Kombatanci i Solidarność donieśli na prezesa rzeszowskiego radia

– Chciałbym podkreślić, że tematyka historyczna nie znika z naszej anteny – mówi prezes Radia Rzeszów, Henryk Pietrzak. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW, PODKARPACIE. Koniec emisji audycji “Ślad pamięci”.

Polskie Radio Rzeszów zrezygnowało z emisji audycji z cyklu “Ślad pamięci”, realizowanych od wielu lat wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów. Protest podniosły rzeszowska “Solidarność” oraz organizacje kombatanckie.

Jedno z nich, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Rzeszowie, wystosowało pisma do lokalnych i ogólnokrajowych mediów, a także KRRiT w Warszawie. – Delikatnie mówiąc, jest to skandal – mówi prezes stowarzyszenia, Józef Konkel. – W audycji poruszane były sprawy związane z AK i NSZ, z okresem okupacji hitlerowskiej i radzieckiej. Komu mogło w Radiu Rzeszów zależeć na zniesieniu tej audycji? – pyta prezes Konkel.

Będzie nowa audycja
Prezes Zarządu “Polskiego Radia Rzeszów” SA Henryk Pietrzak potwierdza, że wypowiedział umowę z IPN o współpracy. Zaprzecza natomiast, by można było mówić o konflikcie. – Wszystko odbyło się zgodnie z prawem – mówi. – Sprawę nagłośnił przewodniczący rzeszowskiej Solidarności Wojciech Buczak, który zamiast zwrócić się do mnie czy też Rady Programowej albo Dyrektora Programowego PR Rzeszów, wystosował pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Trudno się zgodzić z takim postępowaniem. Wypowiedziałem umowę podpisaną w 2007 roku przez poprzedniego prezesa radia Włodzimierza Rudolfa. Była asymetryczna na korzyść IPN. Radio ponosiło wszystkie koszty produkcji i emisji audycji, a IPN rezerwował sobie prawo do wykorzystania zrealizowanych materiałów do swojej propagandy – mówi prezes, którego osoba powszechnie jest kojarzona z lewicą. – Chciałbym podkreślić, że tematyka historyczna nie znika z naszej anteny. Red. Zajdel nadal będzie prowadził audycję historyczną w odświeżonej i uatrakcyjnionej formule o nowym tytule “Historia mała i duża”. Do audycji będą zapraszani różni historycy, także z IPN.

IPN nie wie, dlaczego
Zaskoczenia nie ukrywa IPN. “Nie docierały do nas żadne sygnały o pogarszającej się współpracy. Nie podano również przyczyny wypowiedzenia współpracy” – pisze w oświadczeniu rzecznik prasowy tej instytucji Małgorzata Waksmundzka-Szarek. W oświadczeniu czytamy także, że w ramach cyklu zrealizowano kilkaset audycji radiowych, które spotkały się z pozytywnym przyjęciem ze strony słuchaczy także z zagranicy.

***
Miejmy nadzieję, że zmiana formuły audycji nie została podjęta w myśl jakiejś “polityki historycznej” i że nie odbije się na jej jakości.

Piotr Samolewicz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
8 lat temu

Najlepiej niech ci ideologiczni historycy z IPN założą sobie własne radio – to będą razem z Buczkiem nadawać własne historie. Polskie radio niech nadaje polskie historie bez IPN będzie normalniej.
Prezes Pietrzak wreszcie dojrzał te manipulacje i poprosił by przychodzili do radia na takich samych zasadach jak inni – nie będą stanowili dyktatu. Brawo prezesie.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no czy teraz to będzie taka historia ; że tak jak się ONEMU – wydawało że było i aby było zgodnie z poprawnością polityczną aby nie zrobić „BE” temu i owemu.

jezrdna
jezrdna
8 lat temu

Nie kolego (!!!)- dość fałszowania faktów historycznych w lokalnych mediach!!! żołnierze walczący o naszą Polskę idący od wschodu to niby ci źli (?), a te daniele z lasu to teraz mają być herosi? Każdy polak heroicznie walczył z Niemcami. Przykro tylko, że po epoce Stalina, IPN po raz kolejny dzieli Polaków na tych dobrych i tych złych, no ale każdy kij ma dwa końce i tylko żal bierze, że ten kij się obrócił…na szkodę naszych wyzwolicieli!!!

młody
młody
8 lat temu
Reply to  jezrdna

Czyżby wnusio NKWDsty czy SBeka się odezwał , którego dziadzia mordował te Polskie Daniele z Lasów.

andrzej
andrzej
8 lat temu

POprostu dalszy ciąg fałszowania historii