Mandat za biało-czerwone flagi na aucie?

Tak zamontowana flaga nie ogranicza widoczności kierowcy, ani nie zasłania lusterek. Musi być jednak dostatecznie mocno przytwierdzona do samochodu. Fot. Autor

KRAJ. PODKARPACIE. Nawet kilkaset złotych kary za niezgodne z Kodeksem Drogowym dekorowanie samochodu.

Mimo, że polscy piłkarze odpadli już z turnieju Euro 2012, kibice-kierowcy wciąż z dumą prezentują biało-czerwone barwy na swoich samochodach. Większość z nich nie ma jednak świadomości, że zbytnia przesada w ich dekorowaniu może skończyć się mandatem.

Czego nie wolno zatem robić? Nakładki na lusterka nie powinny zasłaniać lustra ani zamontowanych w niektórych lusterkach kierunkowskazów. Podczas jazdy nie mogą się one przekręcać lub powiewać ograniczając widoczność. Grozi za to mandat 200 złotych  i 3 punkty karne. Biało-czerwone flagi czy nalepki nie mogą też zasłaniać tablic rejestracyjnych. Za takie przewinienie Kodeks Drogowy przewiduje 100 złotych mandatu i 3 punkty karne.

Jeszcze większą karę – od 200 do 500 złotych – ryzykujemy zawieszając pod lusterkiem wewnętrznym zbyt duże breloczki, maskotki, piłeczki itp. Zgodnie z przepisami kierowca musi mieć dostateczną widoczność, a za taką w Kodeksie Drogowym przyjęto pole widzenia 180 stopni. Podobny mandat kierowca może otrzymać za nalepianie na szyby folii i naklejek, jeśli nie przepuszczają minimum 70% światła lub jeśli są naklejone na lampach, reflektorach albo tablicach rejestracyjnych.

Trzeba również pamiętać, by flagi zamocowane były do auta dostatecznie mocno. Za jej zgubienie grozi kara od 50 do 200 złotych, a jeśli stworzy ona zagrożenie na drodze to może być jeszcze dotkliwsza. W skrajnych przypadkach jest to nawet pozbawienie wolności.

Arkadiusz Rogowski

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
K. Bimbała
K. Bimbała
10 lat temu

ROMEK – nie muszę Ci przypominać słów premiera Tuska : POLSKA to nienormalność!!.

trackback

[…] ps Znalazłem (tak na szybko) pierwsze ślady w internecie, komentarz do materiału bardzo sugestywny: “Ja to bym nazwał WALKĄ Z POLSKOŚCIĄ, z narodem polskim! Jeszcze chwila i będą mandaty za wyjście w koszulce w barwach narodowych! A za 20 lat będą karać za posługiwanie się językiem polskim!!! To co się dzieje w tym kraju to się w głowie nie mieści!” Mandat za biało-czerwone flagi na aucie? […]

Romek
Romek
10 lat temu

Autor art.wspomina o przepisach ruchu drogowego…Ale za brudną czy poszarpaną flagę też jest kara.Odnośnie flagi to trzeba sobie poczytać przepisy zanim się ją wywiesi,by wiedzieć np.czym się różni „flaga państwowa” od „flagi państwowej z godłem”

maciek
maciek
10 lat temu

widziałem na allegro pokrowce na opony w barwach narodowych , chyba sobie kupię :)

AT
AT
10 lat temu

Ludzie jacy Wy jesteście naiwni! . Bimbała czy Ty widziałeś wspomniane przysłony na lusterka?? Przecież one nie ograniczają widoczności a tylko stanowią element ozdobny. Który kierowca byłby idiotą aby zasłonić sobie widoczność w lusterku. Zacznij myśleć wreszcie chłopie!!!

K. Bimbała
K. Bimbała
10 lat temu
Reply to  AT

AT – zamiast moralizować -zrozum jedno flaga państwa , barwy narodowe – nie mogą być ścierkami !.

K. Bimbała
K. Bimbała
10 lat temu

Też tak uważam , że każdy Polak powinien , a nie tylko może cieszyć się POLSKOŚCIĄ. Co do przysłaniania lusterek – tutaj Policja ma racje- to grozi wypadkami.

Ja
Ja
10 lat temu

Ja to bym nazwał WALKĄ Z POLSKOŚCIĄ, z narodem polskim! Jeszcze chwila i będą mandaty za wyjście w koszulce w barwach narodowych! A za 20 lat będą karać za posługiwanie się językiem polskim!!! To co się dzieje w tym kraju to się w głowie nie mieści!