Mały kapitał założycielski to nie problem?

Wojewódzki Szpital w Przemyślu traci pacjentów “onkologicznych”, bo nie ma Ośrodka Radioterapii. Nie ma też pieniędzy na to, by go wybudować, a na organ założycielski szpitala, czyli Urząd Marszałkowski także liczyć nie może. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Doszło do spotkania dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu z przedstawicielami firmy mającej wybudować Zakład Radioterapii.

– Potwierdzam, że  spotkaliśmy się z przedstawicielami krakowskiej spółki – potwierdził nam  dyrektor przemyskiego Wojewódzkiego Szpitala, Janusz Hamryszczak. – Rozmowy były na etapie wstępnym, więcej szczegółów nie mogę ujawnić – dodał. Jednocześnie Hamryszczak wspomniał, że kontrowersje wokół kapitału założycielskiego spółki i jej małego  doświadczenia w tego rodzaju inwestycjach w Polsce są niepotrzebnym hałasem o nic.

Pomysł, by w zamian za dzierżawę działki w pobliżu szpitala krakowska firma – córka międzynarodowego koncernu wybudowała na niej Ośrodek Radioterapii poddał jeden z członków Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. – To solidna firma – powiedziała nam ta osoba. Pomysł trafił, jako uchwała, pod głosowanie Sejmiku na ostatniej, czerwcowej sesji tegoż i radni 18 głosami za, 4 przeciw, przy 4 wstrzymujących się, wyrazili zgodę na wydzierżawienie terenu pod ośrodek.

Szpitalna 45-arowa działka ma zostać wydzierżawiona bezprzetargowo, a krakowska firma ma na niej do 2014 roku wybudować Ośrodek Radioterapii o powierzchni 2,2 tys. metrów kwadratowych, który będzie świadczył usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ. – Z całą pewnością bliskość takiego ośrodka będzie korzystna dla szpitala – mówił Janusz Hamryszczak. – Przyczyni się to do rozwoju naszej onkologii i innych oddziałów, które teraz z braku ośrodka radioterapii “oddają” pacjentów innym placówkom m.in. w Warszawie, Krakowie, czy na Śląsku. – dodał dyrektor szpitala. Za takim rozwiązaniem przemawiał także fakt, że działka jest w tej chwili niewykorzystana i ani szpital, ani samorząd województwa nie mają pieniędzy na inwestycję w postaci ośrodka radioterapii, którego wybudowanie i wyposażenie liczy się w dziesiątkach milionów złotych.

Same korzyści, zero ryzyka?
Ten niemal sielankowy obraz przyszłej inwestycji zburzyła jednak informacja o tym, że spółka, która ma wykonać inwestycję wartości 60 milionów złotych ma kapitał założycielski w wysokości …50 tys. złotych, a jej działalność w Polsce nie jest szczególnie znana. To zdaniem niektórych stawia całą sprawę pod znakiem zapytania.

Zdaniem Janusza Hamryszczaka natomiast to nieporozumienie. – Kapitał założycielski nie jest odzwierciedleniem zdolności finansowej spółki – wyjaśniał dyrektor szpitala, który jest notabene ekonomistą. – Po prostu kiedyś był taki wymagany kapitał, żeby założyć spółkę tego rodzaju – dodał.  Według dyrektora Wojewódzkiego Szpitala szum wokół kapitału spółki to “wiele hałasu o nic”, a placówka wydzierżawiając działkę pod budowę Ośrodka Radioterapii tylko zyskuje niczym praktycznie nie ryzykując.

Monika Kamińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments