Kiedy Wisłok zostanie w końcu odmulony?

Zalew na Wisłoku jest zanieczyszczony i wytwarza nieprzyjemny zapach, który zniechęca do przebywania w jego pobliżu. Po oczyszczeniu mógłby stanowić świetne miejsce wypoczynku dla mieszkańców. Fot. Wit Hadło
Zalew na Wisłoku jest zanieczyszczony i wytwarza nieprzyjemny zapach, który zniechęca do przebywania w jego pobliżu. Po oczyszczeniu mógłby stanowić świetne miejsce wypoczynku dla mieszkańców. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wszystko zależy od tego, czy uda się pozyskać pieniądze.

Pogoda coraz bardziej wiosenna. Ani się obejrzymy, a nad Wisłokiem w Rzeszowie tłumy mieszkańców pojawią się, żeby wypocząć. Od lat jednak temu wypoczynkowi towarzyszy brud i smród zamulonego i zanieczyszczonego zalewu. Prace nad jego oczyszczeniem trwają, ale to dopiero etap dokumentacji.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, pod który podlega zalew, informuje, że prace nad przywróceniem zbiornikowi przystopniowemu na Wisłoku w Rzeszowie pierwotnej pojemności postępują stosownie do kwot, jakie decyzją Ministerstwa Finansów mogą być przeznaczone na ten cel.

Kolejnym rozpoczętym zadaniem jest sporządzenie studium wykonalności projektu. Zwycięzcą przetargu ogłoszonego w tym celu jest firma CONSEKO-SAFEGE S.A. z siedzibą w Krakowie, która wpłaciła stosowne kwoty dla właściwego zabezpieczenia wykonania umowy – mówi Konrad Myślik, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Cała część projektowa, czyli „Studium wykonalności dla zadania: Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok”, ma kosztować ponad 330 tys. zł. – Kwota ta podzielona została w umowie na cztery transze, które będą wypłacane w miarę postępu prac – dodaje Myślik.

Zakończenie zadania przewidziane jest na grudzień br. Przypomnijmy, że miasto od wielu lat mówi o konieczności odmulenia zalewu, ale do tej pory mieszkańcy nie mogą cieszyć się czystym zbiornikiem. Jeszcze w 2010 roku marszałek wydał wodno-prawne pozwolenie na odmulenie zalewu. Znalazła się nawet firma, która chciała oczyścić zbiornik w zamian za materiał pozyskany z dna. Jednak organizacje ekologiczne skutecznie zamknęły sprawę.

Według szacunków urzędników, z zalewu trzeba wyciągnąć ok. 1,5 mln m sześc. mułu, żeby poprawić przepływ wody. Koszty całego przedsięwzięcia szacowane są na 600 mln zł. Jeżeli do odmulenia zalewu nie dojdzie, zbiornik będzie zarastał i gnił. To, według ekspertów, może doprowadzić nawet do tragedii ekologicznej.

Jak zaznacza Konrad Myślik, wbrew błędnym doniesieniom niektórych mediów, zbiornik w Rzeszowie nigdy nie pełnił roli retencyjnej ani też przeciwpowodziowej. Nie był też w tym celu projektowany.

– Przyczyny jego powstania są wyłącznie polityczne – ówczesne władze zamierzały stworzyć zbiornik dla celów rekreacji – a w tzw. części cofkowej zainstalowano ujęcia wody dla celów przemysłowych i komunalnych – wyjaśnia rzecznik.

Blanka Szlachcińska

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xena
xena
7 lat temu

Kraków nie wyda na Rzeszów ani złotówki. Kto zna oszczędność krakusów wie o czym mowa. Prędzej rosja odd a wrak jak Kraków zapłaci za odmulenie. Ekspertyzy, dokumentacja to wszystko działania pozorowane. Miasto powinno oddać sprawe do sądu i licytować majątek Krakowa za zaniedbania

kl
kl
7 lat temu

Proponuje oszołomów ekologów wpuścicć do zalewu i n iech czyszczą,gdy z porzez te gnidy ,które potestował przeciw odmuleniu zalewu jest jak jest. Ta banda oszołomów przyjechała nawet ze śląska i innych rgionów po czym pojechała.a ismród pozostał. Dlatego w p[ierwszej kolejnośći tych oprawców zwanych ekologami powinno się zagonić do roboty,lub obciążyć kosztami,gdyz zalew mógł być odmulony kilka lat wstecz i to za darmo.

rak błotny
rak błotny
7 lat temu

Znowu ten zbiornik. Przecież on nigdy nie będzie nadawał się do rekreacji. A woda i tak będzie śmierdzieć mułem. Bo czym niby? Szachami?
Pieniądze wyrzucone w błoto, dosłownie i w przenośni.
PS. Mam nadzieję, że nic z tego nie wyjdzie!

jojo
jojo
7 lat temu

Tydzien temu pisalem jak jest. Niedlugo będziemy chodzic po dnie zapora przejdzie do chistorii a elektrownia zamiast wodna będzie wiatrowa.wisloka nie odmulą bo ekolog znów znajdzie nową kotefke

sumada
sumada
7 lat temu
Reply to  jojo

„Jojo” pisze się HISTORIA – zapamiętaj !!!

Bodo
Bodo
7 lat temu

Dlaczego Kraków jest właścicielem zbiornika w Rzeszowie? Czy ktoś potrafi logicznie mi to wyjaśnić ? Przecież oni zawsze będą mieli w d…pie ten zbiornik i nigdy nie przekażą odpowiednich pieniędzy na ten cel. Panie Ferenc nasz ukochany prezydencie gdzie Pan jest. Weź Pan się do roboty.

bLONDYNKA
bLONDYNKA
7 lat temu
Reply to  Bodo

70-tka z okładem, a jeszcze cho-cho, niech żyje, niech żyje Prezydent.

jojo1
jojo1
7 lat temu
Reply to  Bodo

No właśnie Panie Prezydencie, zamiast z uporem maniaka zajmować się przyłączaniem ościennych gmin, które tego nie chcą należy się zająć tym problemem a nie opowiadać bajek co roku.

Danielos
Danielos
7 lat temu
Reply to  jojo1

Co ty masz do prezydenta, czy to jego była wina jak znalazł się chętny aby za darmo odmulić zalew ale ekolodzy się wpieprzyli i wszystko zablokowali. Ferenc z koniem kopać się nie będzie,

lopi
lopi
7 lat temu
Reply to  Danielos

Wisłok należy do Krakowa. A oni nic nie robią od lat. Dziadek może ale co najwyżej wyć do księżyca.