Kupił łóżko masujące w zestawie z szybkowarem za 5 tys. zł

- Przy zawieraniu umowy poza lokalem przedsiębiorstwa konsument ma prawo odstąpienia od umowy także wtedy, gdy towar ma braki lub nie posiada właściwości o jakich zapewniał producent czy sprzedawca. Wmawianie leczniczych właściwości produktu może być ryzykowne - mówi Ewa Wróblewska, prezes Federacji Konsumentów w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło
– Przy zawieraniu umowy poza lokalem przedsiębiorstwa konsument ma prawo odstąpienia od umowy także wtedy, gdy towar ma braki lub nie posiada właściwości o jakich zapewniał producent czy sprzedawca. Wmawianie leczniczych właściwości produktu może być ryzykowne – mówi Ewa Wróblewska, prezes Federacji Konsumentów w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

IWIERZYCE. Pojechał na wycieczkę „prawie za darmo”, teraz grozi mu spłacanie 5 tys. zł kredytu przez trzy lata.

– Znajomy namówił mnie na wycieczkę na Węgry, za tzw. „psie pieniądze”. Pojechałem, drugi raz taka okazja mi się nie trafi, pomyślałem. Zamiast zwiedzania organizator postawił jednak na prezentacje różnych urządzeń – opowiada Franciszek Łagowski. – Tak dałem się namówić na kupno po „super okazyjnej cenie” łóżka do masażu (które usunie stres i rozluźni napięte mięśnie, złagodzi bóle szyi i kręgosłupa, nerwobóle i uczucie „ciężkich nóg”) i szybkowaru. Nie miałem przy sobie takiej gotówki, więc szybko spisano ze mną umowę kredytową, tak naprawdę nie wiem nawet z jakim bankiem. Dopiero w domu dotarło do mnie, ile będzie mnie to kosztować. Z odsetkami – 5 tys. zł! W Internecie urządzenia tej samej firmy wycenione są na jedną piątą tej sumy. To znaczy, że mnie oszukano.

– To było typowe zawarcie “umowy poza lokalem przedsiębiorstwa”, w takim przypadku pan Łagowski ma 10 dni na zupełnie bezkosztowe odstąpienie od transakcji – mówi Ewa Wróblewska, prezes Federacji Konsumentów w Rzeszowie.

Pan Franciszek takie odstąpienie już napisał i odesłał na adres firmy, która była organizatorem i wycieczki, i sprzedaży urządzeń. Boi się jednak, że bank, który do tej pory się do niego nie odezwał, zacznie egzekwować zawarty z nim kredyt. Jaki krok powinien zrobić teraz?

– Skuteczne odstąpienie od umowy (w ciągu 10 dni) jest równoznaczne z odstąpieniem od kredytu. Jeżeli bank przyśle jednak papiery kredytowe, należy na adres banku wysłać kopię pisma odstępującego od umowy z potwierdzeniem jego nadania – mówi Ewa Wróblewska. – Teraz pan Franciszek musi także odesłać dostarczony przez firmę towar na jej adres. Ma na to 14 dni od odstąpienia od umowy. Może oczywiście próbować dogadać się z firmą, by sama odebrała sprzęt, ale ma małe szanse na jej dobrą wolę w tej kwestii.

Umowa poza lokalem nakłada na firmę obowiązki, o których one często „zapominają”
Przedsiębiorca przed zawarciem z konsumentem umowy poza lokalem przedsiębiorstwa ma obowiązek: poinformować na piśmie o tym, iż konsument ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od jej zawarcia, bez podawania przyczyny, składając sprzedawcy stosowne oświadczenie na piśmie; wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, ze wskazaniem swojego imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresem zamieszkania lub siedziby; przekazać pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, ze wskazaniem daty, rodzaju i przedmiotu świadczenia oraz cenę.

Jeżeli mimo istnienia takiego obowiązku konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, wówczas bieg 10-dniowego terminu na odstąpienie od umowy nie rozpoczyna się. W takim wypadku termin 10-dniowy liczony jest od uzyskania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie dłużej jednak niż w okresie 3 miesięcy od jej wykonania.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina D.
Paulina D.
8 lat temu

W Krynicy jest to na porządku dziennym. Finanse ratalne są coraz bardziej popularne. Ludzie co krok przychodzą, bo dali się naciągnąć na szybkowary, masażery, garnki itp. Podpisują umowy i wpłacają zaliczki. Mają niby 10 dni na odstąpienie (w formie pisemnej) i odesłanie towaru… Zazwyczaj nawet ten termin nie jest zachowany, a produkt okazuje się jakąś tandetą nie wartą kilku groszy. Pozdrawienia dla całej redakcji :)