Masz mandaty i punkty karne? Twoja polisa OC może wzrosnąć

Mandat wystawiony przez Policję będzie mógł podwyższyć kwotę polisy OC dla kierowcy. Fot. Wit Hadło

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym spowodowała, że ubezpieczyciele będą mogli uwzględniać dodatkowe parametry przy wycenie obowiązkowej samochodowej polisy OC. Chodzi o dostęp towarzystw do danych „mandatowo-punktowych”. Mówiąc prościej – kierowca, który otrzymał mandat, prawdopodobnie zapłaci więcej za ubezpieczenie.

Podpisana na początku grudnia ub. r. przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Nowe przepisy, a co za tym idzie, znacznie wyższe kary dla uczestników ruchu weszły w życie 1 stycznia. I tak, za przekroczenie prędkości o 31 km/h mandat krany wynosi dziś 800 zł, a za przekroczenie prędkości o 51 km/h już 1500 zł. Wyższe mandaty płacimy także za niebezpieczne zachowania w obrębie przejść dla pieszych czy na torowiskach. To jednak nie koniec bata na kierowców.

Lepiej jeździć ostrożnie

Idą zmiany w obszarze ubezpieczeń samochodowych. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym spowodowała, że towarzystwa będą mogły uwzględniać dodatkowe parametry przy wycenie obowiązkowej polisy OC. Chodzi o dostęp ubezpieczycieli do danych „mandatowo-punktowych”. I tak, kierowca, który otrzymał mandat lub też punkty karne będzie mógł zapłacić więcej za ubezpieczenie. – Na wysokość składki będą mogły (nie muszą, to jest kwestia polityki ubezpieczyciela, w tym polityki cenowej) wpływać następujące informacje, do których ubezpieczyciel będzie miał dostęp m. in.: rodzaj wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; liczba popełnionych wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego – informuje Damian Ziąber, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jak słyszymy, pod uwagę brana będzie także klasyfikacja popełnionych naruszeń przepisów ruchu drogowego jako wykroczeń albo przestępstw, liczba punktów przypisanych do wykroczeń lub przestępstw, wysokość grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego czy dat popełnionych wykroczeń. Co jest celem rozwiązań, które zaczną funkcjonować już od 17 czerwca? – Chodzi m. in. o premiowanie kierowców, którzy jeżdżą bezpieczniej. Oczywiście, istnieje związek między jazdą niebezpieczną (udokumentowaną mandatami/punktami), a ryzykiem spowodowania zdarzenia drogowego (bardziej wypadku niż kolizji) – tłumaczy Ziąber.

Kamil Lech