Katecheta molestował nieletnie uczennice

- Ministerstwo Edukacji Narodowej porosiło nas o zbadanie, czy w podkarpackich szkołach były przypadki pedofilii wśród księży uczących religii oraz innych nauczycieli - mówi Mariola Kiełboń z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. - Stwierdziliśmy tylko jeden przypadek molestowania nieletnich przez katechetę. Fot. Wit Hadło
– Ministerstwo Edukacji Narodowej porosiło nas o zbadanie, czy w podkarpackich szkołach były przypadki pedofilii wśród księży uczących religii oraz innych nauczycieli – mówi Mariola Kiełboń z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. – Stwierdziliśmy tylko jeden przypadek molestowania nieletnich przez katechetę. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Kuratorium odpowiedziało na pytania MEN w sprawie pedofilii w szkołach.

Podkarpackie Kuratorium Oświaty poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej o jednym przypadku molestowania seksualnego w szkole w naszym regionie. Tego czynu w ubiegłym roku dopuścił się nauczyciel katecheta, któremu orzeczono m.in. zakaz wykonywania zawodu nauczyciela na okres 4 lat.

MEN zapytał 16 kuratorów z całej Polski o przypadki dotyczące zachowań mających charakter molestowania seksualnego nieletnich. Pytania, które przekazało ministerstwo, przede wszystkim dotyczyły księży uczących religii w szkołach.

– W ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, na podstawie posiadanych już informacji, stwierdzono jeden przypadek – nauczyciela, którego zachowanie miało charakter molestowania seksualnego nieletnich – poinformowała Mariola Kiełboń, pełnomocnik podkarpackiego kuratora oświaty ds. kontaktów z mediami. – We wrześniu 2012 roku do kuratorium wpłynęła informacja o prawomocnym wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie i Sądu Apelacyjnego w sprawie nauczyciela – katechety, wobec którego orzeczono m.in. zakaz wykonywania zawodu nauczyciela na okres 4 lat. Oskarżenie dotyczyło molestowania seksualnego nieletnich.

Katechetą, któremu zakazano przez kilka lat wykonywania zawodu nauczyciela, jest ks. Roman J., nauczyciel religii z podropczyckiej wsi Małej. W ub. roku został skazany na 2 lata więzienia, w zawieszeniu na 4 lata.

Informację przesłano do biskupa rzeszowskiego. Chodziło o zastosowanie się do kompetencji określonych w rozporządzeniu MEN w sprawie warunków organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Jak informuje podkarpackie kuratorium, w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego nie stwierdzono braku odpowiednich kwalifikacji i uprawnień pedagogicznych u osób kierowanych przez władze kościołów i związków wyznaniowych do nauczania religii w szkołach publicznych na terenie województwa podkarpackiego.

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
iza
iza
7 lat temu

A ilu jest pedofili wśród innych ni ż katecheta nauczycieli?
O to nie pytano w ankiecie – dlaczego tak wybiórcze pytanie postawiono?

pisul
pisul
7 lat temu
Reply to  iza

Tyle ze np. hydraulik pedofil czy geodeta pedofil w odroznieniu od ksiedza pedofila/dobrodzieja nie uzurpuje sobie wylacznosc na uczenie moralnosci gwalconego w odbyt ministranta. I o ile dziecko nie jest ufne do nieznajomego hydraulika to ksiadz ktorego widzi co niedziela jak mowi o 10 przykazaniach podstepne oszukuje tym sposobem

Bonifacy Krufka
Bonifacy Krufka
7 lat temu

Kuta sata sakiem!

hijena
hijena
7 lat temu

to się nazywa transakcja wiązana.Ty podrzucisz kilka płatnych ogłoszeń,a ja przeprowadzę badania i udowodnie ,ze ziemia jest płaska

roni33
roni33
7 lat temu

Zgaduje ze tak to ma sie kolejka nadziemna do pedofili – ksiezy i katechetek ze ci beda szybciej dojezdzac do dzieci tym srodkiem transportu nie kolidujacym z ruche drogowym?

pisul
pisul
7 lat temu

Badania pokazały, że rzeszowianie chcą kolejki nadziemnej (sadaz opini publicznej) –

http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,15007311,Badania_pokazaly__ze_rzeszowianie_chca_kolejki_nadziemnej.html