Matki kontra ZUS

Kobiety zapowiadają, że „zrobią burdę na całą Europę”, bo „Cała Unia się z was śmieje, prorodzinne ZUS-u (zło) dzieje”. Fot. Paweł Dubiel (3)

PODKARPACIE. 8 stycznia w kilku miastach regionu przed placówkami ZUS odbył się niemy protest matek.

„Jestem matką – protestuję, nie ma mnie tu – bo pracuję, właśnie ZUS mnie kontroluje”, „Przedsiębiorcza matko, zmieniliśmy zdanie, oddaj nam zasiłki należnie ci wypłacane. osZUSt”. Takie m.in. treści wypisane były na banerach rozstawionych wokół budynków ZUS w całej Polsce, także w Rzeszowie. Protest zorganizowany został przez facebookową grupę Ruch Społeczny Kobiety na DG (działalności gospodarczej) kontra ZUS.

Akcja protestacyjna jest efektem oburzenia wywołanego zmasowanymi kontrolami kobiet, które twierdzą, że ZUS bezpodstawnie cofa im świadczenia przyznane im nawet kilka lat temu oraz stwarza trudności z uzyskaniem bieżących świadczeń związanych z macierzyństwem. W Rzeszowie grupki kobiet pojawiały się od samego rana. Nie były liczne, kilka – kilkanaście osób. Często się zmieniały, bo trudno jest łączyć macierzyństwo, opiekę nad dzieckiem z protestami – mówiły.

Kobiety zapowiadają jednak, że „zrobią burdę na całą Europę”, bo „Cała Unia się z was śmieje, prorodzinne ZUS-u (zło) dzieje”. Na Facebooku aż huczy od wpisów: „Przyłącz się do nas – nie jesteśmy polityczne!”, „Żądamy spokojnego macierzyństwa i należnego nam szacunku od władz RP!” , „W całej Polsce pracujące Matki jednoczą się przeciw haniebnym praktykom ZUS!”, „Koniec prześladowania matek przez ZUS!”, „Koniec prześladowania pracujących Polaków przez urzędników!”, „Demografia ważna sprawa, lecz dla ZUS-u to zabawa. Kiedy im brakuje kasy, to u matek są zapasy”, „ZUS swą słabość nam obnaża, sam decyzje swe podważa. Raz nam daje, raz zabiera, przedsiębiorcą poniewiera!”

To pierwszy, ale nie ostatni element akcji, która na celu zwrócenie uwagi na problem masowych kontroli, z którymi zmagają się panie prowadzące firmy. Kolejną manifestację chcą przeprowadzić 8 marca, w Dniu Kobiet. Według nich, ZUS bowiem wzmógł prześwietlanie kobiet pracujących, które zdecydowały się na macierzyństwo i z tego tytułu pobierały zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Państwowy ubezpieczyciel wyszedł z założenia, że wśród przedsiębiorczych pań są też takie, które próbują wyłudzić wyższe świadczenia, prowadząc fikcyjny biznes. Przy okazji ZUS wrzucił je wszystkie do jednego worka. Przez to dochodzi do sytuacji, że „sprawiedliwość społeczna mocno uderza w te, którym nic nie można zarzucić”. Tymczasem Zakład odbiera im zasiłki, pozostawiając często bez środków do życia.

Tymczasem ZUS stoi na stanowisku, że w kontrolach nie ma nic dziwnego, ani tym bardziej złego. W przesłanym Super Nowościom stanowisku pisze, że „rocznie wypłaca ponad 250 mld zł różnego rodzaju świadczeń, w tym w granicach 13 mld zł świadczeń z tytułu choroby i ok 9 mld zł na zasiłki macierzyńskie (dla matek i ojców). – Są to pieniądze nas wszystkich, uczestników powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Odpowiadamy za to, by środki te były wydawane racjonalnie i nie dochodziło do nadużyć. Naszym ustawowym obowiązkiem jest zarówno kontrola i weryfikacja tytułu do ubezpieczenia jak i prawa do świadczeń. (…) Nie ma mowy, by Zakład ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową,  w tym prowadzących działalność gospodarczą. W swoich działaniach kierujemy się obiektywnymi zasadami – podstawą jest analiza ryzyka – tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. I dodaje, że w I poł. 2019 r. oddziały ZUS wydały: 765 decyzji stwierdzających niepodleganie ubezpieczeniom społecznym dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które wystąpiły z wnioskiem o świadczenie krótkoterminowe. Stanowi to jedynie 16 proc. wszystkich decyzji dotyczących niepodlegania ubezpieczeniom. W tych przypadkach sprawy dotyczyły głównie sytuacji, w których Zakład stwierdził, że żadna działalność nie była prowadzona, a jej rejestracja miała służyć wypłacie świadczeń chorobowych lub zasiłków macierzyńskich. Słuszność działań ZUS potwierdzają wyroki sądowe. W 2018 roku w ponad 75 proc. przypadków sąd podtrzymał decyzję Zakładu.

Anna Moraniec

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hijena
hijena
2 lat temu

po udanej akcji odbierania zasilkow,ZUS niech przeprowadzi kontrole pracowników z grupy chłopo-ro-botnikow ,najbardziej mało wydajnej grupy zawodowej,korzystajacej nagminnie ze zwolnień L4 w okresie nasilonych prac polowych

referent ZUS
referent ZUS
2 lat temu

Te zasiłki zostały WYŁUDZONE od ZUS-u. Po dokładnym sprawdzeniu kartotek wyłudzone zasiłki zostaną odebrane. Tak stanowią PRZEPISY których my pracownicy ZUS musimy przestrzegać.
Jezeli komu nie odpowiada taki stan rzeczy to niech się zwróci do tych którzy ustalili te przepisy w Sejmie i nakazali nam te przepisy przestrzegać.
Zwroćcie się więc do waszych POSŁÓW których wybraliście podczas wyborów z tymi zażaleniami, a nie do nas pracowników ZUS-u.