Maleje zasiłek pogrzebowy

PODKARPACIE. Od prawie 5 tys. do grubo ponad 7 tys. trzeba wydać na pogrzeb

Od marca, czyli już za niecałe 3 tygodnie wysokość zasiłku pogrzebowego spadnie z 6 tys. 395 zł do 4 tys. zł. Dzięki tym obniżkom budżet państwa ma zaoszczędzić jakieś 860 mln zł. Budżet zarobi, ale na pewno straci rodzina zmarłego. My sprawdziliśmy, czy niższy zasiłek wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów towarzyszących pochówkowi.

Msza w kościele, organista, grabarz, stypa…, to tylko kilka z wielu wydatków, jakie muszą ponieść ci, którzy stracili kogoś bliskiego. Choć, jak ustaliliśmy, niemal wszyscy usługodawcy zgodnie zapewniają, że ceny dostosowują indywidualnie do zasobności portfela każdego z klientów i mówią, że najprawdopodobniej będą mieli na uwadze mniejszy zasiłek pogrzebowy.

Pomnik albo uroczystość

– Cena nagrobka wykonanego z naturalnego surowca zaczyna się od 3,5 tysiąca złotych – słyszymy w jednym z podkarpackich zakładów kamieniarskich. Podobną sumę trzeba zostawić w zakładzie pogrzebowym za: trumnę, transport ciała z domu do zakładu, ubranie, przewóz na cmentarz i złożenie w grobie. A więc to prawie tyle, ile cały zasiłek. Koszt samej trumny waha się w przedziale od 500 do 2,5 tys. zł, tańsze są urny od 300 zł do 2 tys. Koszt kremacji to jakieś 600 zł lub więcej. Za stypę zorganizowaną w restauracji zapłacimy od 20 do 40 zł, jak sprawdziliśmy w kilku rzeszowskich restauracjach.. To cena od osoby za dwudaniowy obiad. Za mszę łącznie księdzu i organiście wypada dać jakieś 300 do 500 zł.

Dodatkowe koszty

Należy zadbać jeszcze o kondukt żałobny, wydrukowanie klepsydr i uiszczeniu opłaty skarbowej za akty zgonu. 22 zł kosztuje odpis skrócony, tyle samo odpis w j. angielskim, 33 zł zaś odpis to opłata za odpis pełny. Jeżeli myślimy jeszcze o mszach gregoriańskich, odprawianych przez kolejnych 30 dni po śmierci ukochanej osoby, musimy liczyć się ze średnim wydatkiem od 800 do 1500 zł.

Minimalny koszt pogrzebu to 4 tys. 722 zł: pomnik – 3,5 tys., trumna – 500 zł, stypa dla 20 osób – 400 zł (20 razy po 20 zł), uroczystości kościelne – 300 zł, opłata skarbowa za akt zgonu – 22 zł.

Katarzyna Pękala

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments