Kto wybudował ten zamek?

Tyle zostało ze średniowiecznego zamku

KRAJOWICE, JASŁO. Badania archeologiczne na Zamku Golesz.Do dziś historycy nie wiedzą, kto wybudował Zamek Golesz w podjasielskich Krajowicach.

Wiadomo tylko, że pochodzi z 14 wieku. Pierwszą wzmiankę o obiekcie można znaleźć w dokumencie króla Władysława Łokietka rozstrzygającym, na korzyść zakonu benedyktynów, spór o prawo własności do zamku między opatem Tyńca, a podkomorzym sandomierskim, Jakubem Bogorią. Od tamtej pory zamek stanowił centralny punkt zarządzania dobrami klasztornymi benedyktynów położonymi nad rzekami: Wisłoką, Ropą i Białą.

Zamek Golesz położony jest na wysokiej górze w lesie, na terenie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. W 1657 roku, zdobyły go węgierskie wojska Rakoczego. Po najeździe Węgrów, aż do dnia dzisiejszego, zamek popadał w coraz większą ruinę. Po II wojnie światowej spore fragmenty murów mieszkańcy Krajowic wykorzystali do budowy własnych domów. Dewastacji obiektu dopełniły w ubiegłym roku nielegalne wykopaliska „archeologów” amatorów. Dziś pozostałością po zamku jest jedynie fragment muru bramy wejściowej.

We wrześniu br. po raz pierwszy przeprowadzono badania archeologiczne na Zamku Golesz. Odkopano pozostałości murów obwodowych obiektu, odkryto fragmenty gotyckich kafli piecowych z przedstawieniami postaci figuralnych oraz liczne fragmenty naczyń późnośredniowiecznych. Wszystkie eksponaty trafią do Muzeum Okręgowego w Jaśle.

Barbara Mnich

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments