Koniec “dobrych” pożyczek?

PODKARPACIE, KRAJ. Policja zatrzymała oszustów, którzy wyłudzili ponad 7 mln zł. Przestępcy działali także w naszym województwie.

Mężczyznę i dwie kobiety podejrzanych o oszustwa zatrzymali poznańscy policjanci. Po dwuletnim śledztwie zebrali dowody, że cała trójka kieruje agencją wyłudzającą pieniądze pod pozorem udzielania pożyczek. Przestępcy działali w całej Polsce.  Śledczy szacują, że straty poniesione przez oszukanych klientów wynoszą co najmniej  7 milionów złotych.

10 lipca br. policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą  oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu zatrzymali  3 osoby podejrzane o oszusta. Sprawcy działali w całym kraju pod pozorem agencji udzielającej pożyczek. W wyniku przestępczego procederu oszukano ponad 3 tysiące osób na terenie całej Polski.

– Firma działała zawsze w ten sam sposób – informuje kom. Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. – Na stronach internetowych oraz ulotkach, oferowała kredyty gotówkowe dla osób fizycznych nawet do ćwierć miliona złotych, w siedem dni, bez sprawdzania w BIK.

Najpierw zapłać
Oszustwo polegało na wyłudzaniu opłat przygotowawczych. Pracownicy agencji przekonywali klientów, że dokonanie tej właśnie opłaty jest jedynym warunkiem podpisania umowy o udzielenie pożyczki. Opłata stanowiła 5 proc. kwoty którą chciała pożyczyć ofiara i wynosiła od 800 do 20 tysięcy złotych. Dopiero po wpłaceniu na konto firmy opłaty przygotowawczej klient otrzymywał do ręki umowę, w której widniała lista zabezpieczeń kredytowych niemożliwych do spełnienia przez klienta. W efekcie klienci nie otrzymywali żadnej pożyczki a opłata przygotowawcza wpłacona na konto firmy przepadała.

– Pozornie wszystko było zgodnie z prawem – tłumaczy Iwona Liszczyńska. – Pracownicy agencji zbywali rozgoryczonych klientów. Twierdzili, że informowali ich, jak wygląda procedura udzielenia pożyczki. Sprawcy niejednokrotnie wykorzystywali trudną sytuację życiową zgłaszający się do nich ludzi. Wiedzieli, że osoby szybko potrzebujące gotówki są najlepszymi klientami. Właściciele agencji nie zaprzestali swojej działalności nawet po tym, jak jeden z oszukanych klientów popełnił samobójstwo.

Śledztwo prowadzone przez policjantów  Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą  oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu dały podstawę do przedstawienia trojgu sprawcom 325 zarzutów  oszustwa. Jak podają śledczy, to nie koniec listy zarzutów i zatrzymanych w tej sprawie.

Dobra pożyczka na Podkarpaciu
Wielkopolscy policjanci na razie nie podają nazwy firmy pod którą oszukiwali klientów zatrzymani przez niech szefowie agencji pożyczkowej. Jednak opisana metoda działania oszustów jest identyczna ze sposobem “Dobrej Pożyczki” na Podkarpaciu. Wielokrotnie na lamach Super Nowości ostrzegaliśmy przed tą agencją. Ma ona swoje biura w Rzeszowie i w Krośnie. Te biura działają nadal.

Nadal działają też podejrzani, których zatrzymali przez wielkopolscy policjanci. Zostali oni zwolnieni za kaucją i mają zakaz opuszczania kraju.

Krzysztof Rokosz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
8 lat temu

Na takiej samej zasadzie działa Biuro Informacji Pożyczkowej ! Panowie mogliby się też zająć tą firmą !!!