„Kret” dojechał do Babicy

Do przewiezienia pozostały przednie segmenty tarczy, przenośniki ślimakowe oraz kolumny. Fot. www.gov.pl/web/gddkia-rzeszow/

Dzisiaj rano do Babicy (pow. strzyżowski) dotarły kolejne części trzeciego dużego konwoju z maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). „Kret”, bo tak potocznie nazwane jest urządzenie, będzie drążyło w tej miejscowości na przełomie czerwca i lipca ponad 2-kilometrowy tunel drogowy. Powstanie on na odcinku S19 Rzeszów Południe – Babica.

Transport, który dojedzie do Babicy, dowozi przednie segmenty tarczy, przenośniki ślimakowe i kolumny. Jeszcze w tym tygodniu, 27 stycznia, w to samo miejsce przetransportowane zostaną pozostałe elementy TBM, a do końca stycznia ostatnie części urządzenia. Gdy wszystko trafi do Babicy będzie można rozpocząć prace przy składaniu elementów maszyny. Pomogą w tym żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton.
Natomiast konwój, który dojedzie na plac budowy 27 stycznia nie zajmie całej szerokości jezdni dróg (S19, DK19 i A4) i dlatego kierowcy mogą przez nie bez utrudnień jeździć nocą.
Przypomnijmy: TBM maszyna o długości 112 m i o średnicy tarczy aż 15,2 m,transportowana była do Polski aż z Hiszpanii w elementach. Część bezpośrednio drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej ruszyły lądem. Pierwszy konwój wyruszył z Opola 11 listopada ub. roku.
A kiedy „Karpatka” (taką nazwę wybrali internauci, którzy wzięli udział w konkursie) – zacznie drążyć tunel w Babicy? Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział Rzeszów: – W lutym planowane jest składanie elementów TBM w segmenty, a montaż zasadniczy w kwietniu. Szacujemy, że w lipcu maszyna będzie gotowa do pracy.

and