Koniec z polityką poszerzania Rzeszowa?

– Otrzymałem niedawno list od prezydenta Konrada Fijołka, w którym padły słowa o konstruktywnej współpracy obu gmin. To dobra zapowiedź – mówi Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Fot. Wit Hadło

Racławówka Doły z gminy Boguchwała może być ostatnim sołectwem, które w najbliższym czasie Rzeszów włączy do granic miasta. Tak przynajmniej wynika z narracji nowych władz stolicy regionu, w tym prezydenta Konrada Fijołka. Poszerzenie Rzeszowa o całą gminę Krasne wydaje się być już jedynie marzeniem.

Rzeszów liczby obecnie około 198 tys. mieszkańców. Dzięki prawdopodobnemu włączeniu do granic miasta sołectwa Racławówka Doły z gminy Boguchwała liczba ta urośnie o około 436 mieszkańców. Jak się okazuje, może to być ostatnie poszerzenie stolicy Podkarpacia na wiele długich lat. Dlaczego? Chodzi o obietnice nowego prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka dotyczące zaprzestania powiększania powierzchni miasta na rzecz doinwestowania obecnych terenów. Takie deklaracje padały z ust samorządowca w trakcie kampanii wyborczej i jak dziś słyszymy, włodarz nie wycofuje się z nich. – Prezydent Konrad Fijołek stoi na stanowisku, że dalsza zmiana granic Rzeszowa nie będzie realizowana, gdyż priorytet ma stanowić rozwój obecnych osiedli, w tym m.in. tych niedawno przyłączonych – informuje Artur Gernand z biura prasowego UM Rzeszowa.

Co z włączeniem Krasnego do Rzeszowa?

Jak ta deklaracja ma się do głośnego w ostatnich latach pomysłu połączenia Rzeszowa z całą gminą Krasne? Przypomnijmy; o takie rozwiązanie od lat zabiegał prezydent Tadeusz Ferenc, co jednak spotykało się z negatywnym odbiorem ze strony władz Krasnego. W pewnym momencie wypracowano nawet stanowisko dotyczące powrotu do prowadzenia rozmów i ewentualnego scalenia samorządów. Całemu rozwiązaniu „patronować” miał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker oraz wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart. Ustalono wstępnie, że połączenie może się odbyć, ale na zasadzie „zgodności” mieszkańców oraz władz obu gmin. W przeciwnym razie przepadnie rządowy bonus finansowy w kwocie 100 mln zł, który miałby zostać przeznaczony na inwestycje na nowych terenach miasta.

Zostaje status quo

Na ten moment temat ewentualnego połączenie oraz jakichkolwiek bonusów wydaje się być jedynie przeszłością. Potwierdza to nie tylko rzeszowski ratusz, ale także władze Krasnego. – Otrzymałem niedawno list od prezydenta Konrada Fijołka, w którym padły słowa o konstruktywnej współpracy obu gmin. To dobra zapowiedź. W najbliższych dniach dojdzie do naszego wspólnego spotkania, gdzie będziemy omawiać zarys wspólnych działań, w tym m.in. planowaną budowę ścieżki rowerowej od Rzeszowa w kierunku Łańcuta. Cieszy nas także deklaracja prezydenta z okresu kampanii o tym, że Rzeszów nie będzie się dalej rozszerzał – mówi Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Jak jednak rzeczywiście sytuacja się potoczy, to pokaże czas.

Kamil Lech

4.9 47 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
52 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oko
Oko
4 dni temu

Wmówili wam ze rzeszow to jakaś stolica innowacji,co tu jest w tym Rzeszowie??
W porywaniu do innych miast to jest dziura z piczą na skrzyżowaniu, brakuje wszystkiego, ferenc przez 18 lat sadził kwiatki ,nie zrobil absolutnie nic

może jestes klerykiem?
może jestes klerykiem?
4 dni temu
Reply to  Oko

Nie masz racji bo kto by do Rzeszowa nie przyjechał to mu się bardzo podoba i chwali za zieleń i czystość tego miasta a swoi potrafią tylko sra. w swoje gniazdo. Niestety tacy jak Ty tylko to potrafią, pytanie co Ty zrobiłeś dla tego miasta?, pewno jesteś nierobem i czekasz tylko na daniny z naszych pieniędzy.

Oko
Oko
4 dni temu

Napisz coś ,co dokonał ferenc przez 18 lat
Wiadukty?promenady?szybkie wylotowki ?laczniki ??
Pisz śmiało

może jesteś Żelaznym Marianem?
może jesteś Żelaznym Marianem?
3 dni temu
Reply to  Oko

Ty zacząłeś to Ty pierwszy napisz co zrobiłeś dla tego miasta oprócz krytyki i żerowaniu na innych.

Oko
Oko
4 dni temu

Aaaa ,czekaj 18 mieszkań dla Tadeusza ,zapomniałem

ROMAN
ROMAN
4 dni temu
Reply to  Oko

No nie cuś zrobił:
Poukładał yomby, kilka prawo skrętów, podświetlił badyle, no wodotrysk jest i aureola na grunwaldzkiej,
Ba granity pozakładał na deptaku i te lipy w donicach no i kolejka fruwające miała być ale nie przyfrunęła no i wioski poprzyłączał z rogacizną – no to sporo co?

Oko
Oko
4 dni temu

Racławówka Doły nie stanie się częścią Rzeszowa? Związek Miast Polskich wycofuje poparcie dla przyłączenia.

pisowiec niezadowolony
pisowiec niezadowolony
4 dni temu
Reply to  Oko

Podziękowanie skierujcie do wojewody bo to ona z uporem maniaka blokowała te połączenia a dzisiejszy prezydent miasta wypiął się na nią.

Marian
Marian
3 dni temu
Reply to  Oko

I co z tego po prostu sytuacja się zmieniła i nie chcą tym biedakom ulżyć, za mało wcześniej się starali a dzisiaj to już za późno. Jak dają to trzeba brać bo jutro może być za późno.

wieczny WILII na zdrowie
wieczny WILII na zdrowie
6 dni temu

Ja WILII krzywdy sobie nie dam zrobić i od koryta nie dam się odgonić.
Malwę chciałbym jeszcze ubogacić bo to moi wyborcy ale z przykrością muszę stwierdzić że już nie mamy pieniędzy w kasie?. Nieme pieniędzy to niema co robić byle była co miesiąc wypłata. Przecież obiecałem wam basen ale go niema to proponuję wykąpać się w WISŁOKU w STRAŻOWIE, po tym syfie co tam płynie wszystko wam przejdzie.

Brudny Wisłok
Brudny Wisłok
5 dni temu

Benek musi coś zrobic

Lewia
Lewia
7 dni temu

A po co Wieś wyciągać do miasta…potwm tylko słoma in wystaje z butów…czas zadbać o tereny już przyłączono do Rzeszowa bo tam też nic nie jest zrobione…

MUPA
MUPA
5 dni temu
Reply to  Lewia

dokładnie, czas zadbać o tereny włączone do Rzeszowa i wyprowadzić deweloperów trochę poza Rzeszów….inwestowac w tereny już włączone, unowocześnić infrastrukturę, wybudować porządny aqupark, lodowisko, parkingi, poszerzać ulice a nie budować blok koło bloku w centrum Rzeszowa…kolejna betonoza powstaje koło podpromia…jak ktoś nie widział to zapraszam do pooglądania…beton na betonie, nawet kawałek chodnika dla pieszych musieli zabrać aby wylać beton…śmiech na sali miasta Rzeszowa….

Jan Pakosławic Rzeszowski
Reply to  MUPA

Tak, tak: „wyprowadzić deweloperów poza Rzeszów” (a z nimi mieszkańców z ich podatkami do sąsiednich gmin) a potem w Rzeszowie „inwestowac w tereny już włączone, unowocześnić infrastrukturę, wybudować porządny aqupark, lodowisko, parkingi, poszerzać ulice… ”
– tylko nie wiadomo za czyje pieniądze. Chyba, że za twoje.

Last edited 5 dni temu by Jan Pakosławic Rzeszowski
MUPA
MUPA
5 dni temu

czytaj ze zrozumieniem…deweloperzy powinni budować bloki na terenach przyłączonych a nie w samym centrum miasta….kasa kasą szczerze to TADZIO I TAK NIE ZROBIŁ DUŻO ZA KASĘ KTÓRĄ MIAŁ….A CO MIASTO BIEDNE….???

Edward
Edward
8 dni temu

To będzie zaścianek , szkoda Pana Ferenca.

Z malawy
Z malawy
7 dni temu
Reply to  Edward

Niech się nie cieszy bo 3 raz go nie wybiorą .trzebaby referendum zrobić
Swoją drogą , dziwni Ci mieszkańcy że tak z nimi robi co chce . Macie radnych bezradnych .
My czekamy na zakończenie inwestycji i do Rzeszowa.

mieszkaniec Malawy
mieszkaniec Malawy
4 dni temu
Reply to  Z malawy

A kto was teraz weźmie Ferenca nie ma a Malawa czy gmina Krasne zadłużona jest po uszy. Kto zechce spłacać czyjeś długi niech wam spłaca WILLI ze swoich poborów. Był czas to mieszkańcy z tego nie skorzystali tylko zaufali wójtowi a on ograł wszystkich, najważniejsze że ma kasę dla siebie. Długo gmina Krasne nie będzie w Rzeszowie tak jest prawda.

ROMAN
ROMAN
4 dni temu

No będzie w następnym stuleciu może?

sentimz
8 dni temu

Anybody ever try trading Emini S&P before? it’s great I love it. I’m doing the Emini S&P Trading Secret method.
Been doing really good and earning really well. Just Google Emini S&P Trading Secret to learn more.

Jan Pakosławic Rzeszowski

Ja mam nadzieję, że prezydent Fijołek jeszcze zmądrzeje :) i zmieni zdanie, co wcale nie oznacza przyłączania całej gminy Krasne. Z Krasnego do Rzeszowa drogą porozumienia powinny przejść bloki na końcu ul. Olbrachta, lofty w Krasnem oraz trasa E-40 pod zarząd miasta po osiedle loftów z terenami naprzeciw hipermarketu Auchan tj. po północnej stronie przedłużenia.ul.Lwowskiej po lofty, bo od południa to terenu z hipermarketem gmina na pewno nie odda bo ma z niego podatki (ale może dać adres Lwowska marketowi domom na południe od E-40 i uzgodnić numerację z Rzeszowem) . Oprócz tego trzeba dokończyć poszerzanie o tereny gdzie mają… Czytaj więcej »

Last edited 9 dni temu by Jan Pakosławic Rzeszowski
ROMAN
ROMAN
8 dni temu

Nic dodać nic ująć
Tylko Panie Janie
: czy namiestnik ratuszowy to wszystko pojmuje i kapuje o co chodzi ?

Jan Pakosławic Rzeszowski
Reply to  ROMAN

Panie Romanie, dziękuję, ale on właśnie wypuścił z rąk nawet przedłużenie ul. Karkonoskiej na os. Zwięczyca w Rzeszowie, to jest tzw. Racławówkę-Doły, która już była pewna w tegorocznym rządowym rozporządzeniu. Odnoszę, być może to mylne wrażenie – zobaczymy – że wybraliśmy sobie w Rzeszowie straszliwą ciamajdę na prezydenta. To jest jak dobrowolne i usłużne oddawanie w lansadach gangsterowi własnego pistoletu, żeby był tak uprzejmy nas z niego zastrzelić. Może jeszcze nowy prezydent się zdoła w tej sprawie zrehabilitować, może poszuka ratunku u wojewody i poprzednika, ale osobiście bardzo w to wątpię, bo to raptem zaledwie 2 dni by coś jeszcze… Czytaj więcej »

Last edited 8 dni temu by Jan Pakosławic Rzeszowski
marek
marek
9 dni temu

Tow. Tadeusz aneksując tereny z sasiedniuch gmin zachowywał sie jak Putin który wchodził z butami wykorzystując karierowiczów z gminy którym obiecał stołek radnego.Takie działanie prowadziły że ukrywane było zwiększające co roku zadłużenia miasta które terez było dzielone na wieksza ilośc mieszkanców.Ale to nie jest rozwój miasta ale kreatywna ksiegfowośc.A kto na tym najwiecej skorzystała była emerytowana skarbnik która miła dodatkowa pracę i dodatkowo naliczane wynagrodzenie choć sama prosiła o zwolnienie jej z wykonywania tej dodatkowej czynnności.Wiecej na ten temat informacji udzieli była sekretarka osobista decydenta dr Alina z UM.

mieszkaniec Strażowa
mieszkaniec Strażowa
9 dni temu

Skoro była taka szansa a mieszkańcy jej nie wykorzystali bo lubią się turlać w błocie i gó..nie to co im tego zabronić nie można a władza się z tego cieszy bo ma stanowiska i kasę a mieszkańcy niech się martwią sami o siebie. Niczego ta władza mieszkańcom już nie zrobi bo niema pieniędzy a zadłużenie to ponad 60% budżetu, pozostaje tylko spłata długów.

Michał
Michał
9 dni temu

Mieszkańcy gminy niech mają to co mają . Najwięcej do budżetu wpłaca krasne a najwięcej inwestuje w malawe . Mieszkańcom gminy krasne nie zależy na luksusach , chcą tylko podstawowe potrzeby bytowe ( drogi i oczyszczalnie ścieków). Mieszkańcy Rzeszowa myślą sobie że chcą włączyć kolejna wiochę i ta wiocha chce niewiadomo co. Połowa gruntów w krasnem to 3 klasa na której nie można się budować . Działki są po 20 tys za ara i będą jeszcze droższe. Dopiero jak dziadek zapisze wnuczce działkę żeby się wybudowała to są wielkie oczy jak to nie można? Ano nie bo deweloperzy dostają wz… Czytaj więcej »

mieszkaniec gminy Krasne
mieszkaniec gminy Krasne
9 dni temu
Reply to  Michał

Ta władza dorwała się do koryta i na początek zaczęła coś robić ale w większości za zaciągnięte kredyty, jak podaje przewodniczący rady gminy że budżet mają ponad 60 mil zł. ale nie podają jaki był jak nastali a było to niewiele więcej jak 30 mil. zł. Czyli każdy może sobie obliczyć ile zaciągnęli kredytów i obligacji. W Malawę wpompowali prawie wszystkie pieniądze a pieniądze od wojewody poszły na budowę drogi w Malawie to jest z kredytem ponad 14 mil zł. Na nic nie mają pieniędzy bo co sesja jest zmiana w budżecie i wieloletnim planie inwestycyjnym. Wiecie dlaczego jak niema… Czytaj więcej »

Marek
Marek
9 dni temu

Pytanie do burmistrza Boguchwały. Kiedy zostanie naprawiona droga z Racławówki do Kielanówki. To że nikt nie urwał koła na tych dziurach to cud

LBO TEAM
LBO TEAM
9 dni temu

Rasizm, homofobia i podszywanie się pod innych?
„Pompo je idiota”! UMYSŁOWA MIERNOTA!!!
Ale Ci ten Makumba doj.bał! Szkoda tylko, że to nie ja!
Tylko widły w ręce nieuku i wyrzucać gnój z chlewu!!! Ty jesteś prostak, cham bez honoru i zero absolutne (0K=-273,15°C) jakich tu wielu na tym forum!
https://supernowosci24.pl/przemysl-mogl-stracic-10-mln-euro/#comment-169011

https://supernowosci24.pl/film-o-prezesie-pis-nie-powstanie-bo-ten-naprawde-sie-zbuntowal/#comment-169620
Ale cię je..e jak pies sukę pod płotem późną zimą, a wczesną wiosną!

Last edited 9 dni temu by LBO TEAM
Basia
Basia
10 dni temu

Macie mieszkańcy co chcieliście . Niech Wielmozny Wspaniały rozbuduje wam oczyszczalnie ścieków bo będziecie szamba przydomowe budować .

sąsiad przy Wisłoku w Strażowie.
sąsiad przy Wisłoku w Strażowie.
9 dni temu
Reply to  Basia

Oczyszczalnia do rozbudowy ? pytanie co to da skoro ograniczenia są w odbiorze oczyszczonych ścieków do Wisłoka. Na razie to zrzucają nieoczyszczone ścieki do Wisłoka a w Strażowie jest po prostu tragedia bo śmierdzi a kożuch na wierzchu Wisłoka jest tak gruby że kamień się na nim zatrzymuje a smród niemiłosierny.
Takie mamy oblicze tej władzy. Kłamią tak samo jak nasz premier.

ROMAN
ROMAN
10 dni temu

O nie nie nie hola hola co to znaczy :

priorytetem ma być rozwój niedawno przyłączonych terenów

A co że starymi terenami gdzie nie ma nic!
ja się pytam co? – znowu kręcenie patykiem w Wisłoku –
A kiedy jakieś inwestycje w dzielnicy Wilkowyja – południe CO?

Bo od 1977 to dopiero jest jedna inwestycja ;
Biurowiec nowe archiwum państwowe a co dalej co dalej ;

Gdzie jakiś sklep, park, teren dla dzieci do zabawy gdzie konkretna ulica co?
Ponad 40 lat minęło a tu dalej z ratusza banialuki słychać.

hijena
hijena
9 dni temu
Reply to  ROMAN

racja ,nawet klubu go-go brak

ROMAN
ROMAN
9 dni temu
Reply to  hijena

Tak racja nie ma obiektu, nie ma tych no Artystek i problem fakt może z Włoch by przyjechały bo tam lubią to bunga- bunga

hijena
hijena
9 dni temu
Reply to  ROMAN

wedlug opinii znajomego ,najwyższy kunszt zawodowy wykazują pielęgniarki rosyjskojęzyczne

działacz CRASNOVII
działacz CRASNOVII
9 dni temu
Reply to  hijena

CRASNOVII nie ma bo wójt jako przyjaciół młodzieży po woli ich zlikwidował obcinając im pieniądze na prowadzenie działalność.
Przyjaciel młodzieży CZTAJ WILHELM przekazał obiekty CRASNOVII dla RESOVII pytanie za ile bo mu kasy brakuje. Ludzie myśleli że już powoli przekazuje Krasne do Rzeszowa a tu klapa.

LBO TEAM
LBO TEAM
10 dni temu

Zbieramy datki na głodnych murzynów w Afryce,jak się murzyn się naje to idzie robić następnych głodnych murzynów.Nr konta na stronie murzynypedaliuchy.eu.LBO TEAM kocha czarne pały.

emeryt
emeryt
10 dni temu

Przyłączanie do RZ gminy Krasna = grant rządowy w wysokości 100 milionów wydany tylko na gminę Krasne!
Kosz budowy bloku socjalnego na 60 mieszkań to około 5 mln zł, Przedszkola , szkoły około 10 mln. O takich kwotach mowa. Suma ogromna. Można zrobić ścieżki rowerowe, parki, szkoły, przedszkola, nowe ogrzewane przystanki… to i wiele wiele więcej inwestycji mógłby zyskać Krasne.

Niestety Krasne nie zyska NIC! Bo Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne chce być wójtem nie patrząc na swoich mieszkańców i potrzeby.

twardy
twardy
10 dni temu
Reply to  emeryt

Gość ma ego rozdęte jak Grodzki z PO. Tylko szkoda mieszkańców Krasnego.

mieszkaniec Załęża kiedyś też przyłączonego
mieszkaniec Załęża kiedyś też przyłączonego
10 dni temu
Reply to  twardy

Czegoś biedny? Boś głupi. Czegoś głupi boś biedny. Nie wyobrażam sobie Załęża gdyby nie przyłączył się do Rzeszowa. Załęże tylko zyskało na włączeniu do miasta a grantu nawet nie było. 100 baniek i chętny brak? O ja pierd****

Jarek
Jarek
10 dni temu

Załęże nawet chodnika nie ma. Ile lat minęło od przyłączenia ?

Lewia
Lewia
9 dni temu
Reply to  Jarek

I dlatego czas zadbać o tereny wlączone do Rzeszowa…niestety tadzio dziadki tego nie robił..czas aby rzeszów miał porządny Aquapark, lodowisko całoroczne i inne atrakcje…wtedy może nazywać się sinnowastolicącji…bo teraz nią na pewno nie jest…

Iza
Iza
9 dni temu
Reply to  Lewia

Można było wybudować za bonus 100 mln. Teraz przy tych cenach to 100 mln to tak jak 50 mln .
Nadzieja w benku

mieszkaniec dzielnicy Załęża
mieszkaniec dzielnicy Załęża
9 dni temu
Reply to  Jarek

Ty na pewno nie jesteś z Załęża i starasz się wcisnąć pozostałym kit. Gdybyśmy byli dalej w gminie Krasne to faktycznie nie było by niczego a tak mamy szkołę, przedszkole, giełdę, ulice i chodniki a przede wszystkim miejską komunikację.

ROMAN
ROMAN
10 dni temu
Reply to  twardy

A co to Mieszkańcy ślepi, głusi i niekumaci –
łby im przestały pracować w głowie plewy i kapusta nie rozumieją że to dla aby poprawić standard życia – nie czują że to XXI wiek a oni w czasach czworaków dworskich że swoim pomyślunkiem.

Nie widzą tej kwoty chyba!

wieśniak
wieśniak
9 dni temu
Reply to  twardy

Nie szkoda tych wieśniaków bo oni wolą turlać się błocie i gó..ie, skoro im tak dobrze to po co ich żałować. Mieli okazję w referendach nie skorzystali, najbardziej z tego zadowolony jest wójt z swoim orszakiem bo biorą kasę w dalszym ciągu a głupi naród niech się wali.

Emil
Emil
10 dni temu
Reply to  emeryt

sala gimnastyczna przy VI LO 15 milionów, a tu szkoła 10 milionów – jakiś żąrt

bloger
bloger
10 dni temu

Panie Fijołek przestań,przyłączać wiochy do miasta,żeby tylko wzrosły słupki statystyczne,mowiace o powiększeniu areału ziem ornych ,wzrosty pogłowia nierogacizny ,gołębi ,drobiu,psow i kotów

Noel
Noel
9 dni temu
Reply to  bloger

Rogacizne to masz na bykowni. Działki w krasnem są po 20 tys a takich jak tubyo niech kupują szeregowke na 2 arach

wojt
wojt
10 dni temu

A my w Krasnem to sie od koryta odgonić nie damy !
To co mamy na swoim to nam nikt nie odbierze.

ROMAN
ROMAN
10 dni temu
Reply to  wojt

Na tamten świat też pójdziesz goły i jaki wesoły czy smutny no może wesoły jak trumnę zrobią z szufladami i ktoś je zapełni wszelkim bogactwem; O!

zuch ze straży
zuch ze straży
9 dni temu
Reply to  ROMAN

Wójt pewno się tam wybiera i dlatego pewno chce zaopatrzyć swoje dzieci i żonę na gorsze czasy. Na pewno na pożegnanie strażacy przygotują mu dobra odprawę a dla siebie stypę.