Jest już zwiastun niemieckiego filmu kręconego w sanockim skansenie

W filmie zagrali studenci niemieckiej akademii filmowej, trzech profesjonalnych niemieckich aktorów oraz mieszkańcy Sanoka i okolic wyłonieni w castingu. Fot. hoere-die-stille.de.
W filmie zagrali studenci niemieckiej akademii filmowej, trzech profesjonalnych niemieckich aktorów oraz mieszkańcy Sanoka i okolic wyłonieni w castingu. Fot. hoere-die-stille.de.

SANOK. Trwają rozmowy dotyczące emisji filmu w Sanoku…

Höre die Stille to tytuł filmu osadzonego w realiach II wojny światowej, który był kręcony w sanockim skansenie. Film nakręciło 18 studentów z Monachijskiej Akademii Filmowej. W sumie w niemieckiej ekipie było 35 osób, a w roli statystów wystąpili także mieszkańcy Sanoka i okolic wybrani podczas castingu. Niedawno został udostępniony zwiastun filmu, który robi bardzo duże wrażenie. Kiedy mieszkańcy Sanoka będą mogli pooglądać blisko dwugodzinny film?

Film pojawi się na początku przyszłego roku w Niemczech. – Bardzo nam zależy, żeby w Polsce wyświetlony był w sanockim skansenie i tu jest mały kłopot. Styczeń odpada, bo jest za zimno – mówi Jan Kmiciński, współproducent filmu, a zarazem jeden ze statystów grających w niemieckiej produkcji. – Należałoby czekać aż się zrobi ciepło, czyli do wiosny, dlatego prowadzimy rozmowy z sanockim domem kultury i być może tam zostanie wyświetlony ten film – dodaje.

Skansen był idealnym miejscem do kręcenia filmu
Dlaczego Niemcy wybrali akurat tereny Sanoka? – Pomysł kręcenia filmu w sanockiej scenerii podsunęli nam koledzy z łódzkiej szkoły filmowej. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia sanockiego Skansenu w Internecie, po prostu się zachwyciłem. To było idealne miejsce dla naszego filmu – budynki sprzed wojny, z dala od cywilizacji, o to nam chodziło. Skorzystaliśmy również z sugestii burmistrza Sanoka, aby niektóre sceny nakręcić w okolicach miasta – mówił Ed Ehrenberg, reżyser filmu.

Zbrodnia przekreśla zgodne życie ludności cywilnej i żołnierzy
Akcja filmu rozgrywa na terenach granicy niemiecko sowieckiej w 1941 roku. Do wioski, w której żyją rosyjscy potomkowie niemieckich osadników wchodzi niewielki oddział Wehrmachtu. W wiosce żyją dzieci, kobiety i osoby starsze, ponieważ mężczyźni z rozkazu Stalina zostali deportowani. Między żołnierzami a ludnością cywilną panuje zgoda, tyle że pewnego dnia niemiecki oficer brutalnie zabija miejscową kobietę, a w odwecie zostaje zamordowany przez inną mieszkankę wioski. Kończy się przyjaźń, a w życie wszystkich bohaterów wkracza brutalny świat wojny. Życie jednych i drugich nigdy już nie będzie takie jak wcześniej. Tym bardziej, że do malutkiej miejscowości wkraczają radzieccy żołnierze…

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments