Małopolska odgradza się od Podkarpacia

Od Tarnowa rozpoczęto budowę
41-kilometrowego płotu, który ma uniemożliwić przechodzenie zarażonych wirusem ASF dzików z Podkarpacia w głąb Małopolski. Fot. Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska

Trwa budowa 41-kilometrowego płotu, który oddzieli Małopolskę od Podkarpacia. Dzięki takiej budowli ograniczone ma być rozprzestrzenianie się ASF – Afrykańskiego Pomoru Świń. Powstaje pierwszy etap tych zasieków – od Tarnowa w kierunku Żabna (teren woj. małopolskiego). Płot ma uniemożliwić przemieszczanie się dzików i wirusa ASF z naszego regionu do Małopolski.

Powstaje ogrodzenie wysokie na 1,60 metra. To leśna siatka, która rozciągnięta jest na palach wbitych w ziemię. Płot zaczyna się od wiaduktu pod autostradą A4 na granicy Tarnowa oraz Łęgu Tarnowskiego. W kolejnym etapie budowane będą tego typu zasieki na odcinku od Olesna do Mędrzechowa. W ostatnim etapie trzeba będzie wykonać ogrodzenie od Mędrzechowa do Szczucina. Najpierw jednak na tym odcinku trzeba wyciąć drzewa oraz wykarczować krzewy.
Dlaczego Małopolska odgradza się od Małopolski i czy jest to dobry sposób żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF?
– zapytaliśmy przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie.
– Tego typu ogrodzenia są stosowane w całej Europie, tam gdzie trzeba ograniczyć migrację dzików podejrzewanych o roznoszenie wirusa ASF – mówi Janusz Ciołek, wojewódzki lekarz weterynarii w Krośnie. – Na terenie Podkarpacia od początku roku stwierdzono 160 ognisk ASF wśród dzików, a na terenie Małopolski, ani jednego takiego przypadku u tych leśnych zwierząt. Natomiast sześć przypadków tego groźnego wirusa stwierdzono w województwie małopolskim, ale wyłącznie u świń. Grodzenie terenu jest skuteczne i uniemożliwi przejście dzików do sąsiedniego województwa. Na Podkarpaciu – od Korczowej do granicy z woj. małopolskim zamknięto już przepusty na autostradach i drogach, i dziki nie mogą przechodzić na drugą stronę.
Tak więc mieszkańcy Małopolski, a właściwie hodowcy świń, boją się chorych dzików z Podkarpacia. Okazuje się, że tam, gdzie drogi krzyżują się z ogrodzeniem będą dziury w ogrodzeniu. Dlatego w tych przerwach w płocie ma być rozsypany specjalny środek, który odstraszy dziki. Dzięki czemu nie będą przechodziły na drugą stronę. Za budowę płotu odpowiedzialna jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, która realizuje inwestycje z PKP PLK. To dlatego, że ogrodzenie powstaje wzdłuż linii kolejowej z Tarnowa do Szczucina. Docelowo płot ma dochodzić do Wisły w Szczucinie.
– Płot powstaje na gruntach PKP – poinformowała nas Magdalena Świtka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. – Na razie przeprowadzono trzy postępowania przetargowe na realizację tej inwestycji i to wojewoda małopolski zdecydował o budowie ogrodzenia. Koszt części budowy tego płotu wyniesie ponad 1 mln zł.

Mariusz Andres

ASF – Afrykański Pomór Świń – wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Chorobę wywołuje wirus DNA – wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV) Asfivirus, należący do rodziny Asfarviridae. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność. Rozpoznanie na podstawie objawów klinicznych jest trudne. W przypadku znalezienia zwierząt padłych (zarówno świń jak i dzików) należy bezwzględnie zgłosić to powiatowemu lekarzowi weterynarii, policji, straży miejskiej lub lokalnym organom administracji. Zwłok zwierzęcia nie należy dotykać ze względu na możliwość przeniesienia wirusa. Choroby nie leczy się, ponieważ jest zwalczania z urzędu, ze względu na duże ryzyko jej rozprzestrzeniania się. Brakuje szczepionek przeciwko wirusowi ASF. Obecnie wiele laboratoriów na świecie pracuje nad wynalezieniem szczepionki. Zwierzęta chore i podejrzane są zabijane. Do kraju wolnego od choroby obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu świń, mięsa świeżego oraz mięsa mrożonego z krajów, w których występuje ta choroba.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
3 dni temu

A nic nie pisze kto te nasze podkarpackie dziki zaraził co?
Jakie laboratorium w tej Afryce tego wirusa wyprodukowało : O!

Yusz
Yusz
3 dni temu

Breaking News z przed chwili!

Gowin 0,0% tak tak ten wy***** z rządu za knucie z PO podobno w wariatkowie?
Koledzy z jego partii mówią o załamaniu nerwowym, bełkotliwej mowie i mówieniu od rzeczy.

rosół
rosół
3 dni temu
Reply to  Yusz

Może zdał sobie sprawę że za calkokształt tego jak szkodził ponownie do Sejmu już nie wejdzie i będzie musiał znaleźć inną pracę. A co on innego potrafi? I chrupnęło w psychice

https://www.wprost.pl/polityka/10552108/jaroslaw-gowin-w-szpitalu-krzysztof-brejza-widzi-zbieznosci-z-sytuacja-andrzeja-leppera.html

Last edited 3 dni temu by rosół
ROMAN
ROMAN
3 dni temu
Reply to  rosół

A np sprzątać umie?
No to Mop i pucing- glancing schody w Sejmie da się czy nie?
W takim wypadku bełkot i gadanie o dupie Maryny nie wadzi – to nie mównica ; O!