Krośnieński szpital gotowy na IV falę

Dyrektor Piotr Czerwiński był jedną z pierwszych osób, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19.
Fot. Damian Krzanowski

 

– Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości i jest przygotowany na kolejną falę zakażeń koronawirusem zarówno od strony organizacyjnej, kadrowej, jak i posiadanej infrastruktury – zapewnia dyrektor Piotr Czerwiński.

Podczas trzech wcześniejszych fal pandemii krośnieński szpital zabezpieczał udzielanie świadczeń głównie pacjentom niezakażonym koronawirusem SARS-CoV-2, ale zgodnie z dyspozycją wojewody, przyjmował też pacjentów z podejrzeniem zakażenia oraz chorych na COVID-19.
W trakcie trwania pandemii szpital uruchomił w pełni wyposażony pododdział covidowy
w strukturach Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Dysponował on 12 łóżkami z respiratorami, które były przeznaczone dla ciężko chorych na COVID-19. – Aktualnie ten odcinek jest wygaszony, jednak w zależności od potrzeb może być w każdej chwili uruchomiony
– zapewnia dyrektor Piotr Czerwiński i dodaje: – W przypadku zwiększonej zachorowalności oraz hospitalizacji pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 możliwe jest ponowne wznowienie działalności 16-łóżkowego oddziału covidowego. Oprócz tego na każdym oddziale znajduje się izolatka z łóżkami, do której mogą trafiać pacjenci z podejrzeniem zakażenia.
Jak podkreśla dyrektor krośnieńskiego szpitala, doświadczenie wypracowane podczas zmagań z poprzednimi falami pandemii koronawirusa pozwala placówce na skuteczniejszą walkę z możliwym wzrostem zakażeń i czwartą falą pandemii, która, według ekspertów, ma uderzyć na przełomie września i października.
Część procedur, które zostały wdrożone podczas pierwszej fali pandemii, cały czas obowiązuje, utrzymywane jest ankietowanie oraz pomiar temperatury u pacjentów SOR-u, a przed przyjęciem na oddział każdy z nich ma wykonywany test na obecność koronawirusa. – Szpital stale monitoruje sytuację epidemiologiczną w regionie. W celu zapewnienia bezpieczeństwa personelu i pacjentów realizowane są dodatkowe zakupy środków ochrony osobistej oraz materiałów medycznych. Zdecydowana większość personelu szpitala jest zaszczepiona, co stanowi istotną ochronę przed zakażeniem i zapobiega brakom kadrowym spowodowanym absencjom chorobowym czy kwarantannom
– podkreśla dyrektor Piotr Czerwiński.

Martyna Sokołowska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
habeins
10 dni temu

Google Emini S&P Secret to know the best futures trading system there is.