Koniec z obowiązkiem wymiany tablic rejestracyjnych

Już niedługo właściciele samochodu nie będą musieli ponosić opłat za przerejestrowanie pojazdu. Fot. Wit Hadło

Spore ułatwienia czekają kierowców. Prawdopodobnie już od początku lutego po zakupie samochodu nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych. Dzięki temu uda się zaoszczędzić około 100 zł. Ponadto we wrześniu zniknie obowiązek umieszczania na szybie nalepek z numerami rejestracyjnymi czy posiadania niepraktycznej dziś karty pojazdu. Te wszystkie zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego, który ma ułatwić życie kierowcom.

Tzw. pakiet deregulacyjny to szereg zmian m.in. w zakresie prawnego utrzymania samochodu. Dzięki nowym przepisom prawdopodobnie już od 1 lutego wprowadzony zostanie prostszy i tańszy model rejestracji pojazdu. O co chodzi? Jak podaje serwis motoryzacyjny „Auto Świat”, po zakupie używanego samochodu nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych. Właściciel będzie musiał jedynie złożyć stosowny wniosek o zachowanie tablic. Nieważne więc będzie, czy pojazd został zakupiony w tym samym powiecie, czy w drugiej części Polski. To ważne ułatwienie i odciążenie finansowe. Dziś opłata za wydawane tablice samochodowe to około 80 zł, a dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić. Wraz z opłatą ewidencyjną mówimy o oszczędności rzędu 99,50 zł. Efekt? Mniej formalności i więcej zaoszczędzonych środków. Należy jednak pamiętać, że tablice muszą mieć aktualny wzór.
Jesienią czekają nas kolejne zmiany. Już we wrześniu zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu, a także nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym i wtórnikiem, którą nakleja się na szybę samochodu. Dzięki zmianie przepisów, podczas pierwszej rejestracji używanego pojazdu kupionego za granicą właściciel pojazdu zaoszczędzi więc łącznie 94,50 zł. Wydanie karty pojazdu to koszt 75 zł, a nalepki kontrolnej – 18,50 zł.

Kamil Lech

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Boletz
Boletz
7 miesięcy temu

No i super. Wreszcie jakieś dobre informacje. Teraz pozostaje jeszcze umożliwić zarejestrowanie samochodu przez internet. Skoro można otworzyć firmę przez internet, to dlaczego nie można zarejestrować samochodu?

furman
furman
7 miesięcy temu
Reply to  Boletz

jeszcze żeby znieśli znak parkowania i postoju

Panna Marianna
Panna Marianna
7 miesięcy temu
Reply to  Boletz

przypominam ,że samochód ,to nie furmanka na żelażniakach i rejestrację pojazdu poprzedza dokładne badanie techniczne.Jedynie przez internet mozna założyc klub go-go