Jest kolejny przetarg na zaprojektowanie budowy ronda na Słocinie

Kierowcy od wielu lat apelują o budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Witolda i Paderewskiego. Fot. Wit Hadło

Fiaskiem zakończył się pierwszy przetarg na wybór projektanta przebudowy skrzyżowania trzech ulic: Witolda, Paderewskiego i Powstańców Śląskich. Plan jest taki, aby w tym rejonie powstało rondo, które usprawni ruch, rozładuje korki i poprawi bezpieczeństwo kierowców, pieszych oraz rowerzystów. Teraz ogłoszono kolejne postępowanie. Co z niego wyniknie?

Kilka miesięcy temu zapadła decyzja o wybudowaniu na skrzyżowaniu ul. Witolda, Paderewskiego i Powstańców Śląskich w Rzeszowie ronda. To efekt apeli mieszkańców osiedla Słocina, a także kierowców, którzy każdego dnia w tym rejonie stoją w gigantycznych korkach. Mają oni problem także z bezpieczeństwem m. in. pieszych czy rowerzystów. Ponadto ul. Paderewskiego stanowi główny dojazd z osiedla w kierunku obwodnicy Rzeszowa, a następnie do centrum. Stąd też zmotoryzowani liczą na szybką modernizację skrzyżowania. – Komunikacja na osiedlu Słocina wymaga poprawy. I ważnym elementem, który się do tego przyczyni, będzie budowa ronda – deklarował niedawno Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej tej inwestycji został ogłoszony w marcu. Niestety, jak się szybko okazało, żadna firma projektowa nie była zainteresowana realizacją zadania. 21 kwietnia postępowanie unieważniono. Miasto ogłosiło teraz kolejny przetarg licząc na to, że tym razem uda się wybrać wykonawcę dokumentacji. Wyniki poznamy 14 czerwca.
Firma, która zostanie wybrana w postępowaniu, będzie miała za zadanie zaprojektowanie ronda oraz m. in. także rozbudowy odcinków ul. Paderewskiego i ul. Witolda, budowy dodatkowej jezdni łączącej ul. Paderewskiego z ul. Witolda. Częścią tej inwestycji będzie także przebudowa i budowa nowych zatok autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych, ścieżek pieszo-rowerowych, przejść dla pieszych, oświetlenia, dróg dojazdowych i wewnętrznych. Jak słyszymy, dokumentacja projektowa ma być wykonana do 14 miesięcy, czyli prawdopodobnie do sierpnia 2023 r.

Kamil Lech