Marszałek Karapyta nie trafi do aresztu

Marszałek Karapyta może odetchnąć z ulgą. Sąd II Instancji utrzymał postanowienie I instancji. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. LUBLIN. – Prokuratura nie wykazała, by marszałek na wolności mógł podejmować jakieś działania utrudniające śledztwo – oznajmił Sąd Okręgowy w Lublinie.

– Postanowienie Sądu Rejonowego w Lublinie o zwolnieniu marszałka Karapyty z aresztu pozostaje w mocy – taką decyzję podjął i ogłosił w czwartek sąd II instancji. Zdaniem sędziów, poręczenie majątkowe w wysokości 60 tys. zł jest środkiem współmiernym do sytuacji i zabezpiecza w sposób wystarczający dalszy przebieg śledztwa.

3- miesięcznego aresztu dla podejrzanego o korupcję marszałka Podkarpacia domagała się prowadząca śledztwo w jego sprawie Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Zdaniem śledczych, Karapyta na wolności może utrudniać postępowanie, dlatego 30 kwietnia złożyła zażalenie na decyzję sądu I instancji. Pretensje o wypuszczenie marszałka miało też CBA, które zarzucało sędzinie brak zachowania bezstronności, obiektywizmu i niezawisłości.

Sąd II Instancji nie przychylił się jednak do tych uwag. – Prokuratura nie wykazała, by podejrzani na wolności mogli podejmować jakieś działania utrudniające śledztwo – mówił na konferencji prasowej sędzia Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Jeśli takie podejmą, to sąd może orzec przepadek poręczenia i zastosowanie aresztu – dodał.

Ozimek tłumaczył, że na ostateczną decyzję w sprawie wolności marszałka trzeba było czekać ponad 2 tygodnie, bo sprawa jest obszerna i liczy kilkadziesiąt tomów akt, w tym niejawne. Z nimi również sędziowie musieli się zapoznać.

Taką samą decyzję jak w przypadku Karapyty, Sąd Okręgowy w Lublinie podjął w stosunku do jednego z podejrzanych o wręczanie łapówek przedsiębiorców – Zbigniewa T. Obydwa postanowienia są prawomocne.

Arkadiusz Rogowski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandr
Aleksandr
8 lat temu

Gdyby mi posatwili podobne zarzuty ( i jeśli nawet byłbym niewinny i później oszczyszczony ) to przesiedziałbym w areszcie najpierw 3 m-ce , z polecenia pana prokuratora, a następnie do rozprawy następne trzy, czyli razem 6 miesięcy w pace za nic. Dlaczego? Nie mam pieniędzy na odparcie zarzutów. Karapyta ma. (Polecam filmy: „Symetria” oraz najnowszy „Układ zamknięty”)
P.S.Mam nadzieję, że rano nie odwiedzi mnie CBA po jakimkolwiek „zarzutem”…

mamnick
mamnick
8 lat temu

KARNA PYTA DO PAKI!!!!!!!!

Garda
Garda
8 lat temu

A ja pójdę i dam mu w gębę i dostanę 5 lat chyba że sprawa trafi do Lublina do pani sędziny.Ciekawe ile to kosztuje.?

śmutny
śmutny
8 lat temu

Ot to Polska właśnie.Polska tuska -wstyd i kompromitacja.Zasada taka ,że swój swojemu nie zaszkodzi.Gdyby sam nie poddał się dymisji z PSL to Bury by bronił go do ostattniej kroplli potu.
Ale widocznie tak mu kazano dla dobra partii..Jestem rolnikiem ale z obecnym PSL -em wcale się nie
utożsamiam bo to bagno nad bagnami i afera u nich za aferą.

RYSZO
RYSZO
8 lat temu

ŚWINKA MA RYJEK I TYM RYJKIEM RUSZA TU I TAM A MY TEJ ŚWINCE JESZCZE ZA TO PŁACIMY!

emigrant
emigrant
8 lat temu

Urzednik administracji amerykanskiej zlapany na skorumpowaniu czy innym nagannym czynie traci
nie tylko premie medale ale takze prawo do emerytury. W Polsce zacierana jest ostrosc prawa , wszystko staje sie wzgledne, dialektyczne.Tworzone jest prawo prawnikow nie majace nic wspolnego z prawem zwyczajowym czy odczuciami spolecznymi. To degeneracja prawa. Zlodziej przestaje byc zlodziejem, na skorumpowanego urzędnika nie ma bata bo otoczony jest przez mu podobnych. Kodeks karny przestaje byc prawem nadrzednym.
Etyka i moralnosc ……… a co to jest???

wnuk rzeznika
wnuk rzeznika
8 lat temu

U domu mojego dziadka przedwojennego rzeznika byla tradycja ktora trwala od lat. W Niedziele Wiekanocna po poludniu do stolu byl podawany w calosci swinski leb gotowany w kotle. Na stol w polmisku podawany byl taki parujacy swinski leb ktory mial w ryju korzen chrzanu z zielona kita. Dziadek pierwszy kroil sobie kawalek goracego i parujacego podgardla na talerz, a po nim kazdy wedle starszenstwa krajal sobie kawalek tego lba wieprzowego i jadl wedlug tego jak lubial, z tartym chrzanem, musztarda lub posypany papryka. Ile razy patrze na Karapyte lub jego zdiecie to widze wlasnie ten SWINSKI LEB i ten ryj… Czytaj więcej »

podkarpacki obywatel
podkarpacki obywatel
8 lat temu

to wołą o pomste do nibios. Ogłosmy od razu ze Sadom nie podlegaja politycy partyjni a tylko zwykla cholota narod

Ambroży
Ambroży
8 lat temu

S N- powinny zainicjować w tym roku obchody uroczyste ‚ KNURA PODKARPACIA ” dla uczczenia dokonań marszałka K. w sferze seksu z podwładnymi (seks za pracę), zaś tego lekarza co wystawił mu zwolnienie chorobowe pozbawić pracy w zawodzie na naszym terenie!.

ZB
ZB
8 lat temu

Sędziowie realizują głoszone wyborcze hasła PSL-u m.in „Razem tworzymy lepszą przyszlość”
„Człowiek jest najważniejszy..” Trudno nam zostalo tylko rozpiep..ć ,zbojkotować , całkowicie obecny aktyw PSL i zacząć od nowa!!!! To orzeczenie Sądu do końca pozbawi Polaków zaufania do państwa ponoć prawa. Pokazuje nam Polakom,że prawo jest dla bogatych.Może gdyby panowie z CBA , publicznie nie wyrażali dezaprobaty na poprzednie orzeczenie,to wynik mógłby być inny.Ale wystąpienie tegoż CBA uraziło dumę towarzystwa w togach.Czy temu środowisku ,zależy tak naprawdę na praworządności? Mnie już nic nie zdziwi. Teraz rozumiem, dlaczego PSL prowadził walkę z min.Gowinem,

Antek
Antek
8 lat temu

Chory kraj chore społeczeństwo,chore sądy,Jedna z partii która chce walczyć z patologią jest ośmieszana na każdym kroku.To jest możliwe wyłącznie w Polsce.

ciupak
ciupak
8 lat temu

rogacze powinni się skrzyknąć i obić ryja knurowi

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
8 lat temu

a jak wysoka lapowke wzial sedzia?

miki
miki
8 lat temu

Akta trzeba było dokładnie przeanalizować bo liczą kilkadziesiąt tomów ale to nic nie znaczy, gościa który kradł piwo, ukradł zegarek koledze i batoniki lub jechał po piwie tak należy przymknąć, ale tutaj wszystko jest ok !

Mania
Mania
8 lat temu

Ludzie walczyli żeby tak było i na styropianie sobie drzemali w 1980r,a w wyborach 04.06.1989 Polacy zadecydowali ,że chcą kapitalizmu.To mają co wybrali.
Niech się teraz nie dziwią, że prostego człowieka wsadza się do kryminału za byle co, a Sawickiej wypłaci się odszkodowanie z budżetu państwa, bo ona za branie łapówek odpowiada jedynie moralnie. Toż i M.Karapyta też odpowiada jedynie moralnie, bo jest funkcjonariuszem rządzącej Partii. Idzcie do Wałęsy z protestami, jemu się wiedzie dobrze, trochę gorzej robotnikom których zbajerował.
Najśmieszniejsze jest ,że Piotr Duda chce protestować przeciwko nowej Polsce.A ja się pytam kto taką Polskę zbudował jak nie Solidarność?

beti
beti
8 lat temu
Reply to  Mania

Kto taka Polskę zbudował? To wspólne dzieło tzw. elit okrągłostołowych – wyselekcjonowanej przez komunistów (w praktyce przez bezpiekę) CZĘŚCI ówczesnej i towarzyszy z PZPR-u. póki co, świetnie pamiętam tamte czasy, także np. strajki z maja i sierpnia 1988 r., organizowane przez nowe pokolenie robotników i opozycji, z którymi niejaki Wałęsa nie miał wiele wspólnego. Pamiętam zarówno tą cały cyrk związany z okrągłym stołem, te potępienia i gromy rzucane przez komuchów i wałęsiarzy przeciw manifestującej młodzieży, słowa pana Goliszewskego (dziś bodajże Bussines Center Club) wypowiedziane w TVP, że konieczne będzie zalegalizowanie „Solidarności” ale na zupełnie innych zasadach, bo absolutnie nie może… Czytaj więcej »

Janusz
Janusz
8 lat temu
Reply to  Mania

wpełni się zgadzam z Twoja opinią