Jutro „Kret” wjedzie na Podkarpacie

Harmonogram
przejazdu transportu z maszyną TBM przez Podkarpacie. Fot. Materiał GDDKiA

W nocy ze środy na czwartek (23 na 24.11.) na Podkarpacie wjedzie gigantyczna maszyna do drążenia tunelu w Babicy (pow. strzyżowski). „Kret” przekroczy granicę naszego województwa w okolicy Lasów Janowskich. W związku z tym ogromnym transportem, w Rzeszowie od poniedziałku do dzisiaj trwają przygotowania na ulicy 9. Dywizji Piechoty, gdzie pod wiaduktem kolejowym obniżana jest nawierzchnia o 36 centymetrów.

W nocy z 23 na 24 listopada transport z elementami maszyny TBM wyruszy o godz. 22 z MOP Rudnik w woj. lubelskim i będzie się poruszał S19 w kierunku Rzeszowa. Około. godz. 3.30, kolumna przekroczy granicę województw lubelskiego i podkarpackiego, zaś pół godziny później dotrze do Miejsca Obsługi Podróżnych Bukowa, w ciągu drogi ekspresowej S19, gdzie zaplanowano postój do 26 listopada (sobota) do godz. 22. Przez Rzeszów transport ma przejechać w nocy z poniedziałku na wtorek (28 – 29.11.)

Będą utrudnienia

Konwój maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nimi w granicach 20/30 km/h. W związku z tym, w czasie przejazdu drogą ekspresową S19 pomiędzy węzłem Lasy Janowskie do MOP Bukowa, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Rzeszowa. Na tym odcinku transport planowany jest 24 listopada, pomiędzy godziną 3 a 4. W miarę możliwości kierowcy proszeni są o korzystanie z tras alternatywnych. Aby uniknąć jazdy za kolumną, istnieje możliwość skorzystania z objazdu. Na węźle Lasy Janowskie można zjechać na drogę wojewódzką nr 878, którą dojedziemy do węzła Zdziary, gdzie możliwy będzie ponowny wjazd na drogę ekspresową s19. Ruch pojazdów w kierunku Lublina będzie odbywał się bez utrudnień. Samochody, które w czasie przejazdu kolumny, w nocy 24 listopada w godz. 3 do 4, nie zjadą z S19 na węźle Lasy Janowskie, będą poruszać się za konwojem.

Apel do mieszkańców

Jak informuje GDDKiA, tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. Dlatego Generalna Dyrekcja apeluje do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzonej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. – Zwracamy się do osób, które będą obserwować przejazd kolumny o odpowiedzialne zachowanie – można przeczytać w komunikacie. – Zabronione jest także zatrzymywanie się na drodze lub zwalnianie na jezdniach obok, w celu wykonywania zdjęć lub nagrania filmów.

Mariusz Andres