Lekarze mają donosić na kierowców. Nie donoszą, bo nie wiedzą jak to robić

Według przepisów jeżeli lekarz w wyniku tomografii stwierdzi epizod padaczkowy, powinien zawiadomić o tym wydział komunikacji. Problem w tym, że nie wie jak to zrobić. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Idziesz do diabetologa, a on dzwoni potem do wydziału komunikacji i mówi, że masz cukrzycę i nie powinieneś kierować samochodem.

“Lekarz, który stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, albo napadu padaczkowego lub ma podejrzenie istnienia padaczki, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami” – mówi obowiązujący przepis.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się końcem lipca do ministra zdrowia z pytaniem, w jaki sposób lekarze mają się wywiązywać z nałożonego nań obowiązku.

Przede wszystkim: w jaki sposób lekarz ma ustalić, czy dana osoba ubiega się o prawo jazdy lub czy je posiada; w jaki sposób lekarz ma ustalić właściwy organ, który wydał prawo jazdy, jeżeli pacjent odmawia okazania dokumentu; jaki jest dokładny zakres informacji, w tym danych pacjenta, która ma zostać przekazana przez lekarza; w jakiej formie ma nastąpić zawiadomienie właściwego organu – czy wyłącznie na piśmie, czy też możliwe jest zawiadomienie np. faksem lub pocztą elektroniczną; na kim spoczywa obowiązek zapewnienia poufności przekazanej informacji.

Kierowca zawodowy już pod lupą
O ile kierowcy amatorzy prawa jazdy mają najczęściej wydawane bezterminowo, to badania lekarskie kierowców zawodowych są przeprowadzane: do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat – co 5 lat; po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia – co 30 miesięcy. Oprócz szczegółowej oceny stanu narządu wzroku, słuchu i równowagi od 29 czerwca 2011 (w związku z koniecznością dostosowania do przepisów UE) ustawodawca wprowadził zapis dotyczący kierowców chorych na cukrzycę i padaczkę. Każde więc kolejne badanie okresowe kierowców zawodowych będzie obowiązkowo rozszerzone pod kątem występowania u niego objawów cukrzycy lub padaczki.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no tak jak dawniej- pisze donos na was- a jak pacjent ma donosić na doktorka – a to problem – jeszcze mądrale w Uni nie wprowadzili wytycznych – i nasi nie wiedzą jak to ugryść co ?

Szuma
Szuma
8 lat temu

Chyba kierowcy powinni donosić na lekarzy. Badania kierowców to fikcja lekarze wypisują zaświadczenie za 100 zł nie dokonują zadnych badań.

VV
VV
8 lat temu

proponowal bym umiarkowany entuzjazm w tej kwestii. kazdy z nas moze dosniesc na lekarza, domnienanego sprawce donosu. przeciez powrzechnie wiadomo jakie grzeszki maja na sumieniu. tylko poki co nie mowi sie o tym. no to sie zacznie mowic. zacznie..