Klaster Lasowiacki coraz większy

Do Klastra Lasowiackiego przystąpiły już 42 instytucje z Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego, ale cały czas można do niego dołączyć.
Fot. Bogdan Myśliwiec

Klaster Lasowiacki powstał w Stalowej Woli, ale skupia podmioty z całego regionu północnego podkarpacia i południowego województwa świętokrzyskiego. Właśnie wybrano jego nowy zarząd i radę. W planie jest konferencja o dziedzictwie lasowiackim oraz wirtualny bożonarodzeniowy jarmark.

Dotychczas do Klastra przystąpiły 42 podmioty, co istotne, w czerwcu podczas spotkania założycielskiego deklarację przystąpienia podpisało 20 instytucji.
– To były intensywne miesiące pracy i rozwoju Klastra Lasowiackiego. Byliśmy na kilkunastu inicjatywach kulturalnych, m.in. na Jarmarku Dominikańskim, czy festiwalu Etnolas. Odbył się szereg szkoleń, mamy wielu nowych członków – informuje Marek Gruchota, dyrektor MDK-u w Stalowej Woli i lider inicjatywy. – Zaplanowany przez nas harmonogram projektowy został wyprzedzony o około pół roku. Nie chcielibyśmy hamować rozwoju tej inicjatywy, dlatego zdecydowaliśmy się już teraz o przyjęciu regulaminu, wybraniu nowego zarządu i rady oraz grup tematycznych. Rozpoczniemy też pracę nad powołaniem fundacji, która w przyszłości będzie zarządzać klastrem.
Najbliższym organizowanym przez KL wydarzeniem będzie otwarta konferencja pt. „Klaster Lasowiacki
– szansa na nowy model współpracy w regionie” zaplanowana na 2 grudnia. W programie znajdzie się blok poświęcony Marii Kozłowej i Franciszkowi Kotuli, strategii rozwoju województwa w oparciu o dziedzictwo lasowiackie, ale nie zabraknie również zagadnień związanych z tym, jak wykorzystać to dziedzictwo w biznesie oraz w działalności samorządów. Na spotkanie zostali zaproszeni prelegenci, doświadczeni praktycy klastrowi, eksperci i środowisko naukowe.
Właśnie powstaje strona internetowa i księga znaku logotypu, wkrótce ruszy wirtualny jarmark bożonarodzeniowy, w planach na przyszły rok są także wydarzenia i projekty kulturalne, które KL zamierza realizować już samodzielnie oraz dalsze szkolenia dla członków.
Klaster tworzy grupa podmiotów, które łączy nawiązanie w swojej działalności do kultury lasowiackiej. Łączą się, by wspólnie budować strategię rozwoju regionu, stworzyć ciekawą ofertę turystyczną i kulturalną oraz rozwijać własną działalność. Klaster tworzą firmy, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, samorządy i rękodzielnicy.
Wciąż można dołączyć do Klastra. Warunkiem jest złożenie formularza z opisem działalności wnioskującego. Informacje na temat KL można znaleźć na profilu Facebook, a także stronie MDK-u w Stalowej Woli. Biuro klastra mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli i jest czynne w każdą środę od 10 do 16.

Kto znalazł się w zarządzie Klastra Lasowiackiego?

Decyzją zgromadzonych przedstawicieli członków KL, w skład nowego zarządu weszli: Marek Gruchota, dyrektor MDK w Stalowej Woli, Justyna Wesołowska, prezeska Fundacji GAMON, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Katarzyna Cuber z Browaru Lasowiak oraz Marcin Kurnik z Fundacji Q. Zadecydowano także, że honorowymi członkami rady KL zostaną zespoły Lasowiaczki i Cyganianki, jako te, które są nośnikiem pamięci i kontynuatorami tradycji i kultury lasowiackiej.

mrok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments