Matce grozi 25 lat więzienia

Pod koniec kwietnia 2010 roku chłopiec został pochowany w Cieszynie. Fot. PAP

BIELSKO-BIAŁA. Rodzice Szymona trafili do aresztu.

Rodzice Szymona, którego ciało znaleziono dwa lata temu w Cieszynie,  zostali aresztowani na trzy miesiące. Taką decyzję wydał wczoraj  Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej. Ojciec przyznał się do stawianego mu zarzutu nieudzielenia pomocy dziecku i spowodowania w ten sposób nieumyślnej śmierci. Matka nie przyznaje się do winy.

Zdaniem sądu, gdyby rodzice chłopca pozostali na wolności, mogliby mataczyć w śledztwie. Była także groźba ich ucieczki. Na taką decyzję sądu miała też wpływ wysoka kara, jaka grozi matce chłopca.

Matce postawiono zarzut zabójstwa. Grozi jej do 25 lat więzienia. Kobieta nie przyznaje się do winy. Do stawianych zarzutów, czyli nieudzielenia pomocy dziecku znajdującemu się w położeniu, które bezpośrednio zagrażało jego życiu, i spowodowania w ten sposób nieumyślnej śmierci, przyznał się natomiast  ojciec. – Złożył obszerne wyjaśnienia – poinformowała Małgorzata Borkowska, rzeczniczka bielskiej prokuratury.

Jak powiedziała rzeczniczka prokuratury, w sprawie będzie badanych wiele wątków, również wątek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie, który otrzymywał m.in. sygnały, że matka wraz z Szymonem nie stawiła się na obowiązkowe szczepienia ochronne.

Ciało dziecka zauważyli 19 marca 2010 r. w stawie na obrzeżach Cieszyna przypadkowi chłopcy. Wyniki sekcji zwłok wskazują na to, że dziecko zmarło na sutek uderzenia lub kopnięcia, bo przyczyną zgonu był rozległy uraz jamy brzusznej. Dziecko konało przez kilka dni. Pod koniec kwietnia br.  bielska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie śmierci chłopca. Nie udało się ustalić jego tożsamości. Przełomem w sprawie był anonimowy telefon do MOPS w Będzinie. Osoba, przedstawiająca się jako sąsiadka, niedawno poinformowała, że w mieszkającej obok rodzinie od dłuższego czasu nie widziała jednego z dzieci – Szymona.

Źródło TVN 24/ps

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radca prawny
radca prawny
8 lat temu

Nie wolno karac matki Szymka poniewaz nie ukarano matki Madzi z Sosnowca.
Obie sprawy sa jednakowe, jednakowe powody i postepowanie. Matka Madzi tez klamala i utrudniala sledztwo i dlaczego nie byla zatrzymana ? Tez mataczyla podczas sledztwa w celu ustalenia miejsca ukrycia ciala dziecka. Dlatego twierdze ze NIE WOLNO karac matki Szymka.
Odwolaja sie do Strasburga i Polska przegra z kretesem.
Prawo powinno byc JEDNAKOWE DLA WSZYSTKICH OBYWATELI.