Klapa programu Mieszkanie Plus na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu nie powstały jak dotąd lokale w ramach programu Mieszkanie Plus. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. – Czynsz wybudowanego mieszkania w ramach programu przekraczałyby 1200 zł, dlatego z niego zrezygnowaliśmy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Jeszcze nie tak dawno padały deklaracje, że w ramach programu Mieszkanie Plus wybudowanych zostanie 100 tys. mieszkań w całej Polsce. Jak dotąd, udało się zrealizować zaledwie kilka tysięcy lokali. Rządowy pomysł okazał się być niewypałem m.in. na Podkarpaciu, gdzie obecnie (dopiero od sierpnia) korzysta z niego tylko Dębica.

Mieszkanie Plus to rządowy program, którego główną ideą jest budowa mieszkań w przystępnej cenie. Rozwiązanie ma przede wszystkim pomóc młodym ludziom, w tym świeżo upieczonym małżeństwom, które nie zawsze dysponują środkami na zakup własnej nieruchomości. Koncepcja brzmi dobrze, lecz od momentu, kiedy partia rządząca zapowiedziała jej realizację upłynęło kilka lat, a efekty nie są powalające. W sierpniu mówiło się o wybudowanych zaledwie 887 mieszkaniach i 663 lokalach w trakcie realizacji. Jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu?

Zbyt duże koszty

Jeszcze w 2015 r. programem Mieszkanie Plus żywo zainteresowany był Rzeszów. Dziś ratusz odrzucił pomysł realizacji projektu. – Program nam się nie kalkuluje, gdyż miesięcznie trzeba by było płacić za mieszkanie czynsz powyżej 1200 zł, a za taką stawkę można śmiało spłacać miesięczny kredyt własnego lokalu – ocenia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Dodatkowo nie było klarownych informacji, kto miałby się zająć realizacją inwestycji, dlatego stawiamy na budowę mieszkań komunalnych – dodaje.

Również i Krosno nie zaangażowało się w rządowy program. – Nie korzystamy z tego programu, natomiast czerpiemy dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach programu popierania budownictwa mieszkaniowego – tłumaczy Wojciech Kasza z Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Krośnie.

W Przemyślu, z kolei miasto myśli nad innymi rozwiązaniami budownictwa. – Nie realizujemy programu w pierwotnej formule i zastanawiamy się nad zaproponowaną nam inną opcją, którą jednak dopiero będziemy analizować. Szczegółów póki co nie zdradzamy – podkreśla Agata Czereba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Przemyślu.

Co z Jarosławiem? – Władze miasta starały się w listopadzie 2017 r. o udział w programie Mieszkanie Plus, ale do urzędu wpłynęła negatywna odpowiedź z Banku Gospodarstwa Krajowego, który zajmuje się programem – mówi Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia. Jak słyszymy, w 2018 r. miasto wystosowało kolejny wniosek i do dziś …oczekuje na odpowiedź.

W Mielcu program miał być realizowany na terenie przy skrzyżowaniu ul. Witosa i Powstańców Warszawy. Miało tu powstać około 200 mieszkań, lecz sprawę przekreślił protokół uzgodnień inwestycyjnych. – Okazało się że koszty najmu są stosunkowo wysokie, a ponadto pojawiły się wątpliwości natury prawnej czy te mieszkania będzie można uzyskać na własność – słyszymy w UM Mielca.

Dębica na „tak”

Do programu przystąpiła Dębica. W sierpniu odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod budowę mieszkań. – Jako miasto daliśmy działkę pod realizację inwestycji – mówi Lucyna Łagowska z Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta. Na terenie 1,5 ha powstać ma ok. 200 mieszkań o średnim metrażu 51 mkw. Wciąż nie wiadomo kiedy jednak mieszkania będą gotowe i ile dokładnie będzie wynosił w nich czynsz.

Wydaje się, że Podkarpacie nie jest zbytnio zainteresowane programem. Dlaczego? – Mieszkania realizowane w ramach programu wcale nie będą przeznaczone dla osób z niższym statusem społecznym, co było pierwotnym zamysłem, a sama wysokość czynszu będzie konkurencyjna wobec wysokości ewentualnych rat kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania – mówi Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie. – Poza tym zapowiedź budowy 100 tys. mieszkań od samego początku nie była zapowiedzią realną – dodaje.

Kamil Lech

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kulasowa
kulasowa
2 lat temu

dom wybuduje za 150 tys stan surowy. a ludzie płaca po 400.

Szymek
Szymek
2 lat temu

W Jarocinie jakoś się opłaci a w Rzeszowie już nie. Tam już Mieszkania Plus wybudowane i zamieszkałe a czynsz tylko 11-12 zł/m2. Za to tu w Rzeszowie skubią nas stale na wszystkim: i na wywozie śmieci i na biletach komunikacji miejskiej i na parkowaniu w płatnej strefie w centrum miasta. Bo to się im tylko opłaca.

Bonifacy Krufka
Bonifacy Krufka
2 lat temu

A ja, ponieważ jestem absolwentem szkoły specjalnej, nadal nie rozumiem co było złego w spółdzielczości mieszkaniowej i dlaczego należało ją niszczyć i likwidować? Dlaczego nie może istnieć mienie spółdzielcze? Przecież to nie żaden Marks ni Engels nie wymyślili.Budowało się.

Gość
Gość
2 lat temu

Tereny proponowane przez T. Ferenca pod budowę w ramach programu „Mieszkanie Plus” obejmowały obszar obok oczyszczalni scieków.
Propozycja do Ratusza – Oddajcie te działki deweloperom (nawet za darmo), a pod budownictwo (Mieszkanie Plus) przekażcie tereny np. na Słocinie.
Dziwne, że gazeta nic nie pisze o zniesieniu wiz ?

hijena
hijena
2 lat temu

zwolnić tą ratuszowa papugę i już czynsz bedzie niższy

radek
radek
2 lat temu

Program nie wypalił bo już wszędzie nauczyli się liczyć koszty. Niech zatem budują domy i mieszkania firmy czy osoby mające w tym dziele doświadczenie a państwo,jeśli zechce i ma w tym uzasadniony interes,niech stosuje formy dopłat dla konkretnych użytkowników.

HUL
HUL
2 lat temu

BARDZO DOBRZE BIECH SOBIE KAZDY SAM RADZI

olo
olo
2 lat temu

Ja proponuję program „wynajmij i ruchaj+” – niejaki banaś z kasty nam panującej zna szczegóły :D

rzeszowiak
rzeszowiak
2 lat temu

Miejski Zarzad Budynkow Mieszkalnych w Rzeszowie SPRZEDAL bardzo duzo mieszkan komunalnych zamieszkujacych ich lokatorom za 5% wartosci mieszkania. Lokatorzy wykupili te mieszkania za BEZCEN ale o czym to swiadczy ? Otoz ludzie ktorzy zajmowali te mieszkania nie byli wcale tacy biedni skoro bylo ich stac wykupic te mieszkania w ktorych mieszkali. Jak z tego wiec wynika te mieszkania im sie nie nalezaly, jako ze lokale komunalne sa dla osob ktore maja bardzo niskie zarobki lub sa pod opieka i na utrzymaniu PANSTWA poniewaz stan zdrowia nie pozwala im podjac pracy. Otoz jak z tego wynika mieszkania komunalne zostaly po prostu… Czytaj więcej »

ANTY PISLAM
ANTY PISLAM
2 lat temu
Reply to  rzeszowiak

Bo MI SIĘ NALEŻY !Najlepiej…DO ROBOTY a nie jak rumun, żebrać o kilka złotówek.Sam mam grupę i roboty nie brakuje ale to trzeba chcieć a nie narzekać i jojczeć

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  rzeszowiak

żal ci.Nie trzeba było być na garnuszku mops,ale solidnie pracowac ,czesto po godzinach,to teraz mógbyś tez wykupić mieszkanie i nie jazgotac jak kundel pod plotem

rzeszowiak
rzeszowiak
2 lat temu
Reply to  hijena

hijenna – Na glowe widze chorujesz.
Za komuny to pracownikowi nie wolno bylo pracowac nadgodzin a jezeli dochodzilo do takiej sytuacji to byly to godziny do wybrania.
Jedynie chlopstwo moglo pracowac w zakladach a po godzinach pracowac na swoich gospodarstwach rolnych. Zreszta i tak nie pracowali bo przychodzili tylko odpoczywac w zakladach pracy. Majstrowie dostawali od chlopow maslo i inne wyroby spozywcze aby nie widziec ze oni nic nie robia i przychodza tylko po wyplate.

ROMAN
ROMAN
2 lat temu
Reply to  rzeszowiak

No aleś mnie kochany ubawił no dobry jesteś tylko to nie cała prawda no jak gadoł Baca to g…no prawda kochany no kto te fabryki budowal co ?
kto te huty ( a w 1973 byly 22) wybudowal i całą mase innych zakładów no wybudowal od Zera , rozbudowal czy odbudowal ze zniszczen wojennych i to co pozostało po tym co ruskie wywieźli do siebie w ramach pomocy – no kto ?
Pikuś czy UFO –

ROMAN
ROMAN
2 lat temu
Reply to  rzeszowiak

No tak P Rzeszowiak – wszytko fajnie tylko jest właśnie to : Ale kto to wszystko zrobi i wyczyści tak dogłębnie do samego spodu no do samego mułu i jeszcze niżej tak ze dwie kondygnacje I tak od początku no ; Od 1772 wystarczy – do 1918 a potem od 1939 no od 1945 tak do dzisiaj co ? no ja nie słyszę aby był taki Ekspert ba Super czyściciel ani nie widze nawet patrząc przez lupe aby takowy spacerował po naszym ” super betonowym deptaku ” Więc możemy se tylko pogdybać bo kwiku było sporo i pikuś z tego… Czytaj więcej »