Kiedy ruszy budowa krośnieńskiej obwodnicy?

Jak wiadomo, końcem roku otrzymaliśmy możliwość wsparcia na poziomie ponad 18 mln zł. Potem, kiedy zaakceptowaliśmy to dofinansowanie, pojawiły się możliwości zwiększenia dofinansowania projektu do wnioskowanej wysokości ponad 107 mln zł – mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Z roku na rok miasto jest coraz bardziej zakorkowane.

Kierowcy klną na czym świat stoi. – Najgorzej jest w godzinach szczytu – przyznają w rozmowie z Super Nowościami. – Od czasu, kiedy nasz projekt znalazł się na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko podjęliśmy wieloletnie starania o przesunięcie go na listę podstawową – mówi nam Piotr Przytocki, prezydent Krosna. I jak już informowaliśmy, projekt dotyczący budowy i rozbudowy krośnieńskiej obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 28 “wskoczył” na listę podstawową Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a to oznacza, że miasto ma otrzymać pełne dofinansowanie, czyli ponad 107 mln zł na zrealizowanie tego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że projekt ten został przedstawiony do dofinansowania w ramach konkursu ogłoszonego przez CUPT w drugiej połowie 2008 roku. O takowe dofinansowanie mogły ubiegać się te miasta, gdzie prezydent jest zarządcą drogi krajowej, czyli de facto miasta na prawach powiatu.

Na podstawie kilku projektów budowlanych w 2008 r. zgłoszono do dofinansowania następujący zakres prac: etap I obejmuje rozbudowę obwodnicy od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Zręcińską do skrzyżowania ul. Podkarpackiej – Składowej – Czajkowskiego, etap II – wzmocnienie nawierzchni na całej długości drogi krajowej położonej w granicach administracyjnych miasta (z wyłączeniem odcinków znajdujących się w etapie I i III oraz takich, gdzie nawierzchnia jest w dobrym stanie z uwagi na niedawną przebudowę), przebudowę skrzyżowań: ul. Rzeszowskiej z ul. Bema i ul. 1000-lecia z ul. Podkarpacką, etap III – przebudowę skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Witosa.

Na jakim etapie jest inwestycja? Kiedy ruszy budowa obwodnicy?  – Obecnie oczekujemy na ostateczną akceptację projektu w ramach oceny merytorycznej, którą przeprowadza Centrum Unijnych Projektów Transportowych – mówi prezydent Piotr Przytocki. – Prace mogą ruszyć po podpisaniu umowy o dofinansowanie z CUPT  i rozstrzygnięciu przetargu na realizację zadania – dodał.

Wioletta Zuzak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
edward
edward
8 lat temu

Przez krosnienska obwodnice przejedzie wiecej pojazdow w ciagu godziny by zakorkowac sasiednie miasta ktore takiej obwodnicy nie maja.