Koreańczycy zbudują gigafabrykę

18 listopada w Stalowej Woli wręczono decyzję o wsparciu dla inwestycji i podpisano porozumienie o współpracy. Fot. UM Stalowej Woli

Na 56 hektarach nowo powstałej strefy gospodarczej SPI Euro – Park Stalowa Wola w połowie 2024 roku ruszy najnowocześniejsza, w pełni ekologiczna fabryka folii miedzianej do baterii aut elektrycznych. Inwestorem jest spółka SK Nexilis z koreańskiej grupy SK. Inwestycja szacowana na 3 miliardy złotych tylko w pierwszym etapie zatrudni ponad 500 osób.

Podczas uroczystości ogłoszenia inwestycji koreańskiej firmy SK Nexilis obecny był premier RP Mateusz Morawiecki, przedstawiciele firmy SK GROUP, Ambasador Republiki Korei, polscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Lasów Państwowych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Duży potencjał

Wan-Jae Lee, prezes SKC powiedział, że na Stalową Wolę zdecydowano się dlatego, że to miasto o dużym potencjale, przygotowane pod inwestycje, z rozwiniętą infrastrukturą. W związku z tym, że powstaje Euro – Park Stalowa Wola, mający skupiać przemysł związany z elektromobilnością, stając się jego ośrodkiem na całą Europę, SKC bez zastanowienia podjęła decyzję o ulokowaniu tu swojego biznesu. – Chcemy dokonać nakładu inwestycyjnego w wysokości 3 miliardów złotych. W pierwszej fazie powstanie zakład produkujący folię miedzianą w liczbie 50 tysięcy ton rocznie, które będą dostarczane klientom w całej Europie. W kolejnych etapach planujemy podwojenie naszego potencjału produkcyjnego, aby być liderem e-mobility – zaznaczył Wan-Jae Lee. Prezes SKC zadeklarował, że firma będzie stale inwestować w Stalowej Woli i funkcjonować w oparciu o zasadę ESG, co oznacza: środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny, korzystając ze źródeł odnawialnej energii. Z kolei Young-Tae Kim prezes SK Nexilis przedstawił szczegóły dotyczące działalności firmy mającej powstać w Stalowej Woli. Wyjaśnił, że folie miedziane to kluczowy element baterii elektronicznych, uznawanej za przyszłość technologii ekologicznej. Do połowy 2024 r. zakończy się budowa fabryki, a do 2025 roku firma chce na tyle rozszerzyć swój potencjał produkcyjny, aby zająć pierwsze miejsce udziału w rynku.
– Chcemy zainwestować 650 milionów euro, utworzyć setki nowych miejsc pracy, współpracować z ośrodkami edukacyjnymi. Ponadto planujemy korzystać w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii jako lider realizujący politykę ochrony środowiska – mówił Young-Tae Kim.

Największa inwestycja „greenfield” w strefie

To największa inwestycja typu „greenfield”, jaka miała miejsce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, stwierdził z kolei wiceprezes Zarządu ARP S.A. Paweł Kolczyński, który zapewnił, że wszelkie potrzeby dotyczące mediów czy zaopatrzenia w energię odnawialną będą realizowane w sposób oczekiwany przez inwestora. – Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co marzenia – mówił natomiast prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
– Stalowa Wola nie boi się marzyć, ale jednocześnie ma wielką determinację, aby te marzenia realizować. Prezydent nie krył, że szansa dana Stalowej Woli nie byłaby możliwa bez wsparcia premiera Mateusza Morawieckiego i władz publicznych, które widzą potrzebę rozwoju takich ośrodków jak Stalowa Wola. – SK GROUP jest jednym z największych inwestorów w Polsce, a inwestycja SK Nexilis w Stalowej Woli perfekcyjnie wpisuje się w Polski Ład, czyli strategiczny program rozwoju gospodarki kraju. Polska już dziś jest liderem elektromobilności w Europie. Tu, na Podkarpaciu właśnie, zainicjowano Dolinę Wodorową, stawiając na nowoczesny rozwój mobilności i wykorzystanie wodoru – mówił premier Mateusz Morawiecki.

mrok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments