami i rzucali ławkami. Około godz. 10 zaalarmowano proboszcza, który natychmiast przyjechał na miejsce.
– Otworzył kościół i zauważył w środku dwóch młodych mężczyzn, liczne ślady brunatno-czerwone na posadzce, połamane krzesła, przestawione ławy kościelne, zniszczony ołtarz główny i boczny oraz puste butelki po alkoholu. Mężczyźni schowali się w bocznej salce, lecz po chwili wybiegi i zaczęli grozić proboszczowi pozbawieniem życia, a nadto jeden z uczestników zdarzenia uderzył kilkukrotnie księdza w okolice głowy i twarzy, naruszający tym samym jego nietykalność cielesną – relacjonuje prok. Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. – Jak ustalono w toku prowadzonych czynności, przebieg zdarzenia został utrwalony przez Mikołaja K., który w serwisie Snapchat nagrał telefonem film, gdzie Paweł S. odgrywa „rolę księdza” i spożywa alkohol – dodaje
Prawdziwy duchowny wezwał na miejsce policjantów. Wyprowadzili oni ze świątyni wandali, którzy, jak wykazało badanie, byli pod wpływem alkoholu. Już następnego dnia usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Kilkukrotnie zmieniali wyjaśnienia

Sprawę przeniesiono z Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Mężczyźni opuścili areszt i zastosowano wobec nich dozór oraz zakaz opuszczania kraju. Niebawem odpowiedzą za swoje zachowanie.
– 27 grudnia 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu Pawłowi S., mieszkańcowi Rzeszowa, oraz 19-letniemu Mikołajowi K., mieszkańcowi powiatu rzeszowskiego – poinformował prok. Krzysztof Ciechanowski. Mężczyźni odpowiedzą za: zniszczenie zabytkowego mienia (wycenionego na 10 tys. zł) oraz wyposażenia kościoła (straty oszacowano na 1,3 tys. zł), zakłócenie miru domowego i kierowanie gróźb pozbawienia życia pod adresem księdza proboszcza. Pawłowi S. zarzucono również, że mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów siedział za kierownicą bmw, którym panowie przyjechali na ul. Podleśną.
Dodatkowo Mikołaj K. odpowie za kradzież ubrań o łącznej wartości 716 zł w jednym ze sklepów w Galerii Rzeszów.
– Mikołaj K. przesłuchany w charakterze podejrzanego początkowo przyznał się do zarzucanych mu czynów. Następnie zmienił sowie wyjaśnienia i nie przyznał się do kierowania wobec księdza gróźb karalnych i naruszenia jego nietykalności cielesnej. Natomiast Paweł S. podczas pierwszego przesłuchania przyznał się do wtargnięcia do kościoła i kierowania gróźb karalnych pozbawienia życia w stosunku do księdza – zaznacza prok. Krzysztof Ciechanowski. Potwierdził też, że kierował samochodem pomimo orzeczonego zakazu.
Żaden z podejrzanych nie przyznał się natomiast do niszczenia mienia. – Należy wskazać, iż podejrzani kilkukrotnie zmieniali swoje wyjaśnienia – podkreśla rzecznik rzeszowskiej prokuratury okręgowej.
Obaj byli wcześniej karani. Grozi im do 8 lat więzienia.

Wioletta Kruk

Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
radek
radek
7 miesięcy temu

Uczą skromności żyjąc w luksusie,uczą życia w rodzinie nie mając rodzin,uczą współżycia z kobietą żyjąc w celibacie.
Kim są ci zdolni,nieomylni ludzie?

tercjarka z Fary
tercjarka z Fary
7 miesięcy temu

Gdzie można obejrzeć ten niewątpliwie ciekawy film?

radek
radek
7 miesięcy temu

Ustalono w śledztwie,że obaj sprawcy działali pod wpływem ducha czyli spirytusu,więc ich świadomość była wyłączona albo poważnie ograniczona,co zapewne sąd weźmie pod uwagę.

brzeszczotuńcio
brzeszczotuńcio
7 miesięcy temu
Reply to  radek

Oczywiście, że weźmie pod uwagę, ponieważ jest to niezdekomunizowany i niezlustrowany sąd.

radek
radek
7 miesięcy temu

W bajki wierzysz i bajki powtarzasz. Pisowska Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła w orzekaniu wyłącznie sędziów,którzy nic wspólnego nie mają w minionym systemem. Pozbawiono prawa wykonywania zawodu takich sędziów,którzy dociekali prawdy i nie poddawali się partyjnym naciskom ani przekupstwom.W polskim sądownictwie nie ma już kogo lustrować ani kogo dekomunizować. Chyba,że masz na myśli konieczność przeglądu kadr sędziowskich,które PiS umieszcza w sądownictwie niezgodnie z prawem. Jest ich niewielu,chociaż mogą praworządności szkodzić.

brzeszczotuńcio
brzeszczotuńcio
7 miesięcy temu
Reply to  radek

Bardzo dużo z minionym systemem mają partie i ugrupowania wywodzące się z tego systemu i założone przez byłych funkcjonariuszy i agentów komunistycznej bezpieki. To nie są bajki tylko najczystsza prawda, której nie zobaczysz i nie usłyszysz w polskojęzycznych szczekaczkach i gadzinówkach o esbeckiej genezie i neobolszewickiej proweniencji. Niestety kadry sędziowskie są bardzo głęboko powiązane z tymi ludźmi, którzy nie mają nic wspólnego z demokracją i Wolną Polską, do której z tak wielkim trudem podążamy przez eurobolszewickie tęczowe morze pod przywództwem Pana Jarosława, Pana Mateusza i Pana Zbigniewa i innych Polaków Patriotów.

radek
radek
7 miesięcy temu

Nie miniony system kłamie,niszczy praworządność i demokrację w kraju. Także nie on /system/ nielegalnie podsłuchuje Polaków i lekceważy wyroki międzynarodowych trybunałów.Pod przywództwem ludzi,których wymieniasz,pogrążamy się w chaosie nie tylko prawnym i zmierzamy do tragedii narodowej.

bloger
bloger
7 miesięcy temu
Reply to  radek

mondrze *prawisz ,tylko zapomniałeś dodac dlaczego cioteczkę Merkel zalewa troista krew na słowo Polska.Owocnej twórczości życzę.

bloger
bloger
6 miesięcy temu
Reply to  radek

Panie Radku,a co się dzieje z sędzią sądu powszechnego którego przyłapano na kradzieży kielbasy zwyczajnej,albo ztą łachudrą ktory zajebał wihajster za 10 PLN?

radek
radek
6 miesięcy temu
Reply to  bloger

Żaden z nich nie udaje księdza. O szczegóły pytaj w prokuraturze,która do dzisiaj nie udowodniła spreparowanych medialnie faktów. I ciągle zawiesza się w obowiązkach sędziów,którzy drążą tematy niewygodne dla władzy a nie tych,których pomawiano w partyjnej propagandzie o kradzieże.

bloger
bloger
6 miesięcy temu
Reply to  radek

raduś przeanalizowałe cały film jak sędzia sądu powszechnego kradnie z lady pół stówy,kadr po kadrze i znalazłem sślady ingerowania w pliki graficzne.Nie wykluczone,że to robota wrogich zachodnich agencji ,a szczególnie znanego z manipulacji Mosadu

Robol z PRL-u
Robol z PRL-u
7 miesięcy temu

Ten system chroniący robotników i chłopów przed wyzyskiwaczami i obszarnikami głoszący że obwiniony chłop i robotnik nie był świadomy swoich uczynków ponieważ był pijany to obowiązywał w Wolnej Polsce po wyzwoleniu nas przez Armie Radziecką i trwał do czasów rozruchów robotniczych w 56 roku gdy to został „ZAPOMNIANY”. Wtedy to nawet w stołówkach pracowniczych było piwo i wyjście z zakładu na piwo do kiosku w godzinach pracy było uważane za poprawne zachowanie się pracownika.
A ty to ciągle po szkoleniach na WUML-u masz to w pamięci.

Asasin
Asasin
7 miesięcy temu

Ks Lignowski to wspaniały człowiek iwieki gospodarz

XYZ
XYZ
7 miesięcy temu
Reply to  Asasin

Płacisz składki inwestycyjne ? A jak wygląda ten kościółek ?

brzeszczotuńcio
brzeszczotuńcio
7 miesięcy temu

Ci młodzi zagubieni ludzie wzięli sobie do serca słowa „musimy was katolików opiłować z pewnych przywilejów” wypowiedziane przez niejakiego Sławomira N. z partii, która ma w nazwie ten sam wyraz co milicja. Z przykrością zawiadamiam, że ta partia o esbeckich korzeniach jeszcze istnieje na naszej krajowej scenie politycznej, a ten wyżej wymieniony „hasa po świeżym powietrzu”, podobnie jak ci bluźniercy i świętokradcy, o których w swojej notce pisze towarzyszka Wioletta K. No cóż, oto o czego doprowadziło zaniechanie dekomunizacji i lustracji. A PAD, mimo ostrej antykomunistycznej retoryki, ciągle wetuje. No i o co tu chodzi Wolni Polacy Katolicy Patrioci?

bloger
bloger
7 miesięcy temu

nie ma tygodnia żeby w prasie nie pisało o kolejnej porażce Kościoła Katolickiego.Jego nauki poszły w las,jego pracownicy utracili autorytet ,czego dowodem jest opisane kolejne zdarzenie .Dlatego ewidentnym marnotrawstwem pieniędzy społeczeństwa jest przekazywanie pieniędzy na Fundusz Kościelny!

Szach i Mat Fjiołek :)
Szach i Mat Fjiołek :)
7 miesięcy temu

Znowu jakieś bzdury. To nie ma ważniejszych tematów? Choćby news z przed chwili. PIS nie da Fikołkowi pieniędzy na kolejna inwestycję w Rzeszowie.Nie dał na tunel pod rondem na Pobitnem a teraz dobił go już całkowicie.

Tak tak nie będzie WISŁOKOSTRADY !!!

http://czytajrzeszow.pl/?id=21736&idd=4&poz=ml0

Last edited 7 miesięcy temu by Szach i Mat Fjiołek :)
drwal
drwal
7 miesięcy temu

Nie chcę Cię martwić ale tak będzie jeszcze 2 lata do kolejnych wyborów!

maniek
maniek
7 miesięcy temu
Reply to  drwal

Niestety cała prawda, tam gdzie wjeżdżają rycerze na białym koniu, tam płacz i zgrzytanie zębów. Na kłamstwie, chamstwie i prostactwie jeszcze nikt nie zrobił kariery, chyba że w burdelu.