Kto nakręca ceny paliw?

PODKARPACIE. UOKiK bada skargi na cenowe praktyki Orlenu.

Kilkakrotnie już pisaliśmy o praktykach cenowych polskich koncernów paliwowych. Sprawę bada obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Możliwe, że nałoży on na koncerny paliwowe wielomilionową karę. Wtedy my zwykli obywatele złożymy się na to dopłacając w cenie paliwa, bo potentaci będą chcieli jakoś odbić sobie karę jaką mogą zostać obłożeni.

Polska Izba Paliw Płynnych wielokrotnie zwracała uwagę na praktyki cenowe m. in. Orlenu. Chodziło o sytuacje kiedy koncern sprzedawał paliwa w hurcie po cenie bardzo zbliżonej do tej za jaką sam sprzedawał na swoich stacjach paliw. Godziło to w niezależne stacje benzynowe nie powiązane z koncernem, które aby być konkurencyjne ze stacjami sieci Orlen musiały by sprzedawać paliwa nawet po niższej cenie niż kupowały w obrocie hurtowym od Orlenu. PIPP twierdzi, że na stacjach Orlenu paliwa sprzedawano kierowcom w cenie hurtowej, a nawet poniżej tej ceny.

Kiełbasa wyborcza?

Ponadto w ubiegłym tygodniu pojawiło się oskarżenie pod adresem Orlenu dotyczące zaniżania cen paliw przed wyborami. Przed wyborami ceny benzyny były niższe końcem sierpnia wynosiły nawet 4,99 zł za litr. Potem podskoczyły w górę o 15 groszy by przed samymi wyborami spaść do 5,09 zł za litr. Tymczasem zaledwie na tydzień po wyborach poszybowały w górę. Dziś tankujemy za 5,30 zł za 1 litr PB95 podrożał za to znacznie olej napędowy za litr trzeba zapłacić 5,35 zł za litr a nawet więcej.

Skargi na potentata

Na praktyki cenowe Orlenu, będącego hurtowym potentatem polskiego rynku paliw od pewnego czasu wpływają skargi do UOKiK. Urząd bada sprawę. – Otrzymujemy różne informacje dotyczące możliwych nieprawidłowości, które na bieżąco wyjaśniane są w ramach stałego monitoringu rynku paliw – mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd bada sprawę

UOKiK prowadzi postępowanie mające na celu zbadanie zasad hurtowej sprzedaży paliw płynnych. Wraz z napływaniem kolejnych skarg i informacji urząd wysłał do koncernów kolejne zapytania. – Postępowanie nadal trwa, a skargi czy zawiadomienia, które dostajemy na bieżąco zostały włączone do prowadzonego postępowania. Na tym etapie, to wszystko co możemy powiedzieć – kwituje Małgorzata Cieloch.

Nie wiadomo jaki będzie wynik postępowania UOKiK, ale jeżeli koncern zostanie obłożony karą to może się to odbić na kieszeni każdego z nas, bo może to spowodować kolejne podwyżki cen paliw.

Artur Getler

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
xyz
xyz
10 lat temu

Kto nakręca????? Tusk??? ;-)

ANTY-FERENCO
ANTY-FERENCO
10 lat temu

Podejmuje walkę cenową i proponuje zrobić to innym – NIE TANKUJEMY NA ORLENIE ,LOTOSIE , I STACJACH PETROCHEMII PŁOCK – PAMIĘTAJCIE NIE TANKUJEMY A CENY PÓJDĄ W DÓŁ !