Komornicy w żałobie po tragicznej śmierci ich koleżanki

Do brutalnej napaści na komorniczkę doszło w zeszły piątek w sąsiednim województwie. Fot. KPP Łuków

Po wstrząsających wydarzeniach z Łukowa, w poniedziałek większość kancelarii komorniczych nie została otwarta. To gest żałoby w środowisku pracowników tego zawodu. – Samorząd komorniczy jest głęboko poruszony tragedią z ostatnich dni i brutalnym atakiem na naszą śp. koleżankę Ewę Kochańską, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie (woj. lubelskie), która została zamordowana we własnej kancelarii przez jednego z dłużników – czytamy w specjalnym oświadczeniu Izby Komorniczej.

Do brutalnego morderstwa doszło w zeszły piątek przed godziną 13, w jednej z kancelarii komorniczych w Łukowie. Mężczyzna nożem zaatakował kobietę oraz mężczyznę. Policjanci, którzy jako pierwsi pojawili się na miejscu, użyli wobec agresywnego nożownika broni palnej. Zraniony mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Pomimo długiej akcji reanimacyjnej, 44-letnia mieszkanka Radzynia Podlaskiego zmarła w szpitalu. Życiu i zdrowiu poszkodowanemu 32-latkowi nie zagraża niebezpieczeństwo. Łukowscy policjanci wspólnie z prokuraturą wyjaśniają okoliczności napaści. Za zabójstwo grozi do 25 lat pozbawienia wolności. – Łączymy się myślami z Rodziną Naszej Koleżanki, mając jednocześnie świadomość, iż mogło to spotkać każdego z nas – przekazała nam Anna Narolska, dyrektor biura Rady Izby Komorniczej w Rzeszowie, którą kieruje komornik Mirosław Wolanin. – Nasz ból i oburzenie znajdą swój wyraz w każdej kancelarii – dodała.

Proszą resort sprawiedliwości o reakcję

Samorząd zawodowy komorników uważa, że niezbędna jest reakcja. Stąd Krajowa Rada Komornicza zwróci się wkrótce do Ministerstwa Sprawiedliwości z żądaniem stanowczego stanowiska i podjęcia natychmiastowych działań, w celu zapewnienia komornikom bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności. – Uważamy za absolutnie niedopuszczalne jakiekolwiek dezawuowanie naszej pracy, którą wykonujemy w imieniu Rzeczypospolitej i nie godzimy się na sytuację, w której komornicy sądowi są traktowani bez należnego im szacunku – czytamy w specjalnym apelu Izby Komorniczej.
W geście protestu przeciwko wszelkim przejawom agresji wobec komorników sądowych, asesorów, aplikantów i pracowników kancelarii komorniczych, w poniedziałek nieczynne były kancelarie komornicze. Nie były wykonywane żadne czynności o charakterze zewnętrznym, jak na przykład: odbieranie poczty, dokonywanie przelewów, wydawanie zaświadczeń, itp., a przez cały tydzień komornicy nie będą przyjmować stron postępowań. – Działania te, mają na celu zwrócenie uwagi na tę tragedię oraz na hejt, z jakim na co dzień spotykamy się w naszej pracy – przekazała Anna Narolska, dyrektor biura Rady Izby Komorniczej w Rzeszowie. – Informujemy również, iż zawiadomimy organy ścigania o treści komentarzy nacechowanych mową nienawiści, jakie pojawiły się w internecie pod informacją o tej tragedii – słyszymy. Kondolencje rodzinie zmarłej złożył Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, pisząc w mediach społecznościowych dodatkowo, „że prokuratura dołoży wszelkich starań, by surowo ukarać winnego tej zbrodni”.

Dominik Bąk