Krosno chce mieć elektryczne autobusy

Taki minibus o napędzie elektrycznym jest obecnie testowany
na krośnieńskich ulicach. Fot. transinfo.pl

Władze miasta Krosna planują zakupić autobusy elektryczne, które mogłyby wozić pasażerów po mieście. Na razie od minionej niedzieli testowany jest tam jeden minibus napędzany prądem. Mieszkańcy mogą za darmo jeździć jednym takim pojazdem – tureckim minibusem Karsan Jest Electric o długości 5,8 m.

Jednak zanim na ulice miasta wyjadą elektryczne autobusy, MKS chce przetestować kilka pojazdów, które byłyby doładowywane energią elektryczną. Brane będą pod uwagę zasięg oraz komfort. Na pierwszy rzut do testu przeznaczono tureckiego producenta minibusów marki Karsan Jest Electric. Pojazd jest mały, dla siedzących przeznaczono 10 miejsc, a dla stojących 11. Minibus ma 6 metrów długości i dzięki temu łatwiej mu jeździć po wąskich uliczkach.
Turecki minibus może swobodnie przewozić wózki dziecięce i ma niskie podwozie, co umożliwia łatwiejsze do niego wsiadanie. Napędzany jest silnikiem BMW i jego maksymalny zasięg to 210 km. Baterie można już doładować w godzinę. Jego cena to 200 tys. euro.
Test tego pojazdu rozpoczął się w niedzielę i w kolejnych dniach tego tygodnia jest kontynuowany. Takie przejazdy, co ważne dla pasażerów, za darmo, rozpoczynają się o godz. 16 i trwają do godziny 19. Zatrzymuje się na przystankach przy Rynku i dalej przy ul.: Piłsudskiego, Krakowskiej oraz Kolejowej i dojeżdża do przystanku Dworzec.
Brany jest też pod uwagę inny autobus elektryczny. Tym razem marki Autosan. To, ile takich pojazdów będzie wozić pasażerów po Krośnie będzie zależało od środków finansowych ze źródeł zewnętrznych. Pieniądze będą potrzebne nie tylko na tabor, ale i na stacje ładowania. Jeśli zakupione będą minibusy Karsana, to trzeba wziąć pod uwagę, że taki mały pojazd będzie niewystarczający szczególnie po godzinie 7 rano, czy w godzinach szczytu, chyba że miasto zakupi większy autobus tej samej marki – 8-metrowy Karsan Atak Electric, który może pomieścić większą liczbę pasażerów, bo 52.

and

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sentimz
8 dni temu

Want an easy way to earn money? Do a search for „Emini S&P Trading Secret.

hijena
hijena
9 dni temu

takie bajeranckie busiki mają rozwiązać problemy komunikacji zbiorowej w Krosnie?Ciekawe,ciekawe…

elektryk
elektryk
9 dni temu

Gdyby te autobusy byly na ekologiczna energie elektryczna to bym uwiezyl ze bedzie mniej skazenie. Niestety ale w Polsce energie wytwarza sie w elektrowniach opalanych weglem a wiec bedzie wiecej skazenia z kominow elektrowni w zamian za skazenie z rur wydechowych. Zamienil stryjek siekierke na kijek !
A co ze skazeniem ze starych baterii akumulatorowych z tych autobusow ?
Trzeba spytac specjaliste od dolewania wody destylowanej do akumulatorow ze Stczni to moze nam powie cos wiecej jako ze ma wiedze na ten temat.